Vizita.si
Driska je pogosto odvajanje blata, večkrat na dan. Ključnega pomena je, da prilagodite prehrano. Če simptomi vztrajajo dlje časa, obiščite zdravnika.

Zdravje

Živila, ki jih je dobro uživati, če se spopadate z drisko

Vizita.si
06. 06. 2023 05.00
0

O driski govorimo, ko je izločanje blata pogosto, večkrat na dan, blato pa je mehko in tekoče. Z drisko se včasih spopademo preprosto, ker smo kaj napačnega pojedli, včasih pa ker smo se okužili s bakterijami. Odrasli sli lahko sami ob driski pomagate dva dni, če traja dlje časa, je treba obiskati zdravnika, saj je lahko izguba vode prevelika in pride do močne dehidracije.

Driska je pogosto odvajanje blata, večkrat na dan. Ključnega pomena je, da prilagodite prehrano. Če simptomi vztrajajo dlje časa, obiščite zdravnika.
Driska je pogosto odvajanje blata, večkrat na dan. Ključnega pomena je, da prilagodite prehrano. Če simptomi vztrajajo dlje časa, obiščite zdravnika.FOTO: iStock
Samozdravljenje pri otrocih, dojenčkih in starejših se priporoča le en dan, nato je nujen obisk zdravnika. Odrasli ljudje lahko vztrajajo dva dni. V tem času bi se moralo stanje izboljšati, če upoštevamo naslednje ukrepe. Posameznik si ob driski lahko pomaga s pitjem večjih količin tekočine, nesladkanega čaja, vode in bistre juhe brez zakuhe. Odlični sta korenčkova juha in prežganka – juha z jajcem. V času driske je treba uživati trdo hrano, ki ne vsebuje preveč vlaknin, ker vlaknine še bolj spodbujajo izločanje blata. Odlična izbira je kuhan riž, saj riževa sluz pomaga pri diareji. Prav tako je priporočeno uživati zmečkane banane in naribana porjavela jabolka, krompir, pretlačene testenine (bele), preprečenec in krekerje in zelenjavno kašo.
V času driske je treba uživati trdo hrano, ki ne vsebuje preveč vlaknin, ker vlaknine še bolj spodbujajo izločanje blata. Odlična izbira je kuhan riž, prepečenec, krekerji ...
V času driske je treba uživati trdo hrano, ki ne vsebuje preveč vlaknin, ker vlaknine še bolj spodbujajo izločanje blata. Odlična izbira je kuhan riž, prepečenec, krekerji ... FOTO: iStock

Obvezno se je treba izogibati mleku in mlečnim izdelkom, sladkorjem, čistim maščobam in čisti, surovi zelenjavi. Presladka hrana, kot so sokovi in sladkarije, so prav tako odsvetovani. Izogibati se je treba tudi mastni, težki, začinjeni hrani in kavi, saj deluje kot diuretik in lahko še bolj spodbudi izločanje blata. Odlične so tudi suhe borovnice, ki jih pripravljamo kot čaj. Pomagata tudi indijski in ruski čaj, a sta priporočljiva le za odrasle.

V prehrano je treba vnesti tudi dobre bakterije, saj se v času driske poruši ravnovesje bakterij v črevesju. Zgodi se, da pantogene bakterije prevladajo nad dobrimi, zaradi česar je treba znova vzpostaviti zdravo ravnovesje bakterij. To lahko storimo s probiotiki – zdravimi bakterijami. Probiotične bakterije so naravno prisotne v fermentiranih živilih, kot so kislo zelje, repa in fermentirani mlečni izdelki. A ker se je tem v času driske bolje izogniti, probiotike v tem času raje vnesemo s pomočjo praškov ali napitkov, ki jih kupimo v lekarni. Za otroke so na voljo še probiotične kapljice. V teh izdelkih so probiotiki sami, lahko pa jih kombinirajo tudi z vitamini B, ki jih v času driske lahko primanjkuje. Pri driski si lahko pomagamo tudi z medicinskim ogljem ali s posebnim gelom, ki nase vežeta pantogene bakterije in jih izločata iz telesa.

Pomembno je, da spijete zadostne količine vode, saj pri driski izgubljamo veliko tekočine in lahko pride do hude dehidracije telesa.
Pomembno je, da spijete zadostne količine vode, saj pri driski izgubljamo veliko tekočine in lahko pride do hude dehidracije telesa.FOTO: Thinkstock

Voda, voda, voda

Največja nevarnost med drisko je dehidracija, saj z njo izgubimo veliko vode. Poleg pitja veliko vode se priporoča tudi nadomeščanje tekočin z peroralno dehidracijsko soljo, ki je mešanica glukoze in elektrolitov. Raztopina, ki je v obliki praška, nadomešča izgubljeno tekočino in preprečuje nadaljno dehidracijo. Tako pomaga ohranjati hidriranost telesa.

Če driska kljub ukrepom ne poneha, je treba obiskati zdravnika. Prav tako ga je treba obiskati, če bi se pojavila še povišana temperatura. Sicer pa drisko lahko povzročijo različne bolezni, tudi alergije na hrano, lahko pa gre le za motnje gibanja črevesja. Akutna driska lahko traja do 14 dni, kronična driska pa več kot štiri tedne neprekinjeno. Zdravnika je treba vedno obiskati tudi, ko se v blatu pojavi sluz, kri in gnoj.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 580