Poškodba kože je vsaka prekinitev integritete kože. Ko govorimo o odrgninah in praskah, imamo v mislih površinske rane, ki ne segajo skozi celotno debelino kože in jih lahko oskrbimo sami. Pri obsežnejših ali globljih poškodbah, ki segajo v podkožje in mehka tkiva (npr. celjenje odprte rane na nogi), pa je treba čim prej poiskati strokovno pomoč.
Sposobnost vsake rane je, da se s pomočjo kompleksnih celičnih procesov zaceli kar sama, in sicer v sosledju štirih faz, ki se med seboj dopolnjujejo. Če želimo procese pospešiti oz. preprečiti morebitne okužbe, potrebujemo le nekaj osnovnega znanja in preprostih pripomočkov za samooskrbo površinske odrgnine.
1. ČIŠČENJE RANE – rano speremo z mlačno vodo
Preden začnemo, si roke temeljito umijemo s toplo vodo in milom. V kolikor tekoče vode nimamo na dosegu, uporabimo razkužilo, da praske ne okužimo. Če odrgnina rahlo krvavi, nekoliko pustimo, ker bo iztekajoča kri sprala umazanijo. Nato se lotimo čiščenja praske, in sicer jo speremo s fiziološko raztopino oziroma pod tekočo vodo. Po potrebi s čisto bombažno krpo, namočeno v vodi, očistimo tudi kožo v okolici.
Ko mesto odrgnjene kože očistimo, uporabimo pripravke, ki delujejo antiseptično in še dodatno pomagajo očistiti kožo. OXILVER Skin solution za kožo z aktivnim kisikom in ionskim srebrom deluje blago antiseptično, kožo oksigenira ter omogoča njeno regeneracijo. Raztopina je na voljo v obliki pršila in jo uporabimo tako, da jo z razdalje približno pet centimetrov razpršimo po celotnem območju prizadete kože. Mehurčki aktivnega kisika mehanično čistijo mesto nanosa ter blagodejno delujejo na stanje poškodovane kože. Izdelek ne vsebuje alkohola, zato ne deluje dražilno in ne povzroča neprijetnega občutka, zato je odlična rešitev tudi za otroke in posameznike z občutljivo kožo.
2. ZAŠČITA RANE – pravilno zaščitimo rano
Poškodovani predel potem dobro osušimo in ga pokrijemo s primerno oblogo ali obližem, ki ga ščiti pred dodatnimi poškodbami in pred okužbo. Le tako bo omogočeno nemoteno celjenje brez zapletov. Danes so v lekarnah in specializiranih trgovinah prosto dostopni najrazličnejši obliži in obloge za samooskrbo manjših ran, ki vsebujejo poliuretanske filme, dodatke srebra, medu in so praviloma tudi sterilno pakirani. Pri uporabi klasičnih gaz smo previdni, saj se prepogosto sprimejo s samo rano.
3. CELJENJE RANE – spremljamo proces celjenja
Z vodo ali s fiziološko raztopino ali z raztopino z aktivnimi kisikom večkrat na dan speremo (odstranimo) fibrinske obloge, ki nastanejo zaradi izločanja sokrvice, videti pa so kot nekakšna bela sluz. Na ta način preverimo celjenje in odstranimo ustvarjeno skorjico, pod katero se lahko razrastejo bakterije.
Proces celjenja poteka skozi različne faze in traja med štiri in šest tednov. Na celjenje vplivajo oskrba rane in različni dejavniki, ki lahko posamezno fazo podaljšajo ali celo prekinejo. Negativen vpliv na celjenje ima slab imunski status, spremljajoče bolezni (diabetes) ter razvade (kajenje, alkoholizem in droge).
Oskrba odrgnine je neločljivo povezana tudi z nego kože. Uporabimo mazila, ki pospešujejo regeneracijo kože, kot so ribje ali ognjičevo mazilo. OXILVER Skin solution za kožo vsebuje hialuronsko kislino, ki zagotavlja ustrezno vlago za pospešeno celjenje in je zato izvrstna izbira. Ker je dodano tudi ionizirano srebro, se okrepi protimikrobno delovanje.
Naročnik oglasa je Enikam d. o. o.