Preberite še: Kaj storiti, če peče zgaga?
Vendar pa so mlečni izdelki lahko problematični pri ljudeh, ki se spopadajo z laktozno intoleranco, pri kateri se prav tako pogosto pojavi napihnjenost.
Kako vemo, ali imamo laktozno intoleranco?
Laktozna intoleranca je precej pogosta in v Evropi za njo trpi kar 10-15 odstotkov prebivalstva. Odstotek se še poviša pri starejši populaciji. Laktozna intoleranca pomeni, da posameznik slabo presnavlja mlečni sladkor laktozo, saj nima encima za presnovo le-tega imenovanega laktaza. Simptomi, ki se pojavijo kmalu po uživanju mlečnih izdelkov, predvsem tistih, ki vsebujejo veliko laktoze (mleko, sladka smetana), so napihnjenost, krči, bolečine v trebuhu in driska.
Kaj natanko se zgodi?
Če oseba, ki slabo prebavlja lakotozo spije mleko, se laktoza v tankem črevesu ne razgradi in ne vsrka v kri. Skupaj z ostalimi ostanki hrane potuje v debelo črevo, kjer jo predelajo črevesne bakterije, ob tem pa nastajajo plini in kratkoverižne maščobne kisline, ki nekaterim povzročajo hude prebavne težave. Zato je v primeru pogoste napihnjenosti treba spremljati in beležiti, kaj zaužijemo in po kateri hrani se pojavijo neprijetni simptomi. Če se izkaže, da smo res občutljivi na laktozo, jo je treba izločiti iz jedilnika. Namesto mlečnih izdelkov lahko uporabimo mandljevo, riževo mleko ali mleko brez laktoze. Če kasneje oseba po nesreči zaužije laktozo s hrano, se lahko pred neprijetnimi simptomi zavaruje z dodatkom laktaze, ki ga kupi v lekarni.
A napihnjenost ni nujno le posledica laktozne intolerance. Določena hrana je dobro znana po tem, da povzroča napenjanje in vetrove. brokoli, zelje, stročnice (grah, fižol), jabolka. Živila, ki lahko napenjajo so tudi hruške, breskve in slive. Prekomerno uživanje soli, ker sol zadržuje vodo v telesu. Bela. mastna hrana, predelana hrana. Slani prigrizki.
Kaj uživati?
Pri zmanjšanju napihnjenosti lahko pomagajo kumare, ki imajo odlične protivnetne lastnosti. Banane, ki preprečujejo zastajanje vode v telesu. Če je napihnjenost posledica zaprtja, je treba uživati čim več hrane bogate z vlakninami, kot so polnozrnati izdelki in laneno seme. Proti napihnjenosti je učinkovita tudi papaja, korenika ingverja, šparglji oziroma beluši.
Napihnjenost je lahko tudi posledica lene prebave, ki jo lahko pospešimo z redno telesno aktivnostjo, majhnimi, rednimi obroki, veliko tekočine ali uporabo začimb, kot so ingver, kajenski poper, čili in meta.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV