Nekatere znamke kontaktnih leč trdijo, da ni nič narobe, če z njimi spite, a splošno pravilo pri njihovi uporabi je, da ne spimo z njimi. Te so varne za uporabo, a le če jih uporabljamo pravilno in dobro skrbimo za njihovo higieno – v to je vključena tudi prepoved, da spimo z njimi. "Kontaktna leča je tuj material, ki je v vašem očesu," pojasnjuje očesna kirurginja Irina Belinsky. "Deluje tako kot goba. Da je udobna, mora biti navlažena, zato absorbira vlago iz vašega očesa. Vanjo se prav tako lahko ujamejo bakterije. Prav zato je zelo pomembno, da redno jemljete svoje kontaktne leče iz očesa in jih večkrat na dan očistite."
Spanje s kontaktnimi lečami lahko privede do očesne infekcije, ki je včasih lahko zelo resna, pove zdravnica. "Veliko infekcij je lahko blagih in jih lahko premagamo že z antibiotičnimi kapljicami za oči, a nekatere infekcije so lahko zelo hude, in čeprav jih premagamo, lahko povzročijo brazgotinjenje na površini očesa, kjer je roženica. Takšna brazgotina lahko povzroči trajno spremembo vida. Včasih je okužba tako huda, da popolnoma zabrazgotini roženico, včasih je potrebna presaditev roženice ali nastane popolna izguba vida."
Kljub temu so resne infekcije zaradi leč, ko lahko tudi oslepite, izjemno redke. K sreči, pravi očesna kirurginja. "So resnično redke in so običajno povezane s slabo higieno kontaktnih leč. Prav zato je dobra higiena pri kontaktnih lečah zelo pomembna. Pri tem moramo paziti na več stvari. Prvič, pozanimamo se, na koliko časa jih moramo zamenjati, in se skušamo tega natančno držati – čeprav si moramo v svoj koledar vpisati opomnik. Najpogostejša težava, ki jo vidimo, je prekomerno nošenje leč. Takrat roženica ne prejme dovolj kisika. Sčasoma kontaktna leča začne razpadati in nima več gladke površine. Na robovih se bodo oblikovale mikropoškodbe kontaktnih leč, prav tako bodo postale bolj suhe. Takrat vaše oko ne bo dovolj vlažno, da bi lahko navlažilo kontaktno lečo."
Če pomislite na kontaktno lečo kot na gobo, ki jo imate v kuhinji, dobro razumete, da jo morate pogosto očistiti ali jo celo večkrat zamenjati z novo gobo. Ker sčasoma preprosto ne bo več opravila svoje naloge tako, kot jo mora, če ne bo čista ali če je ne bomo zamenjali.
Kontaktne leče se lahko tudi prepognejo ali ujamejo pod veko, če spimo z njimi. "Pogosto srečujem paciente, ki pridejo k meni s kronično rdečimi očmi, in ko naredim podroben pregled celotnega očesa, lahko vidim dejanske delce kontaktnih leč, ki so bili verjetno tam več mesecev. Kljub temu so to redki primeri. A lahko se zgodi, če si jih napačno vstaviš. Lahko se zgodi, če spiš z njimi. Lahko se zgodi, če jih pravočasno ne odstranjuješ ali če jih pozabiš odstraniti. Zato si odstranjujte kontaktne leče in jih ne puščajte v očesu. Vzemite jih ven vsak dan."
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV