Joga obraza je najbolj poznana po svojih pomlajevalnih učinkih, saj je čudovito orodje, s katerim lahko na naraven način ohranjamo mlajši videz. A manj poznano je, da lahko odpravlja tudi glavobole, utrujenost, izčrpanost, stres in hormonska neravnovesja, ki so danes v resnici najpogostejši vzrok glavobolov in migren.
Joga obraza namreč spodbuja cirkulacijo na obrazu, aktivira pomembne akupresurne točke in meridiane, stimulira delovanje možganov ter izboljša delovanje žlez v celotnem telesu. Rezultat je splošno izboljšanje psiho-fizičnega počutja. Že po prvi uri aktivne vadbe opazimo pozitivne učinke na celo telo. Vadba nas poživi, prežene utrujenost ter odpravlja morebitne glavobole.
''Glavobol lahko močno zmoti našo vsakdanjo rutino, saj nam oslabi koncentracijo na trenutno opravilo in s časoma privede do kronične utrujenosti kar sklene začaran krog. Celostna obravnava odpravljanja glavobolov z obrazno jogo poleg obraznih vaj zajema aktiviranje akupresurnih točk in trening trebušnega dihanja. Trebušno dihanje je ena izmed najstarejših in najučinkovitejših metod za zmanjšanje stresa in izboljšanje splošnega počutja,'' pojasni učiteljica joge obraza Larisa Lesjak Močnik, ki je za naše bralce opisala tudi, kako izvajamo trebušno dihanje, ki nam pomaga, da se sprostimo, kako masiramo akupresurne točke, ki pomirjajo um in odpravljajo glavobole ter opisala nekaj vaj obrazne joge, s katerimi lahko sprostimo bolečine na različnih predelih glave.
Kako izvajamo trebušno dihanje?
Eno roko položimo na prsi, drugo na trebuh. Globoko vdihnemo skozi nos in pozornost usmerimo v trebušno votlino. Trebuh se s pomočjo trebušne prepone ob vdihu napolni in ob izdihu izprazni. Ta način dihanja nam omogoča dihanje s spodnjim in delno srednjim delom pljuč, zato roka na zgornjem delu prsnega koša ostaja mirna. Vztrajamo 10 minut. Trebušno dihanje ima pomirjajoč učinek na naše telo. Poglobljeni vdihi omogočajo večjo absorbcijo kisika, počasni izdihi pa pospešijo izločanje strupov in odpadnih snovi iz pljuč. Dihanje z diafragmo je del različnih jogijskih praks. Med drugim znižuje raven stresnega hormona (kortizol), izboljšuje kakovost spanja, spodbuja limfni sistem, povečuje izločanje rasnega hormona (hormon, ki upočasni staranje), zvišuje raven serotonina ter s spreminjanjem možganskih aktivnosti izboljšuje kakovost in učinkovitost meditacije (nizko vibracijo stresnih beta možganskih valov vodi do višjih, bolj sproščujočih in zdravih alfa in theta možganskih valov).
Masiranje akupresurnih točk
Masiranje akupresurnih točk poživljajoče deluje na naše počutje, sprošča napetosti v glavi in uravnava pretok energije po energijskih kanalih. Najprej s kazalcem pritisni na točko in zadrži pritisk 20 - 50 sekund. Začni z lažjim pritiskom, ki ga nato postopoma povečuješ. Poskušaj začutiti pulz pod prstom, to je pokazatelj prostega pretoka energije. Sedaj rahlo masiraj točko v smeri urinega kazalca (20 sekund) ter še v nasprotni smeri (20 sekund). Vse skupaj ponovi še 2x. (Masiramo zjutraj in zvečer.)
1. MED OBRVMI: pomirja um, zmanjšuje glavobole, pomaga pri nespečnosti in notranjih nemirih.
2. SREDINA TIK NAD OBRVMI: zmanjšuje migrene in glavobole v sprednjem delu glave.
3. NA ZUNANJIH STRANEH OBRVI: zmanjšuje glavobole, stres, bolezni oči in bolečine v očeh.
4. NOTRANJI ROB OČESNIH JAMIC: blaži bolezni oči, vlaži oči, proti nespečnosti in glavobolom.
5. SREDINA ZUNANJEGA ROBA NOSU (na mostu nosne kosti): čisti dihalne poti v nosu.
6. ZUNANJI ROB NOSNIC: zmanjšuje podočnjake, čisti dihalne poti v nosu.
7. ŽLEBIČ TIK POD NOSOM: spodbudna točka po omedlevici ali šoku, proti slabosti.
Joga obraza zajema številne vaje za vsako področje glave in vratu. Vsaka vaja ima svoj namen in učinke na telo. Opazovanje glavobola in izvora bolečine nam lahko narekuje izbiro primerne vaje.
SPROŠČANJE NAPETOSTI V SPREDNJEM DELU GLAVE IN NA PODROČJU OČI LIFTING OBRVI IN VEK:
1. Z obema rokama naredite Varun mudro (palec prime mezinec) …
2. Preostale tri prste vsake roke položite tik pod obrvi (kazalec je pod zunanjim robom obrvi) …
3. Sedaj s prsti potisnite obrvi navzgor in malce navzven (guba med obrvmi mora biti zglajena) …
4. Poglejte navzgor v tretje oko in čvrsto zaprite veko (pritisk prstov navzgor preprečuje očesu, da bi se popolnoma zaprlo), odpirajte in zapirajte oko 24x. Pazite, da pogled usmerjate navzgor! Zraven sproščeno dihajte… Ob zadnji ponovitvi zadržite čvrsto zaprto veko 24 sekund!
5. Ponovite prejšnjo točko, le da sedaj usmerite pogled močno navzdol.
SPROŠČANJE NAPETOSTI NA PODROČJU ČELA IN LASIŠČA ZGLADITEV HORIZONTALNIH ČELNIH GUB:
1. Konice 4ih prstov (od prstanca do mezinca) položimo ob črto lasišča …
2. Palca položimo na zunanjo stran obrvi in jih povlečemo navzven (prsti morajo biti čvrsto pritrjeni, da med vajo ne drsijo) …
3. S prsti ob lasišču dvignemo čelo kolikor lahko visoko (prsti so čvrsto pritrjeni) …
4. Začnemo nižati obrvi, dokler ne zapremo oči. Držimo 20 sekund (ohranjamo pritisk s prsti)!
SPROŠČANJE NAPETOSTI V STRANSKEM DELU GLAVE (ni primerna ob bolečinah v vratu) UČVRSTITEV ČELJUSTI IN VRATU:
1. Gledamo naravnost, konice prstov položimo pod brado na vrat in ga pogladimo navzdol, medtem nagnimo glavo nazaj. PONOVIMO 3x …
2. Pri zadnji ponovitvi zadržimo glavo nazaj in prste položimo na ključnico.
3. Spodnjo ustnico potisnimo močno navzven (kolikor je mogoče), ustne kotičke aktivno usmerimo navzdol! DRŽIMO 4 GLOBOKE TREBUŠNE DIHE …
4. NAREDIMO 12 POČASNIH PONOVITEV (1.-3.) …
5. NAREDIMO 12 HITRIH PONOVITEV (brez držanja štirih globokih dihov) …
Opisane vaje so odličen pripomoček za lajšanje ali odpravljanje glavobolov, še večji učinek pa dosežemo z redno vsakodnevno vadbo, saj z njo skrbimo za povečan pretok krvi in dovajamo več kisika v možgane.
Z jogo obraza pa se že več let ukvarja tudi Anna Paynich, tekmovalka v letošnji Kmetiji, ki je svoj življenjski slog spremenila zaradi bolezni, ki jo je doletela pred petnajstimi leti. Tako je bila tudi Salome, ki je ta teden gostja turistične kmetije, deležna tečaja, a se je ob tem pošalila, da joga obraza ni primerna za tiste, ki imajo botoks. Ne zamudite napetega dogajanja na Kmetiji od ponedeljka do četrtka ob 21.00 na POP TV, izločitvena oddaja pa je na sporedu ob petkih ob 20.00. Takoj po končani oddaji sledi klepet v živo z izpadlim tekmovalcem na Facebook profilu Kmetije. Zamujene oddaje vas čakajo na VOYO.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV