Vizita.si
Alkohol mladi

Zdravje

Kaj se zgodi, če prenehamo piti alkohol za 30 dni?

N.R.A.
14. 06. 2024 04.25
8

Številni razlogi stojijo za odločitvijo marsikaterega posameznika, ki se odpove pitju alkohola – bodisi za določen čas ali pa za vedno. Dejstvo je, da pretirano pitje alkohola močno škoduje našemu, fizičnemu in psihičnemu, zdravju. Kaj se zgodi z našim telesom in psiho, če se za 30 dni odpovemo pitju alkohola?

Enomesečna abstinenca od alkohola prinaša veliko koristi za zdravje. V grobem lahko računate na boljši spanec, spomin in boljšo imunost, v nadaljevanju pa predstavljamo še dodatne stvari, ki se zgodijo, ko in če se odpovemo alkoholu. 

Morda vas bo presenetilo, da boste shujšali, če prenehate piti alkohol. Na splošno se bo v skoraj štirih tednih imunski sistem okrepil, spomin bo boljši, nihanje razpoloženja bo izginilo, shujšali boste, imeli boste čisto kožo in boste manj impulzivni v svojih reakcijah. 

To je le nekaj koristi abstinence od alkohola. Obstajajo še nevrološke koristi abstinence, nekatere pa bodo opazne že v prvih 7 dneh.

To so znaki alkoholizma
Preberi še
To so znaki alkoholizma

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je evropska regija regija z največjo porabo alkoholnih pijač na svetu. Na žalost je Slovenija ena od držav z visoko porabo alkoholnih pijač. 

V naši družbi je pitje alkoholnih pijač vpeto v običaje, do njihovega uživanja pa vlada velika brezbrižnost. Vse več mladih uživa alkoholne pijače, prvo uživanje alkohola pa se lahko začne že v osnovni šoli. Škodljiva raba alkohola pomembno vpliva na javno zdravje, saj predstavlja globalni problem, ki ogroža tako razvoj posameznika kot razvoj družbe. 

Škodljive posledice, ki jih povzroča alkohol, daleč presegajo fizično in duševno zdravje osebe, ki ga uživa alkohol negativno vpliva na zdravje njegovih družinskih članov, ljudi iz njegovega okolja in iz delovnega okolja.

Ogroženi so tisti, ki spijejo več kot tri in pol kozarce vina na teden
Preberi še
Ogroženi so tisti, ki spijejo več kot tri in pol kozarce vina na teden

Pitje alkoholnih pijač je dejavnik tveganja za nastanek številnih kroničnih bolezni in je povezano s pojavom nekaterih malignih obolenj, ki so v porastu, kot so: rak dojk, jeter, debelega črevesa, želodca, trebušne slinavke, požiralnika. 

V boju proti nenalezljivim kroničnim boleznim je Svetovna zdravstvena organizacija za enega izmed prednostnih ciljev do leta 2030 določila zmanjšanje škodljivega pitja alkohola. Pri preprečevanju škodljivega pitja alkohola Svetovna zdravstvena organizacija priporoča celovite posege, namenjene: zmanjšanju dostopnosti, informiranju prebivalstva o tveganjih, zmanjšanju povpraševanja ter intervencije zdravstvenih služb za zgodnje prepoznavanje tveganj in pravočasno zdravljenje.

5 stvari za alkoholnega 'mačka', ki naj bi dejansko delovale
Preberi še
5 stvari za alkoholnega 'mačka', ki naj bi dejansko delovale

Ne smemo pa pozabiti tudi in predvsem na psihično noto – alkohol ne škoduje je našemu fizičnemu zdravju, temveč njegova pretirana uporaba močno načne tudi naše duševno zdravje. Ko pridemo enkrat do odvisnosti do alkohola, ne trpi le odvisnik, temveč tudi njegova družina in vse ostale pore njegovega življenja!

Vir: Ordinacija.hr 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650