Z ustrezno retencijo tako čim bolj zmanjšamo možnost, da se ponovno pojavi osnovna nepravilnost, ki smo jo z aktivno ortodontsko terapijo odpravili (tesno stanje, nepravilen ugriz ...). Ker se zobje premikajo celo življenje, je tudi retencija nujno dolgoročna, lahko pa jo izvajamo na različne načine.
Lahko uporabljamo fiksne retinerje
Za fiksno retencijo uporabljamo kratke žičke, ki jih nalepimo na zadnje ploskve sprednjih zob v zgornji in/ali spodnji čeljusti in je namenjena preprečevanju premika zob v vidnem področju. Žičko prilepimo na čiste jezične ploskve zob z materialom, s katerim izdelujemo bele zalivke. V spodnji čeljusti jo navadno namestimo na zobe od podočnika do podočnika, zgoraj pa odvisno od griza, a največkrat samo na sekalce, da ne moti med žvečenjem.
Pozitivna lastnost take retencije je, da ni snemljiva, kar pomeni, da ni odvisna od nas in tega, ali se jo spomnimo uporabljati redno in tako konstantno skrbi, da se zobje ne premikajo. Hkrati pa to, da so zobje povezani, pomeni, da je higiena okoli te žičke in med zobmi nekoliko bolj zapletena, saj ni možno uporabljati navadne nitke, temveč t. i. superfloss nitke ali medzobnih ščetk, hkrati pa je priporočljiva tudi uporaba čopaste ščetke, ki res natančno očisti predel okoli žičke in lepila.
Pogosto se tudi odlepijo na vsaj enem zobu, zato lahko pomenijo dodatne obiske ortodonta, saj je v tem primeru potrebno odlepljeni del prilepiti nazaj. Uporabo žičke se priporoča celo življenje.
V primeru fiksnega retinerja so res nujne redne kontrole pri zobozdravniku, ki preveri, da se na stranskih ploskvah sprednjih zob ne pričenja karies. V primeru, da se zaradi težjega izvajanja natančne higiene nabirajo trde obloge (zobni kamen) te očisti in nam tako pomaga ohranjati zdrave zobe ter obzobna tkiva.
Lahko pa uporabljamo snemne retinerje
Snemni retiner, kot pove že ime, lahko snamemo in tako lažje učinkovito očistimo vse zobne ploskve. Z njim ohranjamo obliko celotnega zobnega loka, ne zgolj sprednjih zob. Poznamo dve vrsti snemnih retinerjev. Lahko se izdela retiner tipa Hawley ali Begg – iz akrilata ter žičnih zapon, podobni snemnim aparatom, a brez aktivnih delov. Tak aparat lahko nosimo tudi med jedjo.
Lahko pa izdelamo snemni retiner iz folije, ki jo vakuumsko potegnemo na mavčni ali printani model naših zob. Tak retiner je lahko zelo hitro izdelan in ga lahko uporabljamo že isti ali naslednji dan po snetju aktivnega aparata. Zaradi prozorne folije, iz katere je izdelan, je diskreten, a ga ne smemo nositi med jedjo in pitjem.
V kolikor imamo samo snemni retiner, ga moramo prvo leto nositi ponoči oziroma minimalno 8 ur na dan, lahko tudi več. V naslednjem letu lahko nošenje zmanjšamo na vsako drugo noč, nato pa 2-krat na teden, kar vzdržujemo tudi naprej. Pomembno je, da jo tudi več let po zaključeni aktivni fazi terapije namestimo na zobe vsaj 2-krat na teden, saj tako lahko hitro ugotovimo, če so se zobje začeli spet nekoliko premikati – v takem primeru folija ali snemni aparat težje na zobe. Takrat je smiselna spet uporaba vsako noč.
Pozitivna plat snemnega retinerja je, da je snemljiv, kar pomeni, da ga med čiščenjem zob snamemo, zobje nimajo dodatnih izboklin in med zobmi lahko brez težav uporabljamo navadno nitko. Slaba stran pa je to, da je uspešnost retencije odvisna od našega upoštevanja navodil glede nošnje aparata. Če ga dlje časa ne nosimo, se lahko začnejo zobje premikati nazaj na osnovno mesto. V primeru, da smo na retiner pozabili in ko smo ga želeli ponovno uporabiti, ugotovili, da se ne usede več lepo na zobe ali sploh ne, je nujno, da obiščemo ortodonta. Mogoče bo potrebna ponovna ortodontska terapija, če so se zgodili že večji premiki, definitivno pa bo potrebno izdelati nov retiner, kar je seveda povezano z dodatnimi stroški.
Lahko hkrati uporabljamo snemni in fiksni retiner
Kadar uporabimo oboje, se na jezične ploskve sprednjih zob namesti žička, ki fiksira sprednje zobe ter dodatno izdela še folija, ki zadrži tudi zadnje zobe. Hkrati je, v primeru naključnega debondinga (odlepitve) retinerja folija super, da zadrži zobe na svojem mestu, dokler žičke ne nalepimo nazaj na zobe.
Ali je res nujno, da uporabljam snemni in/ ali fiksni retiner?
Ja. Ker se zobje premikajo vse življenje, je nujno, da izberemo vsaj snemno retencijo, če že ne želimo žičke. Na tak način preprečimo relaps osnovne ortodontske nepravilnosti, za katerega je največ možnosti v prvem letu po zaključku aktivne terapije in poskrbimo za ohranitev lepega nasmeha, v katerega smo vložili toliko truda in časa, ter, nenazadnje, morda tudi večjo vsoto denarja.
Redne kontrole pri ortodontu
Po zaključeni aktivni fazi ortodontske terapije in pričetku retencije se z ortodontom dogovorimo za redne kontrole. Definitivno se nanj obrnemo, v kolikor nam snemni retiner več ne sede na zobe ali se prelomi. V kolikor pa se odlepi del retencijske žičke, se lahko na pomoč obrnemo na splošno zobozdravstveno ordinacijo. V kolikor se nam odlepi celotna žička, je ne mečemo stran ampak se z ortodontom dogovorimo za čimprejšnji obisk ter ponovno namestitev iste žičke nazaj.
Retencija tako ni ločena od ortodontske terapije ampak je njen sestavni in pomemben del. Z rednim nošenjem retencije in upoštevanjem navodil ortodonta poskrbimo, da bo lep nasmeh ostal za vedno.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV