Močno sončno sevanje povzroči nastanek opeklin, ki se kažejo kot rdečica na koži, včasih pa se pojavijo tudi mehurji. To je lahko zelo neprijetno in boleče, zato je potrebna ustrezna zaščita kože. Opekline so tudi nevarne za nastanek kožnega raka! Sončne opekline je treba zdraviti lokalno s kremami in obkladki ter včasih tudi peroralno.
Dermatologinja prof. dr. Dr. Neira Puizina Ivić je za net.hr pojasnila, kako nastanejo sončne opekline, kakšna je preventiva pred njimi in kakšna je seveda kurativa.
Sončne opekline – kaj so, kako in zakaj nastanejo?
Sončne opekline nastanejo, ko se nezaščiteno izpostavljamo sončnim žarkom, največkrat v poletnih mesecih. Povzroča jih svetloba določenih valovnih dolžin, ki prodre v kožo in hkrati poškoduje naš dedni material v koži in spodbuja vnetno reakcijo, ki se kaže v obliki rdečice, pekočega občutka in zategovanja, v hujših oblikah pa tudi pojava mehurjev in pojava pravih opeklin. To je obrambna reakcija kože, ki ima nalogo odstraniti škodo, ki jo povzroči svetloba.
Sončni žarki imajo različne valovne dolžine in s tem tudi različno energijo. Tisto, kar povzroča rdečico na koži, je del tega spektra, tako imenovani ultravijolični oziroma ultravijolični – UV, in določene valovne dolžine, ki spadajo v spekter UVB. Obstajajo trije UV-spektri, in sicer UVA, UVB in UVC. Le UVA in UVB dosežejo zemeljsko površje, medtem ko se UVC ustavi v ozonskem plašču in ni dobro, da doseže zemeljsko površje, ker je lahko nevarno za življenje na Zemlji, je povedala zdravnica.
''Zato je prav, da opozarjamo na obnovitev ozonske plasti oziroma zaustavitev poškodb. Rdečica, ki jo povzročajo UVB-žarki, je prehodna in traja približno 72 ur, nato pa se pojavi temnejša barva kože, ki ima nalogo odbijati UV-žarke in tako zaščititi naše kožne celice pred nadaljnjimi poškodbami, enako vlogo ima mazanje s kremami za zaščito pred sončnimi žarki ali nošenje ustreznih oblačil,'' je pojasnila priznana splitska dermatovenerologinja za net.hr.
Sončne opekline lahko preprečimo s pravočasno preventivo
Sončne opekline lahko preprečimo s pravočasno preventivo. Preventiva je sestavljena iz zaščitnega vedenja, zadrževanja v senci od 11. do 16. ure, ko so žarki bolj navpični in škodljivi, nanosu zaščitnih krem za zaščito pred soncem in ponovnim nanašanjem kreme na uro ali dve!
Kako zdraviti sončne opekline?
Če pa vas kljub temu opeče sonce, morate vzeti ustrezno peroralno zdravilo in opekline zdraviti lokalno s kremami, obkladki in pršili.
Ko pride do opeklin, je treba peroralno zaužiti protivnetno in protialergijsko zdravilo, saj kemična reakcija v koži vsebuje veliko število snovi, ki sodelujejo pri vnetnem in alergijskem procesu, zato imamo pekoč občutek, zategnjenost in bolečino.
Zdravniki priporočajo obloge na koži, pršila s termalno vodo, tudi kortikosteroidne kreme, ki umirjajo vnetni proces. V primeru sončnih opeklin so koristni vsi pripravki, ki vsebujejo veliko vode: pršila, geli in kreme.
Kako zdraviti sončne opekline?
Mnogi sončne opekline zdravijo s kumarami, ognjičem, jogurtom, ognjičevim mazilom, gelom aloe vere, sodo bikarbono in šentjanževko. Kateri od teh pripravkov resnično pomagajo?
''Dejstvo je, da obstajajo številni pripravki, ki vsebujejo velik delež vode. Izhlapevanje vode na vneto in s tem toplo kožo povzroči, da se človek ohladi in pomiri, zato nagonsko poseže po kakšnem pripravku ali hrani z večjim deležem vode. Živila, kot so kumare, jogurt in gel aloe vere, lahko dejansko pomagajo,'' je dejala zdravnica.
''Soda bikarbona po svoji sestavi in lastnostih deluje bazično in tako pomirja vnetja, ki ustvarjajo zakisanost v tkivu, zato človek občuti olajšanje in manj bolečin, saj se zakisanost zmanjša. Ognjičevo mazilo ali olje šentjanževke pa ne vsebuje vode, zato niso ravno prva izbira. V ljudski medicini se sicer pogosto uporablja olje šentjanževke, saj pomirja vnetne spremembe, saj vsebuje snov, podobno kortikosteroidu,'' je še pojasnila.
Kako dolgo trajajo sončne opekline?
Sončne opekline, ki jih povzročajo sončni žarki, trajajo približno 72 ur oziroma tri dni in postopoma izzvenijo, posledično pa imamo videz temnenja kože, ki je obrambni mehanizem kože pred nadaljnjimi učinki UV-svetlobe. Včasih pride do resnih sončnih opeklin, ki so pod močno vnetno reakcijo, ki je ne moremo zdraviti sami.
Zdravnika je treba obiskati v primeru pojava mehurja in slabega počutja ter izrazite rdečice, ki je znak močne vnetne reakcije. Takrat se lahko predpišejo infuzije in zdravila, ki jih dajejo s poparki, s ciljem zaustavitve vnetnega procesa in lajšanja težav, kot so srbenje, bolečina, pekoč občutek in pojav mehurja. S tem dosežejo tudi nadomeščanje tekočine, ki se izgubi skozi vneto kožo.
Ne tvegajte in zaščitite sebe in svojo kožo!
Vizita e-novice
Vir: net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV