- Nosite več plasti toplih oblačil, po možnosti iz materialov, ki zadržujejo toploto (volna, polipropilen ali svila). Zunanji del oblačil (plašč ali bunda) pa naj bo neprepusten za veter in vlago.
- Zaščitite glavo s klobukom ali kapo, ki pokriva obe ušesi, roke pa zaščitite z rokavicami.
- Usta je dobro pokriti z ruto, da preprečimo neposredno vdihavanje hladnega zraka (še posebej pomembno za srčne bolnike in tiste, ki imajo težave z dihali).
- Izjemnega pomena so topli, udobni zimski čevlji, odporni na vlago.
Vizita e-novice
- Osebam s kroničnimi boleznimi, predvsem srčno-žilnega in dihalnega sistema, svetujejo, naj se izogibajo izpostavljanju nizkim temperaturam zgodaj zjutraj in pozno zvečer.
- V primeru ledenega dežja, zmrzali ali snega na tleh bodite pozorni na spolzke površine.
- Pri nizkih temperaturah se je treba izogibati težkemu fizičnemu delu na prostem, pa tudi vsem dejavnostim, ki povzročajo hitro dihanje.
- Pomagajte družini, prijateljem in sosedom, ki večino časa preživijo sami.
- Ne prezrite občutka mrazu in drgetanja, ki opozarjata na potrebo po ogrevanju in prenehanju zadrževanja na mrazu.
- Če se pri ljudeh, ki se dalj časa zadržujejo na prostem (pohodniki, planinci, alpinisti, vojaki ...), pojavijo prvi simptomi podhladitve ali ozebline (mravljinčenje in izguba občutljivosti prstov z bledo kožo, včasih bolečina), morate takoj poiskati toplo območje, odstraniti vlažna oblačila, podhlajeno osebo pa postopoma segrevati tako, da jo zavijete v odejo, nikoli pa je ne izpostavljajte neposrednemu viru toplote.
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV