Vinski kis je narejen iz rdečega vina. Za pripravo vinskega kisa se rdečemu vinu doda ocetnokislinske bakterije za fermentacijo. Bakterija postopoma spreminjajo alkohol v vinu v ocetno kislino in zato v vinskem kisu ni alkohola. Ko rdeče vino fermentira v kis, se v tekočini ustvar usedlina, ki ji pravimo tudi 'mati kisa', saj naj bi vsebovala probiotične spojine, ki pomagajo izboljšati črevesno mikrofloro. Najboljša vrsta vinskega kisa je nepasteriziran kis, ki še vedno vsebuje usedlino. Rdeči vinski kis ima oster kisli okus, ker vsebuje od 5% do 6% ocetne kisline. Nepasteriziran kis ima običajno bolj blag okus kot tisti bolj poceni, ki je običajno na trgovinskih policah.
Vinski kis radi uporabljamo v solati ali marinadah in je v resnici odlična začimba, saj ne izboljša le okusa, a pospeši tudi presnovo, pomaga pri nadzoru krvnega sladkorja in celo pomaga izgubiti kakšen odvečen kilogram. Prav zato ga nekateri pijejo kar samega, in sicer tako, da v kozarec vode dodajo 1 ali 2 majhni žlički surovega nepasteriziranega vinskega kisa in ga uživajo vsakodnevno. A pri tem naj bodo previdni tisti, ki imajo bolj občutljiv želodec ali se spopadajo z zgago.
Po podatkih Ameriškega združenja za agrikulturo čajna žlička vinskega kisa vsebuje samo 8 kJ energije (2 kcal), 0 gramov maščob, 0 gramov ogljikovih hidratov in 0 gramov beljakovin. Največ pozitivnih učinkov rdečega vinskega kisa pa prejmemo iz antioksidantov, ki se naravno oblikujejo v tekočini, medtem ko se stara. Študija, ki je bila oblavljena leta 2018, je pokazala, da je vinski kis lahko bogat vir polifenolov in flavonoidov, ki imajo močno antioksidativno delovanje. Raziskave kažejo tudi, da rdeči vinski kis vsebuje tudi antocianinske spojine. To so pigmenti, ki rdečemu vinu dajejo barvo in so povezani s protivnetnim delovanjem. Pomagajo tudi izboljšati zdravje srca in ožilja.
Drugi razlog, zakaj je surovi vinski kis dober za vaše zdravje, je njegova kislost. Študije kažejo, da ocetna kislina iz kisa lahko pomaga znižati nivo holesterola, krvnega pritiska in uravnavati telesno težo ter nivo krvnega sladkorja. Vinski kis ima prav tako antimikrobno delovanje, saj vsebuje dezinfekcijske snovi.
Pomaga izgubiti odvečne kilograme
Eden najbolj priljubljenih razlogov, zakaj ljudje prijejo surovi nepasterizirani vinski kis ali ga uporabljajo v solati je prav pomoč pri izgubi odvečnih kilogramov. Japonska študija je pokazala, da pitje dveh kozarcev razredčenega vinskega kisa na dan lahko pomaga debelim moškim pri izgubi odvečnih kilogramov v samo 12 tednih. Pripravek iz vinskega kisa so v študiji naredili tako, da so v kozarec z 250 ml vode dodali dve čajni žlički kisa. Študija na miših pa je pokazala, da dodajanje ocetne kisline k prehrani pomaga pri miših preprečevati nabiranje maščobe v telesu.
Boljši nadzor nivoja krvnega sladkorja
Priprava solate z vinskim kisom je odličen način za preprečevanje prehitrega porasta glukoze po obroku. Nekatere študije kažejo, da uživanje solate z olivnim oljem in vinksim kisom, preprečuje porast sladkorja v krvi po uživanju kruha ali krompirja. Vinski kis je odličen kot začimba pri obroku tudi za ljudi, ki se spopadajo s sladkorno boleznijo tipa 2. Študija je leta 2016 pokazala, da ocetna kislina v vinskem kisu pomaga izboljšati občutljivost na inzulin in uravnati nadzor glikemije pri ljudeh s sladkorno boleznijo tipa 2.
Izboljšuje prebavo
Vzrok zakaj lahko vinski kis izboljšuje vašo prebavo je v zdravih bakterijah v vašem črevesju. Probiotične bakterije v nepasteriziranem vinskem kisu vam lahko pomagajo izboljšati lrevesno mikrobioto. A pri tem vam lahko pomaga le surov in nepasteriziran vinski kis. Nekateri pa pravijo, da lahko uživanje vinskega kisa izboljša kislost želodca in prepreči zgago pri tistih, ki jim zgago povzroča prenizka kislost v želodcu - hipoklorhidija. Vendar je slednja trditev še nedokazana, zato je ne preizkušajte. Če se spopadate z zgago, bodite pri uporabi kisa previdni in se o tem pogovorite s svojim zdravnikom ali prehranskim strokovnjakom, ki vam bo lahko podal primerna navodila, kaj uživati, če se spopadate z zgago.
Znižuje nivo holesterola
Študija, ki je bila izvedena na živalih, je odkrilam da redno uživanje vinskega kisa, lahko pomaga znižati nivo slabega LDL holesterola. To je tip holesterola, ki je povezan s srčno-žilnimi boleznimi, Raziskovalci so dejali, da lahko redno uživanje vinskega kisa pomaga preprečiti nabiranje arterijskega plaga, ki lahko vodi do ateroskleroze.
Znižuje krvni pritisk
Poskusna študija, ki je bila objavljena na spletni strani PubMed je pokazala, da redno uživanje vinskega kisa lahko zavira določene encime, ki so povezani z visokim krvnim pritiskom. Nekatere druge študije so pokazale, da lahko ocetna kislina pomaga nadzorovati krvni pritisk, seveda tudi v kombinaciji z drugimi spremembami življenjskega sloga.
Protimikrobno delovanje
Antibakterijsko delvoanje vinskega kisa je še en razlog, zakaj je uživanje naravnega, surovega vinskega kisa dobro za vas. Vinski kis so že skozi zgodovino uporabljali za uničevanje bakterije tuberkuloze in kot naravni razkuževalec za uničevanje številnim mikrobov. Ena od študij pa je pokazala, da je 6% razstopina vinskega kisa dovolj močna, da res uniči bakterijo tuberkuloze. Razstopina je bila učinkovita tudi proti drugim bakterijam. V kombinaciji s soljo, lahko vinski kis pomaga uničiti tudi E.coli bakterijo in lahko uniči tudi nekatere druge pantogene, ki povzročajo zastrupitev s hrano.
Vir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV