Smrčanje je razmeroma pogost pojav sodobne družbe, saj naj bi med spanjem nadležen hrup ustvarjala približno tretjina odrasle populacije in približno petina otrok. Pri odraslih je smrčanje najpogosteje posledica plapolanja mehkega neba ob dihanju skozi usta, pri otrocih pa so zanj krivi povečani mandlji in/ali žrelnica. Glede na spol je v prvi polovici življenja več smrčačev med moško populacijo, še posebej v kombinaciji s prekomerno telesno težo, širokim vratom in velikim trebuhom, s pojavom menopavze pa se zaradi sprememb hormonske slike ženski delež izenači z moškim. Za smrčanje je poleg starosti in prekomerne telesne teže lahko kriv še prehlad oziroma zamašen nos, potencirata ga tudi alkohol in kajenje, pa spanje na hrbtu, izčrpanost, pomanjkanje gibanja, uspavala in antidepresivi ter oblika nosu in ustne votline.
Razlogi so različni
Neprijetni zvok smrčanja se pojavi, ko mehko tkivo v zadnjem delu žrela s plapolanjem zapre ožino in s tem dihalno pot. Ob tem vrtinčenje zraka povzroča vibriranje mehkega neba ali drugih delov ust, nosu ali žrela. Čeprav bi lahko rekli, da je smrčanje nadloga predvsem za okolico, ki ga mora poslušati, pa v resnici tisti, ki smrči, trpi veliko bolj od okolice, saj je med spanjem njegovo dihanje ovirano. Vzrok za smrčanje je namreč ovira v dihalni poti, ki otežuje dihanje, smrčanje pa je le simptom, ki na to opozarja. To pomeni, da mora telo v času, ki je namenjen počitku, premagovati dihalne ovire, zato ne čudi, da se smrčači zjutraj pogosto zbujajo utrujeni in nenaspani.
Smrčanje je največkrat sila neprijetno, ni pa nevarno. A če med običajnim 'žaganjem' začne prihajati do motenj dihanja, torej se razvije spalna apneja, je nujno potrebno poiskati strokovno pomoč. Na spalno apnejo najpogosteje nakazujejo prekinitve dihanja med smrčanjem, ki so daljše od 10 sekund in vodijo v pogosto zbujanje in hlastanje za zrakom. Pogosti so tudi nočni odhodi na stranišče zaradi uriniranja, jutranja suha usta, prekomerna zaspanost čez dan, jutranji glavoboli, težave s koncentracijo in druge kognitivne motnje. Dolgoročno lahko spalna apneja vodi v visok krvni tlak in bolezni srca, poslabša pa tudi druga, že prisotna obolenja, zato je pravočasno ukrepanje sila pomembno.
Kako odpraviti smrčanje?
Če poznamo razlog za nastanek smrčanja, je recept, kako se ga znebiti, več kot enostaven: Odpraviti je potrebno vzrok! To lahko pomeni več gibanja, hujšanje, izogibanje alkoholu, pomirjevalom in uspavalom, spanje na boku in uporabo raznih sprejev in naprav, s katerimi se lahko poveča prehod zraka za mehkim nebom. Ob blagih težavah zadostuje sprememba življenjskega sloga, v primeru, ko je vzrok smrčanja povešena oziroma ohlapna sluznica mehkega neba, pa je v veliki meri lahko uspešna posebna laserska terapija. In ker ljudje nimamo specifičnih znanj s tega področja in običajno ne vemo točno, zakaj prihaja do smrčanja, je najbolje opraviti ustrezen specialistični pregled, kjer se ugotovi stanje v zgornjih dihalih, prepozna vzroke za smrčanje in opredeli najustreznejšo terapijo.
V najbolj kritičnih primerih je potreben kirurški poseg, v večini primerov pa zadostuje že NightLase, minimalno invazivna, pacientu prijazna laserska terapija za izboljšanje kakovosti spanca. Deluje na principu laserske svetlobe, ki segreje tkivo mehkega neba, to pa spodbudi krčenje in nastanek novega kolagena v ustni sluznici. Tkiva v grlu in na korenu jezika se učvrstijo in na ta način omogočijo lažji pretok zraka v pljuča. NightLase torej s pomočjo laserske svetlobe zmanjšuje pogostost in jakost smrčanja in omili učinke obstruktivne spalne apneje.
Kako poteka terapija?
Tistim, ki trpijo za nadležnim smrčanjem ali celo za obstruktivno spalno apnejo, lahko Fotona laserska terapija proti smrčanju NightLase olajša simptome in nudi dodaten način, kako držati dihalne poti odprte. Zdravnik pred posegom opravi natančno diagnostiko in določi najprimernejši način obravnave. Nato se običajno v roku dveh mesecev opravijo tri kratke terapije NightLase, ki trajajo približno 20 minut in za katere ni potrebna anestezija. Med posegom lahko pacient občuti rahel pekoč občutek, kot pri pitju vročega čaja, ko pa se poseg konča, ni več čutiti nobenega nelagodja. Rezultati so lahko opazni že po prvi terapiji, pacienti pa poročajo o zmanjšanju in omilitvi smrčanja, lažjem dihanju ter povečani pozornosti in koncentraciji. Zdravnike, ki omogočajo terapijo NightLase, lahko najdete TUKAJ.
Popolna rešitev tako za smrčače kot za njihove bližnje
NightLase je torej učinkovita, hitra in varna rešitev za nadležno smrčanje. Poseg je nežen in prijazen do pacienta, poteka brez anestezije, traja manj kot pol ure in ne zahteva počitka. Takoj ste lahko spet v običajnem dnevnem pogonu, normalno lahko govorite, jeste in pijete, kot da se ni nič zgodilo. Veliko razliko pa boste občutili takrat, ko se odpravite spat. Vaš spanec bo kakovostnejši, zbujali se boste naspani, prav tako pa tudi tisti, ki spijo poleg vas, saj ne bodo več cele noči poslušali vašega nadležnega 'žaganja'.
Sponzorirana objava