Imunski sistem je ključ do dobrega počutja in pravilnega delovanja vseh telesnih funkcij, saj nas varuje pred poškodbami, boleznimi in kužnimi organizmi, vključujoč bakterije, glivice, parazite in viruse iz okolja. Poleg tega lahko prepozna in uniči naše lastne spremenjene celice. Zato je nujno, da znake oslabljenega imunskega sistema prepoznate pravočasno, saj boste le tako lahko preprečili razvoj različnih bolezni oziroma se znebili nenehnega bolehanja.
Nekateri simptomi vam bodo zelo jasno dali vedeti, da vaš boj proti patogenim mikroorganizmom ne poteka, kot bi moral. To so:
– kronična utrujenost,
– pogosti prehladi ali prehladi, ki se ne pozdravijo,
– pogosto zbolevanje za nalezljivimi boleznimi,
– kronične okužbe,
– otečene bezgavke,
– težko celjenje ran,
– izpadanje las,
– avtoimune bolezni,
– spremembe na koži (mozolji, akne, herpes).
Da bi zaščitili in okrepili svoj imunski sistem, pa vam priporočamo naslednje preventivne ukrepe.
Redno umivanje rok
Predvsem po kihanju, kašljanju in seveda pred vsakim obrokom, je nujno treba umiti roke. Če potujete, imejte vedno pri sebi mini stekleničko za dezinfekcijo rok – te ponavadi vsebujejo vsaj 60 % alkohola in so lahko hiter in priročen način uničenja bakterij, predvsem na potovanjih, kjer čista voda ni vedno pri roki. Pomagate si lahko tudi z dezinfekcijskimi robčki.
Na svež zrak tudi pozimi
Začnemo lahko že pri aktivnem življenjskem slogu. To pomeni, da smo vsakodnevno telesno dejavni vsaj pol ure. Hladno vreme, dež ali sneg nas hitro odvrnejo od želje po sprehodu in igri zunaj. Svež zrak je namreč ključnega pomena pri dvigu telesne odpornosti. Če imate možnost izleta na morje, četudi samo za en dan, pa je še toliko bolje.
Zdrava prehrana
Način življenja je zelo pomemben dejavnik za nastanek marsikaterega obolenja. Vzroki za težave se skrivajo pogosto tudi v hrani, ki jo uživamo. Ta je pogosto osiromašena vitalnih snovi in polna pesticidov ter aditivov. Izogibajte se pretirani količini mesa, ocvrti hrani, sladkarijam, sladkim prigrizkom, pitju sladkih čajev, obarvanih sokov in pijač iz sode. Večkrat na dan jejte kruh, žita, testenine, riž in krompir, pomembno pa je, da izbirate polnozrnate izdelke.
Počitek
Telo lahko okrepimo tudi z zadostno količino spanca. Odrasla oseba potrebuje od sedem do devet ur spanca. V tem času se telo spočije in nabere energijo za boj proti neželenim mikrobom.
Vitamin C in cink
Imunski sistem v času boja s prehladom potrebuje veliko vitamina C in cinka. Vitamina C potrebuje telo v času prehlada veliko več kot običajno, cink pa je ključen za razvoj in delovanje celic imunskega sistema. Zato jejte veliko sadja in zelenjave, bogatega z vitaminom C.
Zagotovite zadostno pitje tekočine
Prvi pogoj za izboljšanje je pitje dovolj velikih količin tekočine, saj brez tega ne bo delovalo nobeno samozdravljenje ali terapija. V času prehlada je poleg čaja z medom, svežega pomarančnega soka ali soka črnega ribeza zelo priporočljiva tudi goveja juha, ki prav tako zagotovi tekočino poleg njene zdrave hranilne vrednosti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV