Laboratorijske preiskave krvi so eden najpomembnejših ukrepov za preventivo, določanje zdravljenja in spremljanje učinkovitosti terapije ter ugotavljanje in preprečevanje življenjsko nevarnih bolezni. Čeprav bi bilo dobro, da bi si dali kri pregledati vsaj enkrat na leto, se večina na preiskave odpravi samo v primeru, ko jih nanje naroči zdravnik. To pa je običajno takrat, ko so simptomi že izraziti in posameznik čuti, da je nekaj narobe. Ob tem velja poudariti, da obseg preiskav v precejšnji meri določa zdravstvena zavarovalnica, zato je v zadnjem času vse aktualnejša odločitev za samoplačniški pregled krvi, pri katerem lahko pacienti sami določijo, katere parametre si želijo dati pregledati.
Postopek je enostaven in hiter, zatakne pa se pri interpretaciji rezultatov. Izbrani laboratorij namreč opravi preiskavo, ne poda pa izčrpnih pojasnil o tem, kaj dobljeni rezultati pomenijo. Seveda lahko izvide odnesete do izbranega zdravnika, a je tudi pri teh na posvet v zadnjem času treba čakati vse dlje, sploh, če ne gre za nujno stanje. Ko vam končno uspe priti do zdravnika, se boste v primeru, da rezultati preiskav niso optimalni, domov najbrž vrnili z napotnico za zdravnika specialista, na pregled pri katerem boste ponovno čakali več tednov ali celo mesecev in preden strokovnjaki dejansko ugotovijo, kaj je z vami narobe, lahko morebitna bolezen že močno napreduje.
Do seznama najverjetnejših skupin bolezni v treh korakih
Tovrstnim scenarijem se lahko izognete z uporabo aplikacije mySmartBlood – medicinskega pripomočka, ki je plod slovenskega znanja in je namenjen simptomatičnim uporabnikom. Z analizo rezultatov krvnih preiskav namreč predlaga najverjetnejše skupine bolezni za katere so takšni rezultati značilni. Je neprecenljivo orodje, ki lahko posameznika vodi do pravega zdravnika in tako bistveno skrajša pot do končne diagnoze, ki je pogosto povezana z dragimi diagnostičnimi postopki. mySmartBlood zdravniku omogoča hitrejše in natančnejše diagnostične odločitve in tako pripomore k hitrejšemu pričetku zdravljenja.
Aplikacijo mySmartBlood podpirajo vse mobilne naprave s sistemom iOS ali Android. Naložite si jo na svoj telefon, vnesete osnovne podatke, kot so ime in priimek, datum rojstva in spol ter vrednosti za 52 potrebnih krvnih parametrov. Analizo teh lahko opravite v izbranem lokalnem medinskem laboratoriju, bolnišnici ali pri zdravniku, odvzem krvi pa je potrebno opraviti v jutranjem času in na tešče. Rezultate nato vnesete v zahtevana okna aplikacije ali skenirate QR kodo, kjer je to mogoče, aplikacija mySmartBlood pa na podlagi vnešenih podatkov izračuna in poda poročilo. V poročilu je navedenih do pet najverjetnejših skupin bolezni, bistvene bolezni v vsaki predvideni skupini bolezni in seznam krvnih preiskav, ki so k predlaganim diagnozam prispevale največ. Poročilo vsebuje tudi vnešene krvne parametre, osebne podatke in komentarje, ki ste jih vnesli v aplikacijo, preberete pa ga lahko diskretno na vaši mobilni napravi ali ga v obliki PDF datoteke delite s svojim zdravnikom.
Umetna inteligenca je zaveznik našega zdravja
mySmartBlood deluje na podlagi uporabe naprednih algoritmov strojnega učenja oziroma umetne inteligence, ki je v medicini predmet razvoja že zadnjih nekaj desetletij in je na nekaterih ozkih področjih že dosegla zavidljive rezultate. Nazadnje je skupina strokovnjakovpodjetja Smart Blood Analytics Swiss SA (SBAS) denimo razvila metodo, ki na podlagi rezultatov običajnih krvnih preiskav omogoča celo diagnosticiranje možganskih tumorjev, kar je še pred leti zvenelo kot znanstvena fantastika. Računalnik se je na podlagi algoritmov naučil prepoznati krvne vzorce pacientov z možganskimi tumorji, kar je dokaz, da je z uporabo strojnega učenja mogoče ob ustrezno kakovostnih podatkih, pridobljenih z običajnimi krvnimi preiskavami, številne bolezni diagnosticirati že v zgodnji fazi in brez večjih invazivnih posegov v telo.
Dejstvo je torej, da rezultati krvnih preiskav nosijo bistveno več informacij, kot si morda mislimo, aplikacije, kakršna je mySmartBlood pa so izjemnega pomena tako za pacienta kot tudi za zdravnika, saj lahko ta na podlagi poročila hitreje predpiše nadaljnje preiskave ali morebitno terapijo ter tako pravočasno pomaga do popolnega okrevanja.
Sponzorirana objava