Pridobimo več časa zase
Morda ste mamica ali oče, morda živite s sostanovalci ali pa s svojo primarno družino. Ne glede na razlog, življenjski ritem ali pa življenjske navade, pa nam lahko hitro začne primanjkovati časa zase, kajne? Slednjega lahko dobimo prav z zgodnjim vstajanjem. Z jutri pridobimo čas, da v miru spijemo kavo, preberemo kakšno stran knjige, ki nam je že dolgo časa ležala na polici ali pa preprosto sedimo v več kot potrebni tišini.
Več časa za rekreacijo
Psihično zdravje in telesna kondicija sta, hočemo ali ne, tesno povezana. Redna rekreacija je ključna za ohranjanje zdravega telesa, navsezadnje pa vpliva tudi na naše splošno počutje. Če ste med tistimi ljudmi, ki so polno zaposleni in preprosto ne najdete časa za rekreacijo čez dan, razmislite o zgodnjem vstajanju in jutranji telovadbi.
Več časa za določena opravila
Si kdaj zaželite, da bi imel na dan več ur, ker vam nikakor ne uspe postoriti vsega, kar imate na seznamu? Zgodnje vstajanje omogoča ravno to - med tem, ko morda družinski člani še spijo, lahko postorimo vse tisto, pri čemer bi nas drugače morda motili. In kaj je najboljše? Vse vrste opravil navadno opravimo veliko hitreje, saj nimamo motečih dejavnikov.
Boljši spanec
ResearchTrusted Source trdi, da imajo najbolj kakovosten spanec tisti, ki zgodaj vstajajo, a gredo tudi prej spat – ti naj bi uživali v daljšem in bolj kakovostnem spancu. Dobro spanje pa ima številne prednosti: izboljšano razpoloženje, boljša koncentracija in na primer manjša možnost debelosti (zaradi metabolizma) in drugih kroničnih bolezni.
Na drugi strani lahko pomanjkanje kakovostnega spanca povzroči oslabitev imunskega sistema, kar pomeni, da boste morda pogosteje zboleli, poveča se možnost za visok krvni tlak, bolezni srca in diabetes, predvsem pa imamo zaradi pomanjkanje spanca lahko splošen občutek, da smo brez energije in volje.
Bolj zdrava koža
Določene študije kažejo tudi na to, da naj bi se spanje zrcalilo na naši koži. Pomanjkanje spanca lahko menda vodi tudi do nastajanja aken. Če se sprašujete zakaj, razlog tiči v tem, da se med spanjem naše kožne celice obnavljajo in povečujejo pretok krvi. Je pa res, da se to navezuje na splošno kakovostno spanje in ne (zgolj) na zgodnje vstajanje.
Več časa za pripravo hrane
Zjutraj imate dodaten čas za pripravo zajtrka in uživanje v njem ter tudi za pripravo drugih obrokov za čez dan. Če ste razmišljali o tem, kako se začeti bolj zdravo prehranjevati, je zgodnje vstajanje kot nalašč za vas. Namesto, da se na poti v službo ustavite v pekarni ali pa da nenehno naročate hrano, v službo ali pa na dom, si zjutraj vzemite čas in si sestavite in pripravite obroke za čez dan.
Kaj vam lahko pomaga pri zgodnjem vstajanju?
Če želite postati jutranji človek je tukaj nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.
Postopoma premikajte čas alarma, ne naenkrat. Alarm nastavite 15 minut prej vsak dan za en teden, postopoma pa premaknite čas navzgor, kjer ga želite. Da se boste lažje izognili utrujenosti, se poskusite odpraviti spat čim prej.
Motivirajte se. Prenehajte se pregovarjati, da je zgodnje vstajanje težko opravilo, temveč raje najdite motivatorje, ki vas bodo vzpodbudili k zgodnjemu vstajanju. To so lahko vse zgoraj naštete stvari ali pa najdete dodatne individualne – od jutranje telovadbe, meditacije, joge, priprave hrane do vsega ostalega.
Nagradite se. Če se boste opominjali na prednosti zgodnjega zbujanja, bo vse lažje, dodatna vzpodbuda pa bo samo podkupovanje – karkoli vam že to pomeni.
Ko se zbudite, se poskusite izogniti godrnjavosti. Poskusite čim prej vstati iz postelje in se odpraviti do kopalnice. Več časa, ko se boste zadrževali na postelji, večja bo verjetnost, da zaspite nazaj.
Pred spanjem se izogibajte modri svetlobi. Modra svetloba je odlična za vznemirjenje podnevi, a izogibanje v 2 do 3 urah pred spanjem vam lahko pomaga pri spanju. To pomeni, da je najbolje, da zaslone izklopite zgodaj.
Dovolite si občasen daljši spanec. Sprostite pritisk v dneh, ko lahko malo dlje ostanete v postelji, na primer takrat, ko ste bolni, pozno ponoči ali med vikendi, ko in če ne delate.
Izogibajte se težkim obrokom in začinjeni hrani pozno ponoči. Če pretirano polni spite ali za večerjo uživate začinjeno hrano, lahko to povzroči zgago ali prebavne motnje – nobena od teh vam verjetno ne bo pomagala do dobrega spanca.
Kaj pa, če preprosto ne morete biti jutranji človek?
Najprej pretehtajte vse dobre in slabe stvari jutranjega vstajanja in se odločite, kje vidite več koristi in kje več slabosti. Dobro je, da ste iskreni do sebe – predvsem denimo pri vprašanju, kakšen tip človeka ste, kakšne navade in kakšen življenjski slog imate. Dejstvo je, da jutranje vstajanje prinaša številne prednosti, a mu pač niso vsi naklonjeni. Če ugotovite, da lahko dovolj kakovostnega spanca dobite tudi brez zgodnjega vstajanja in se vam le to zdi nepotrebno, ni nobenega razloga, da ne bi budilke nastavili tudi na kasneje.
Vizita e-novice
Vir: healthline
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV