Vizita.si
Tantum Verde

Zdravje

Kaj pomaga, če imate vneto grlo?

S.P.
31. 01. 2022 12.45
0

V teh dneh težko srečamo koga, ki ga še ni ujela katera od najpogostejših zimskih zdravstvenih nevšečnosti, pa naj gre za zamašen nos, kihanje, kašelj ali vneto grlo. Predvsem slednje zna biti še kako neprijetno, saj nam med drugim bolečina in oteklina otežujeta požiranje. Na srečo si lahko v veliki meri pomagamo kar sami. Preverite, kako!

Zaradi napornega življenjskega sloga, nezdrave prehrane in stresa je naš organizem že v osnovi močno oslabljen. To je tudi eden glavnih razlogov, zakaj smo v hladnejših mesecih veliko bolj dovzetni za virusne in bakterijske okužbe, med katerimi so najpogostejše gripa, angina ter prehlad, v zadnjih dveh letih pa nam dodatno grožnjo predstavljajo še različni sevi koronavirusa. Obstaja sicer več načinov zaščite pred tovrstnimi obolenji in možnosti krepitve imunskega sistema, kljub temu pa ste res rojeni pod srečno zvezdo, če vam uspe toplejši del leta dočakati brez zamašenega nosu, kašlja ali bolečega in oteklega grla. Čeprav tem simptomom večina ne namenja prevelike pozornosti, je ukrepanje ob njihovem pojavu nujno, saj se sicer zdravljenje zavleče, pride pa lahko celo do resnejših težav. 

Kadar gre za bakterijsko okužbo (ko bolečine v grlu in izcedek iz nosu spremljajo še močno povišana telesna temperatura, bolečine v sklepih, bruhanje ali gnojne obloge na močno pordelih in povečanih mandljih), je nujen obisk pri zdravniku, da vam predpiše antibiotike. Če pa so povzročitelji bolezni virusi, pa je zdravljenje simptomatsko, kar pomeni, da je cilj v čim krajšem času in čim bolj učinkovito blažiti simptome vnetja. Ko se pojavijo pekoča bolečina in praskanje v grlu, otečena sluznica in bolečine pri požiranju, si lahko pomagate z različnimi domačimi pripravki ali namenskimi izdelki, ki so na voljo v lekarni brez recepta. 

V primeru vnetega grla spijte čim več tekočine.
V primeru vnetega grla spijte čim več tekočine. FOTO: Arhiv naročnika

Preprosti načini, ki lajšajo bolečino in oteklino v grlu

* Ko je grlo razdraženo, je ključnega pomena, da zaužijete dovolj tekočine. Na ta način boste poskrbeli, da bo sluznica dobro navlažena in da se bo telo lažje borilo proti virusom in bakterijam. Če ste naveličani navadne vode, si pripravite skodelico toplega zeliščnega čaja; ta bo takoj nekoliko ublažil bolečine, ki so posledica vnetega grla. Poleg tega zeliščni čaji vsebujejo tudi antioksidante, ki bodo pomagali okrepiti vaš imunski sistem. Čaju lahko dodate še med, ki ima antibakterijske učinke in bo pomagal k hitrejšem okrevanju. Zagotovo bo prijal tudi krožnik domače piščančje juhe, ki že tradicionalno velja za odlično zdravilo naših babic proti prehladu. Ne le da vas bo ogrela in okrepila, juha je dobrodošla tudi zato, ker imamo lahko ob otečenem grlu težave s požiranjem trše hrane.

* Pomagalo bo tudi, če boste nekajkrat dnevno grgrali slano vodo. Na ta način se bo zmanjšala oteklina grla, izprali pa boste tudi sluz, ki se je nabrala. Dovolj sta dve čajni žlički soli, ki ju raztopite v skodelici tople vode. Če je raztopina preslana, ji lahko dodate tudi mali medu. Ne pozabite pa vode na koncu izpljuniti.

* Pri vnetem grlu se izjemno dobro obnese karamelno mleko, ki ga bodo zaradi sladkobe oboževali predvsem najmlajši. Na vročem ognju popražite dve zvrhani žlici sladkorja, da se sladkor spremeni v karamelne kristale. Prelijte ga z dvema decilitroma mleka in mešajte na zmernem ognju toliko časa, da se kristali stopijo. Lahko dodate tudi dva listka žajblja.

* Na vneto grlo med drugim blagodejno delujejo vlaženje zraka in inhalacije. Z vdihavanjem slanih raztopin in eteričnih olj ohranjamo sluznico v žrelu vlažno in pomagamo, da oteklina splahni. Če nimate ustreznega inhalatorja, si lahko pomagate z vodno paro iz lonca, ki jo vdihavate.

Za natančno in ciljano odmerjanje na mestu bolečine lahko uporabite pršilo Tantum Verde.
Za natančno in ciljano odmerjanje na mestu bolečine lahko uporabite pršilo Tantum Verde.FOTO: Arhiv naročnika

* Zelo učinkovito podporo pri lajšanju bolečine in otekline pri vnetju v ustni votlini in žrelu nudijo tudi pastile in prišla Tantum Verde , ki so na voljo v lekarnah in specializiranih prodajalnah brez recepta. Benzidamin, zdravilna učinkovina v zdravilih, ima namreč pri zdravljenju dvojni učinek, saj deluje protivnetno in protibolečinsko ter tako zmanjšuje oteklino in bolečine. Poleg tega na mestu delovanja povzroči tudi zmerno začasno neobčutljivost za bolečino. Tako zavira in zdravi vnetje, premaguje težave pri požiranju ter omili neprijeten, pekoč in praskajoč občutek v grlu. Pastile so na voljo v več okusih (mentol, limona in pomaranča z medom), so enostavne za uporabo, popolnoma varne ter primerne za vse generacije od 6 let naprej. Za natančno in ciljano odmerjanje na mestu bolečine lahko uporabite pršilo Tantum Verde, ki je varno za vse starosti, tudi za najmlajše, in je na voljo v dveh jakostih. Pršilo močnejše jakosti se uporablja v primeru hujših težav in takrat, ko želite takojšnje delovanje, osnovna jakost pa je namenjena uporabi čez dan.

Opozorilo: Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

* Počitek morda ni najhitrejša rešitev, a verjetno ena najboljših, ko gre za pomoč telesu pri boju zoper okužbo. Večinoma je namreč otečeno grlo posledica virusov, ki povzročajo prehlad in dobro vemo, da zdravila za prehlad še ne poznamo. A če svojemu telesu podarimo počitek, mu s tem vsaj pomagamo, da lažje premaga viruse in tako lahko hitreje prebolimo okužbo.

Poskrbite za preventivo

Kot vemo, pa je preventiva v vsakem primeru boljša kot kurativa. Sezonskih virusov se boste najbolje obranili, če boste okrepili svoj imunski sistem, pri tem pa sta ključnega pomena zdrava prehrana in redna telesna aktivnost. Poskrbite, da bo na vašem krožniku čim več hrane, bogate z vlakninami, beljakovinami, vitamini in minerali, vsak dan si vzemite vsaj pol ure in pojdite na sprehod po svežem zraku ali pa se lotite kakšne druge oblike aktivnosti, ne pozabite pa niti na zadostno količino spanja in se – kolikor je le mogoče – izogibajte stresnim situacijam. Tudi kajenje in alkohol sta velika sovražnika zdravja in boste veliko naredili zase, če se ju boste v velikem loku izognili. Poskrbite torej najprej za preventivo – vaš organizem vam bo še kako hvaležen.

Sponzorirana objava

PR/BSI/BEN/2022/012

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 567