Aloe vera ni samo učinkovita za celjenje ran, a vsebuje več kot 75 bioaktivnih sestavin, ki pomagajo telesu na različne načine - od blaženja aken do spodbujanja imunskega sistema. Zdravilna aloe vera deluje protivnetno, antibakterijsko, analgetično in protimikrobno. Kar pojasnjuje, zakaj so jo Egipčani poimenovali 'rastlina nesmrtnosti', domorodna ameriška plemena pa so jo poimenovala rastlina iz nebes ali medicinska rastlina. Poglejmo, kako aloe vera deluje.
Preberite še: Zlati med - najmočnejši naravni antibiotik
Vsebuje veliko antioksidantov
Aloe vera je bogata z vitamini in antioksidanti. Vsebuje vitamin A, B1, B2, B12, C, E, folno kislino in holin. Pomanjkanje vitamina B12 je pogosto pri ljudeh starejših od 65 let in prav tako pri tistih, ki uživajo prehrano brez mesa. Pri njih se svetuje prehranski dodatek B12, a se ta vedno ne absorbira dobro v telo. Dobra novica pa je, da absorbcijo lahko izboljša aloe vera. Študije so pokazale, da uživanje aloe vere poveča biološko razpoložljivost B12, kar olajša absorbcijo vitamina v telo.
Minerali
Poleg vitaminov je aloe vera bogata tudi z minerali, kot so baker, magnezij, kalij, kalcij, cink, mangan, krom in selen. Ti minerali delujejo tako, da izboljšujejo delovanje encimov in izboljšajo presnovne poti, ki ohranjajo celice v dobrem stanju.
Amino kisline in maščobne kisline
Aloe vera vsebuje kar 20 od 22 amino kislin, vključno s sedmimi esencialnimi aminoksilinami. Aloe vera tako pomaga izboljšati imunski sistem in zagotavlja primerno sintezo hormonov, beljakovin in encimov.
Poleg tega vsebuje protivnetne maščobne kisline, kot so beta-sisosteroli, kampesteroli in lupeoli ter druge zdrave rastlinske sterole, kot so oleinska, palmitinska, linolenska, linolna in stearinska kislina.
Encimi
Bogata je tudi z encimi, vključno z encimi amilaze, lipaze, bradikinaze in šestimi drugimi. Aloe vera na splošno naravno podpira imunski sistem in prebavni sistem. Večina enciomov, ki jih najdemo v aloe veri, namreč pomaga presnoviti maščobe in sladkorja, medtem ko bradikinaze zmanjšujejo vnetja kože.
Kako jo uporabljati?
Dobro poznana je topična uporaba aloe vere, kjer njen gosti gel nanesemo na opečeno kožo. Aloe vera gel pomaga ublažiti opeklino in pospeši celjenje rane. Ljudje aloe vera gel dodajajo tudi v losijone za roke in šampone za boljše vlaženje las.
Pijemo lahko tudi sok iz aloe vere, kjer filtrirajo gel aloe in jo mešajo z vodo. Sok aloe ima številne pozitivne učinke na zdravje, saj razstruplja jetra in ledvica; uravnava pH v telesu, blaži zaprtje, umirja mozoljavost, pomaga ob sindromu razdražljivega črevesja in kolitisu. Prav tako krepi zdravje srca in podpira imunski sistem.
Ljudje, ki aloe vero jemljejo zaradi drugih razlogov, kot je zaprtje, morajo kupiti razbarvani, nizko antrakinonski sok aloe, ki ne vsebuje velikih količin emodina in aloin laksativov. Te snovi delujejo odvajalno, prav tako jih ne smemo uživati v prevelikih količinah.
In še, študija objavljena v Etiopijskem žurnalu zdravja in znanosti, je pokazala, da lahko uporaba aloe vere kot ustne vodice, pomaga zmanjšati zobne obloge in preprečuje vnetja dlesni. Pokazalo se je, da je pri tem tako uspešna kot običajna ustna voda za izpiranje ust, ki vsebuje kemično spojino klorheksidin.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV