Vizita.si
image (28)

Zdravje

Kaj lahko storite v primeru krčnih žil?

S.B.
03. 05. 2020 09.45
0

60 odstotkov odraslih se spopada s problemom krčnih žil, ki dvakrat bolj pogosto prizadenejo žensko populacijo. Ne le, da so videti neprijetno, povzročajo tudi druge nevšečnosti, kot so občutek težkih in utrujenih nog, krči v nogah ter otekanje. Kaj lahko storimo v primeru pojava krčnih žil?

Kaj so krčne žile?

V krvnih žilah imamo majhne ventile, ki preprečujejo, da bi kri tekla nazaj v napačno smer. Če se ti ventili zrahljajo, raztegnejo ali oslabijo, se v žilah začne zadrževati kri. Žile se povečajo, posledica pa je nastanek krčnih žil, ki so videti modrikaste barve, lahko so izbočene ali zvijugane. Običajno nastanejo na zadnji strani meč ali notranji strani nog, lahko pa se pojavijo tudi kjerkoli drugje na telesu. V koži so videti kot pajkova mreža, v kolikor nastanejo globlje, pa se pojavijo temnejši trakovi pod kožo in izbokline.

Zakaj se pojavijo?

Krčne žile nastanejo, ko žilne zaklopke in stena žile oslabijo. Kri posledično začne zastajati oz. steče v nasprotno smer. Takrat se iz ven, ki ležijo globoko v tkivih, črpa v površinske vene. Te se nato razširijo in na tem predelu telesa nastanejo krčne žile.

Vročina povzroča dodaten pritisk na vene, zato se težave s krčnimi žilami poleti poslabšajo. Pogosto pa so tudi razlog, da se ženske v poletnih dneh odpovejo nošenju kratkih hlač in kril.

»Krčne žile lahko spremljajo številne težave (krči v mečih, bolečine, utrujenost nog, otekanje okoli gležnjev), lahko pa takšnih znakov tudi ni. Ne glede na to, ali bolnik čuti težave ali ne, se kronično vensko popuščanje praviloma sčasoma stopnjuje. Kaže se v obliki zatekanja nog, rjave obarvanosti goleni, srbečega ekcema, otrdele kože goleni, vnetja in strdkov v obolelih venah, na koncu pa z odprtjem trdovratne golenje razjede. Pravočasno zdravljenje je pomemben preventivni ukrep in edini način, da preprečimo napredovanje bolezni,« pripoveduje Prof.dr.Miloš Pavlović

Kaj jih povzroča oziroma njihovo stanje poslabša?

Večina krčnih žil nastane zaradi dedne predispozicije, kar pomeni, da smo podedovali slabotnejše venske zaklopke in stene. Poleg dednosti pa so lahko za nastanek krčnih žil krivi tudi drugi dejavniki, kot so:

– prekomerna telesna teža,
– predolgo sedenje/stojenje,
– prekomerno pitje kave,
– konzumiranje večjih količin alkohola,
– hormonske spremembe (tudi pri jemanju kontracepcije ali v nosečnosti),
– staranje,
– premalo gibanja/fizične aktivnosti,
– izpostavljanje visokim temperaturam,
– prenašanje težkih bremen,
– pretesna obuvala.

Kako si pomagati?

V kolikor se soočate s prekomerno telesno težo, je priporočljivo, da začnete z vadbo in uvajanjem uravnotežene prehrane, s čimer se boste znebili odvečnih kilogramov, ki vplivajo na nastanek krčnih žil. Hrana vpliva na krčne žile tudi zato, ker se z njimi spopadajo ljudje, ki uživajo veliko soli. Posledično se v telesu zadržuje voda, ki poveča pritisk na vene. Zato je priporočljivo, da zmanjšate vnos živil, ki vsebujejo veliko soli, kot so pršut, klobase in dodatno soljeni izdelki. Dnevno priporčen vnos soli je namreč 5 gramov. Tveganje za njihov nastanek in razvoj lahko zmanjšate tudi z opustitvijo kajenja, saj toksične snovi v cigareti močno škodujejo zdravju vaših žil in krvnega obtoka ter nošenjem ohlapnejših oblačil, s čimer bi omogočili boljšo prekrvavitev telesa. Ravno tako je priporočljivo gibanje. Obstajajo tudi različne kompresijske nogavice, ki lajšajo simptome krčenja žil. Pozorni bodite tudi na vaša obuvala, saj so krčnim žilam bolj izpostavljeni ljudje s ploskim stopalom in tisti, ki se radi odločajo za neprimerna obuvala, kot so visoke pete.

V kolikor vam nič od tega ne pomaga, lahko poskusite s skleroterapijo, pri kateri z injekcijami posebne raztopine povzročijo izpraznjenje krvi, ki se je nabrala v veni, in zapiranje ven in tako ozdravijo pajkaste in nekatere večje krčne žile. Na voljo so tudi laserski posegi, odstranjevanje s pomočjo katetrov, odstranjevanje dolgih ven skozi manjšo zarezico, ambulantna flebektomija in endoskopska operacija ven, ki navadno pride v poštev pri osebah z napredovalim stanjem in razjedami. Preden se odločite za kakršen koli poseg, se o njem posvetujte z osebnim zdravnikom.

Ko imamo enkrat krčne žile, jih ne moremo pozdraviti. Lahko pa preprečujemo napredovanje in zdravimo simptome. Krčne žile namreč povzročajo težke, utrujene, boleče in otekle noge. Pa tudi neprijetne krče.

»Dolgo časa je bilo zdravljenje krčnih žil omejeno na kirurško odstranitev žil in skleroterapijo s tekočimi sredstvi (injekcije posebnih spojin, ki poškodujejo steno vene in povzročajo njeno krčenje oziroma zaprtje). Zadnje desetletje so na voljo tudi druge, manj agresivne in hkrati učinkovite in varne metode zdravljenja. Skoraj pri vseh bolnikih lahko danes zdravljenje opravimo v lokalni anesteziji in brez klasičnega kirurškega posega. Na voljo so tudi izsledki številnih kakovostnih kliničnih raziskav, ki potrjujejo učinkovitost in varnost teh sodobnih načinov zdravljenja. Najnovejša metoda, ki se v zadnjem obdobju opravlja v nekaterih sodobnih evropskih fleboloških centrih, je postopek "lepljenja" obolele žile, ki ne zahteva niti anestezije, saj je praktično neboleč. Ponavadi kombiniramo več postopkov, to je odvisno od vrste venske motnje,« dodaja Miloš Pavlović.

Kratki in koristni napotki:

v kolikor morate na delovnem mestu dlje časa stati ali sedeti, v tem času poskusite z dviganjem in spuščanjem stopala, premikajte prste na nogah, izmenično stegujte in upogibajte noge v kolenih,
– izogibajte se sedenju s prekrižanimi nogami,
– med ležanjem občasno dvignite noge,
– izogibajte se izpostavljanju visokim temperaturam, sončenju, solariju in savni,
– nosite ohlapna oblačila in primerno obutev,
– uporabljajte kompresijske nogavice.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662