Spomladanska utrujenost ni ravno bolezen. Vendar pa se lahko ob spremembi letnega časa počutite bolj utrujeni, kot bi si želeli. Naše telo se prilagaja ritmom narave. Ravno tako se prebuja iz zimskega spanca. Včasih to počne enostavno počasneje, kot bi si želeli. Še posebej danes, ko želimo vse doseči hitro, čim hitreje.
Kaj lahko storimo, da bi dobili več energije, smo povprašali naturopatinjo Eriko Brajnik. Svetuje, da posežemo po živilih, ki nam jih ponuja to obdobje prehoda v pomlad. Trenutno so to regrat, radič, koprive ter tudi cikorija in koromač. "To so živila, ki jetrom pomagajo, da se okrepijo in prečistijo od zimske bolj mastne hrane," pove Brajnikova. Naturopatija sicer pomaga okrepiti telo na naraven način – s hrano, kopelmi, masažami …
Zmasirajte si stopala, nekdo vam lahko zmasira vrat in ramena, kjer se nam najpogosteje nalaga stres. Za sprostitev si pripravite tudi kopel. Naturopatinja svetuje kopel iz njivske preslice. "To je prarastlina, zdravilna rastlina, ki pomaga okrepiti utrujena jetra. Svetujem, da si takšno kopel pripravite enkrat tedensko. Pazite pa, da so med kopeljo jetra v vodi."
Uživajte torej manj mastne hrane, po kateri tako radi posežemo v zimskem času. "Iz jedilnika pa za kratek čas odstranite tudi kavo, čokolado, oreščke, vse sire, svinjsko meso, razhudnike." To so paradižnik, paprika, jajčevec, krompir. Krožnik napolnite za ta čas z drugo zelenjavo, namesto krompirja uživajte polnovredna žita. Namesto kave pijte čaj.
Brajnikova za kratek čas priporoča naslednji jedilnik:
– Zjutraj spijte cikorijo. Za zajtrk pojejte proseno kašo in veliko sadja. Tega si lahko privoščite tudi za malico.
– Za kosilo si pripravite enolončnico in pa rižoto, radič ter fižol.
– Za večerjo ravno tako pojejte enolončnico. Vanjo lahko vmešate koromač, brokoli, blitvo, lečo.
Uživajte torej tudi stročnice, ki so odličen vir beljakovin, vitaminov in mineralov. Rižota naj bo iz polnovrednih žit, ki prav tako dajejo energijo. Uživajte dovolj vode, da ne boste dehidrirani.
Ko se prebuja pomlad, bodite več na svežem zraku. Ni pa treba pretiravati in se siliti. Če se vaše telo prebuja počasneje, ga poslušajte in bodite zunaj toliko, kot vam bo dovolilo. Počasi boste videli, da boste imeli vse več energije. Razmislite tudi, ali vam težav ne povzroča kronični stres. Ste preobremenjeni na delovnem mestu? Se morda obremenjujete bolj, kot je nujno? Se lahko kje razbremenite?
Medtem ko se poleti bolj sprostimo, je ravno pomlad lahko čas, ko smo bolj obremenjeni in se nam to začenja poznati. Marsikdo lahko pri sebi prepozna, da le še izpolnjuje različne obveznosti. A treba je tudi živeti. Treba je imeti vsak dan v urniku tudi nekaj, kar nas veseli, kar nas, po domače povedano, napolni z energijo. To ni le krilatica. Kar nas veseli, nam dejansko vliva energijo, pomanjkanje tega nas še bolj utrudi.
Premislite, ali lahko naredite svoje življenje takšno, ki vas bo bolj veselilo. Če čutite, da imate znake depresije in da ste res izčrpani, pa se vsekakor posvetujte z zdravnikom. Sicer bi spomladanska utrujenost morala miniti nekje do sredine aprila.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV