Vizita.si
Visok krvni tlak

Zdravje

Kako lahko pametno nadzorujete krvni tlak?

Ma.K.
18. 05. 2022 05.00
0

Sodoben način življenja je iz leta v leto hitrejši, sledi pa mu tudi ritem srca. To namreč bije vedno hitreje, in če so ob tem prisotni še telesna nedejavnost, nepravilna prehrana ter stres, je zelo verjetno, da se bomo morali soočiti s kopico zdravstvenih posledic, med katerimi je najbolj preteča arterijska hipertenzija, ki lahko vodi v resna bolezenska stanja. Gre za povišan krvni tlak, ki ga zaradi odsotnosti specifičnih simptomov mnogi imenujejo tudi 'tihi ubijalec'. Kako ga sploh prepoznati in imeti učinkovito pod nadzorom?

Krvni tlak je sila krvi na stene žil. Ustvarja ga srce, ki se razširi in napolni s krvjo, nato pa se skrči in potisne kri po žilah. Ob skrčenju nastane v žilah sistolični oziroma 'zgornji' krvni tlak, ko se srce razširi in se znova napolni s krvjo, pa se tlak v žilah zniža in najnižjo vrednost imenujemo diastolični ali 'spodnji' krvni tlak. Vrednosti krvnega tlaka izražamo v milimetrih živega srebra (mm Hg) in najbolj optimalno je, da se gibljejo od 120 do 130 pri zgornjem ter od 70 do 80 pri spodnjem tlaku, saj tako zagotavlja primeren pretok krvi v žilju. Pri 135/85 mm Hg moramo postati pozorni in povečati intenziteto meritev, kadar krvni tlak več dni zapored preseže 140/90 mm Hg, pa je treba poiskati zdravniški nasvet. 

Povišan krvni tlak povečuje tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja.
Povišan krvni tlak povečuje tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja. FOTO: Adobe Stock

Kako nevaren je povišan krvni tlak?

Znano je namreč, da povišan krvni tlak (strokovno arterijska hipertenzija) vodi v obolenje srčno-žilnega sistema, saj povzroča strukturne spremembe žil, kar vodi v okvare organov. Poveča se tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja, kot so srčni infarkt, možganska kap, poškodbe ledvic in s tem povezana odpoved ledvic. Pojavijo se lahko tudi hude težave z očmi. Ker najpogosteje ne povzroča vidnejših težav, dokler ni nekaj res hudo narobe, ga mnogi imenujejo tudi 'tihi ubijalec'. Večina bolnikov namreč začne svoje stanje jemati resno šele, ko se spremembe tarčnih organov kažejo z različnimi bolezenskimi znaki, a takrat je bolezen že toliko napredovala, da popolna ozdravitev ni več možna in je potrebna doživljenjska terapija z ustreznimi zdravili, ki jih predpiše zdravnik. 

Pri večini ljudi vzrok za zvišan krvni tlak ni znan. Poznamo le dejavnike, ki povečujejo tveganje za nastanek zvišanega krvnega tlaka ter posledično srčno-žilnih bolezni. Poleg dednosti, starosti in spola, na katere nimamo vpliva, na povišan krvni tlak lahko vplivajo še prevelika telesna teža, čezmerno uživanje soli, čezmerno pitje alkoholnih pijač, premajhna telesna dejavnost in izpostavljenost stresu. Poudariti velja, da zgolj s prilagoditvijo življenjskega sloga ni mogoče pozdraviti povišanega krvnega tlaka, zato je ključnega pomena sodelovanje in zaupanje med bolnikom, zdravnikom, medicinskim osebjem in farmacevti. Za učinkovito znižanje krvnega tlaka so zelo pomembni kombinacija zdravega načina življenja, sledenje navodilom za zdravljenje, redno jemanje zdravil in redno merjenje krvnega tlaka doma. 


Kako pravilno izmeriti krvni tlak?

Ker arterijska hipertenzija dalj časa nima simptomov ali pa so zelo redki, kot sta splošno slabo počutje in nelagodje, bi si moral vsak zdrav človek krvni tlak meriti vsaj enkrat na leto. Tisti, ki se že zdravijo zaradi hipertenzije, bi morali meritve opraviti od enkrat na teden do enkrat na mesec, tisti v postopku uravnavanja in določanja ustrezne terapije pa vsak dan dvakrat, dokler se shema zdravljenja ne ustali. Vsaj pol ure pred merjenjem ni priporočljivo uživati hrane, kaditi, piti kave ter alkohola, se fizično naprezati ali jemati zdravila. Nekaj minut pred merjenjem se je treba povsem umiriti, izprazniti mehur in vsaj pet minut udobno počivati. Krvni tlak se običajno meri sede, s stopali na tleh. Med meritvijo ni priporočljivo govoriti ali poslušati sogovornika, saj lahko to vpliva na sproščenost. Manšeta mora biti v višini srca, ne glede na način, kako merite krvni tlak. Roka naj počiva podprta v udobnem položaju. Meritve je treba opraviti dvakrat zapored, zlasti če so izmerjene vrednosti zvišane. Če se meritvi izraziteje razlikujeta, je potrebna še tretja, ki potrdi dejanske vrednosti. Enkrat izmerjena visoka vrednost ni nevarna in nima škodljivih posledic, je pa pametno tlak meriti dalj časa, da se razjasni, ali gre le za enkratni pojav ali bolezensko stanje. 

Zakaj redno meriti krvni tlak?

Merjenje krvnega tlaka doma lahko pomaga pri oceni dejanskega stanja v okolju, ki smo ga vajeni in v katerem ni motečih ter stresnih dejavnikov (sem sodi tudi učinek bele halje oziroma povišanega stresa zaradi prisotnosti zdravniškega osebja). Prispeva k zgodnji diagnostiki in je edini način preverjanja, ali zdravila in spremembe življenjskega sloga (kamor med drugim sodijo več gibanja, ustrezna prehrana in zmanjšana uporaba soli) dejansko učinkujejo. Zdravniku je to lahko v pomoč pri zdravljenju in nadaljnji obravnavi. Spremljanje krvnega tlaka doma ni zapleteno ali neprijetno in ponuja boljši nadzor nad boleznijo. Dolgoročno se zmanjša tveganje za zaplete, pa tudi življenje ob upoštevanju zdravniških navodil postane bolj zdravo. 

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650