Staranje našega organizma je močno povezano z življenjskim slogom, ki ga živimo. Obstaja 5 glavnih dejavnikov, ki močno vplivajo na videz in staranje telesa - genetika, prebava, ravnovesje hormonov, telesna teža in prehrana. A v resnici na vsa ta področja predvsem vpliva, kaj vsak dan jemo in česa ne. Danes imamo na voljo veliko hrane, a vse manj zdrave in kvalitetne hrane. Prav zato je pomembno, da se izogibate vsej predelani hrani in sladkorjem, v svoj jedilnik pa vsakodevno vnesete čim bolj svežo hrano lokalnih pridelovalcev.
Kaj torej jesti?
Ko je govora o hrani, ki nam pomaga zavirati staranje telesa, nutricistične raziskave svetujejo srednje vegetarijansko prehranjevanje ali Mediteransko prehrano. Gre za prehrano, ki vsebuje veliko sadja, zelenjave, zdrave maščobe in malo predelanih sladkorjev, ogljikovih hidratov, malo mlečnih izdelkov in nezdravih maščob. Ta prehrana vsebuje tudi nekoliko več omega-3 maščobnih kislin in manj omega-6 maščobnih kislin, predvsem pa živila z nizkim glikemičnim indeksom. Naj na hitro spomnimo, da so omega-3 maščobne kisline zdrave maščobe, ki skrbijo za zdrave možgane, hormonsko ravnovesje in pomagajo odpravljati vnetja v telesu. Omega-6 maščobne kisline pa so pogosto prisotne v naši prehrani, saj so v mesu, mlečnih izdelkih, sončničnem olju in tako naprej.
Zato se preko dneva skušajte izogibati:
- Živilom, ki povzročajo vnetja v telesu;
- sladkorju;
- beli moki;
- alkoholu;
- predelani hrani;
- aditivom;
- visoko-fruktoznemu koruznemu sirupu;
- hidrogenirani maščobi.
1. Zajtrk
Za zajtrk lahko spijete topel ingverjev čaj, ki mu dodate nekaj limone. Ta bo prebudil um in prebavo ter pomagal zmanjšati vnetja v telesu. Ingverjev čaj z limono pomaga tudi uravnovesiti mikrobe v prebavilih ter uravnati hormonski sistem.
Dan lahko pričnete tudi s proteinskim napitkom ali kuhanimi/pečenimi jajci, nekaj sadja in mandljevim mlekom brez sladkorja. To je obrok bogat z antioksidanti, ki vam bo pomagal ohraniti stabilno raven sladkorja preko dneva, da ne boste prehitro posegali po nezdravih prigrizkih.
2. Kosilo
Privoščite si polnovredni obrok, ki naj vsebuje pusto meso, stročnice, solato in polnozrnate žitarice, krompir ali kaj podobnega. Izogibajte se rdečemu mesu in hrani, ki jo telo težko prebavi, kot je teletina ali jagnjetina.
3. Prigrizki
Uživajte semena. Odlična izbira so bučna semena, ki so bogata z anti-age snovmi, kot so beljakovine, magnezij in cink. Prav tako tudi lanena semena, ki so bogata z omega-3 maščobnimi kislinami, ki delujejo protivnetno in skrbijo za zdrave možgane.
4. Večerja
Po dolgem dnevu v službi ljudje ponavadi prav zvečer pojedo največ hrane, kar je na žalost narobe. Največ bi morali pojesti preko dneva, ko telo potrebuje energijo, proti večeru pa vse manj, le še kakšno zelenjavno juho. Če pridemo domov sestradani, pa se lahko zgodi, da bomo posegli po nezdravih živilih ter da bomo jedli preveč. Vsekakor pa zvečer v nobenem primeru ne jejte nič cvrtega, saj cvrta hrana povečuje vnetja v telesu in pospešuje procese staranja telesa. Izogibajte se tudi čipsu, čokoladi in kaloričnim prigrizkom. Namesto tega si pripravite zelenjavno juho s pustim mesom ali si privoščite ribo in nekaj zelenjave.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV