Študijo so opravili raziskovalci z univerze Lund na Švedskem. Sodelovalo je 20 zdravih ljudi srednjih let. Polovica je tri dni uživala kruh, ki so ga spekli iz ječmenovih zrn, polovica običajnega, belega pšeničnega.
11 do 14 ur po njihovem zadnjem obroku, torej večerji, so vsak dan raziskovalci preverili, kaj se dogaja v njihovem telesu. In še sami so bili presenečeni nad učinki. Presnova je bila boljša še 14 ur po obroku. Imeli so nižje ravni krvnega sladkorja in hormona inzulina ter izboljšano inzulinsko občutljivost (občutljivost telesa na delovanje hormona inzulina, ta je pri tistih, ki so v nevarnosti za sladkorno bolezen ali jo že imajo, lahko manjša). Udeleženci so za povrh poročali, da so občutili večjo sitost in da so lažje nadzirali svoj vnos hrane.
Izkazalo se je, da je uživanje ječmena blagodejno kot preventiva pred sladkorno boleznijo in srčno-žilnimi boleznimi. To žito je priporočljivo tudi za sladkorne bolnike. Poleg tega je živilo, ki bi ga morali vključiti v prehrano, če želite izgubiti odvečne kilograme, saj vam bo pri tem pomagalo.
Raziskovalci pravijo, da je do učinkov prišlo, ko so vlaknine iz ječmena prišle do črevesja, kjer so izboljšale količino dobrih bakterij ter vplivale na izločanje določenih hormonov, ki uravnavajo presnovo in apetit. Prav tako so vplivale še na hormone, ki zmanjšujejo vnetja. In tudi to lahko pripomore k temu, da imamo zmanjšano tveganje za bolezni srca in ožilja ter sladkorno bolezen.
Kako ga uživamo?
Raziskovalci svetujejo uživanje polnovrednega kruha ter izogibanje beli moki. Ječmen je mogoče dodati tudi juham in enoločnicam. Uporabimo ga lahko v rižotah, še posebej namesto belega riža. Še več vlaknin bomo dobili, če ga zmešamo s fižolom, lečo ali čičeriko. To je obrok, ki nas bo nasitil za dolgo časa, a imel nizko glikemično obremenitev. Zaradi tega je idealen za hujšanje pa za zdravje na sploh. Zraven si privoščite še zeleno solato.
Ječmen lahko poskusite pripraviti celo kot sladico. Kombinirajte ga s sezonskim sadjem, mu dodajte jogurt, skuto ali kefir ter kakav ali cimet.
Preberite si več o tem, kako zdrav je kakav.
Je odličen vir mineralov – molibdena, selena, mangana, bakra, kroma, fosforja, magnezija. Vsebuje še nekaj vitaminov B ter pa antioksidante lignane. Zaradi vlaknin pomaga pri prebavi ter zmanjšuje slab holesterol.
Ječmen ali ješprenj?
Pri nas je mnogo bolj znan slednji. Gre prav tako za ječmen, a oluščen. Z njim pripravljamo ričet, kjer ga kombiniramo s fižolom, krompirjem in zelenjavo za izdaten zimski obrok. Iz oluščenega ječmena pa so tudi ječmenovi kosmiči. Iz njih si lahko za zajtrk pripravimo kašo. Nekoč so pogosteje pili tudi ječmenovo kavo. Danes lahko po njej posežejo tisti, ki bi se radi izognili kofeinu.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV