Vizita.si
Je lahko kriv tudi kortizol?

Zdravje

Je to razlog, da imate težave s kilogrami?

L. E.
03. 03. 2017 13.21
4

Obstaja povezava med kroničnim stresom in preveč kilogrami, so ugotovili angleški raziskovalci. Pri 2.500 ljudeh so pregledali dva centimetra njihovih las. Ta so pokazala, koliko je bilo v dveh mesecih v njihovih telesih hormona kortizola, ki se izloča ob stresu.

Je lahko kriv tudi kortizol?
Je lahko kriv tudi kortizol?FOTO: Thinkstock

"Ugotovili smo, da so ravni kortizola v laseh v korelaciji s tem, kakšen je bil obseg pasu in kolikšen je bil indeks telesne mase," pove vodja študije Sarah Jackson z univerze University College London. "Takšni rezultati so dokaz, da je kroničen stres povezan z večjim tveganjem za prekomerno težo."

Vsi, ki so sodelovali v raziskavi, so bili stari nad 50 let in so sodelujoči v angleški že dlje časa trajajoči študiji o staranju. Začela se je leta 2002 in bo trajala vsaj do 2020, saj imajo do takrat zagotovljeno financiranje. Rezultati raziskave o stresu in prekomerni teži so bili objavljeni v zborniku Obesity.

Kortizol je hormon, ki se proizvaja v nadledvičnih žlezah in se izloči v kri, ko je telo v stresu. Takrat vpliva na vse procese v telesu, med drugim tudi na krvni pritisk in sladkor. Ideja je, da se kortizol v telo izloči le občasno in za kratek čas ter takrat poskrbi, da se telo osredotoči na reševanje stresne situacije. Takrat imamo več energije, pa tudi naši možgani dobijo več glukoze, da bi bili lahko čim bolj aktivni. Če se to zgodi le občasno, gre za pozitiven proces. Če smo v stresu nenehno, pa je to negativno. Med drugim kroničen stres vpliva na metabolizem, sestavo telesa in nabiranje maščobe. Še posebej se zaradi kortizola nabira visceralna, najbolj nezdrava maščoba, ki obdaja organe. Vidna pa je kot maščoba, ki se nabira na trebuhu.

Zanimivo je, da lahko raziskovalci vidijo, ali smo bili v preteklosti v kroničnem stresu tako, da pogledajo naše lase. 

Je pa mogoče, dodaja Jacksonova, da imajo ljudje, ki so prekomerno težki, dokaze kroničnega stresa v laseh tudi zato, ker so dejansko v nenehni stiski zaradi svojih kilogramov. Ta stres je lahko tako biološki (zaradi zdravstvenih težav, ki jih povzroča prekomerna teža) kot sociološki. Vsekakor so se namreč težave s težo sprva začele zaradi neprimernega prehranjevanja in premalo gibanja. 

Njen predlog je, da se namesto k hrani, ko smo v stresu, zatečemo k jogi in meditaciji. "Obstaja tudi veliko dokazov, da kortizol vpliva na apetit in tudi na to, da nam bolj ustreza hrana, ki je kalorična. Zato je, ko smo v stresu, zagotovo težje shujšati. Ampak hrane ne smemo uporabljati kot bergle, najti moramo druge načine, da se spopademo s stresom," zaključi.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587