Vizita.si
Nespečnost

Zdravje

10 nasvetov za premagovanje nespečnosti

N.R.A.
07. 08. 2024 04.45
0

Imate težave z nespečnostjo? Sprejmete lahko nekaj korakov za spremembo vedenja in življenjskega sloga, da boste imeli boljši in bolj kakovosten spanec. Poglejmo si nekaj nasvetov, kako premagati nespečnost.

Zbudite se vsak dan ob isti uri

Ob koncu tedna je mamljivo spati pozno, še posebej, če ste med tednom slabo spali. Vendar če imate težave z nespečnostjo, bi morali vsak dan vstati ob istem času, da bi svoje telo naučili, da se zbuja ob enaki uri.

So težave s spanjem lahko pokazatelj bolezni?
Preberi še
So težave s spanjem lahko pokazatelj bolezni?

Izločite alkohol in poživila, kot sta nikotin in kofein

Učinki kofeina lahko trajajo več ur, morda in pri nekaterih tudi do 24 ur, zato so možnosti, da vpliva na spanje, velike. Kofein lahko povzroči ne le težave pri spanju, ampak lahko povzroči tudi pogosto prebujanje. Alkohol ima lahko pomirjujoč učinek v prvih nekaj urah po zaužitju, nato pa lahko povzroči pogosto prebujanje in nemiren spanec. 

Kronična motnja spanja, ki je lahko nevarna
Preberi še
Kronična motnja spanja, ki je lahko nevarna

Če jemljete zdravila, ki delujejo kot stimulansi, kot so dekongestivi ali inhalatorji za astmo, se posvetujte s svojim zdravnikom, kdaj jih je najbolje vzeti, da zmanjšate kakršen koli učinek na spanje.

Omejite dremež

Čeprav se dremež zdi pravi način, da nadoknadimo zamujeni spanec, ni vedno tako. Pomembno je vzpostaviti in vzdrževati reden vzorec spanja in se naučiti povezovati spanje z znaki, kot sta tema in dosleden čas za spanje. Dremanje lahko vpliva na kakovost nočnega spanca.

Spanje.
Spanje.FOTO: Shutterstock

Redna telovadba

Redna vadba lahko izboljša kakovost in trajanje spanja. Vendar ima lahko vadba tik pred spanjem stimulativen učinek na telo in se ji je treba izogibati. Poskusite končati z vadbo vsaj tri ure, preden nameravate zaspati.

9 nasvetov za boljši spanec ob prehladu
Preberi še
9 nasvetov za boljši spanec ob prehladu

Omejite aktivnosti v postelji

Postelja je za spanje in spolnost in to je to. Če vas muči nespečnost, ne uporabljajte telefona, računalnika, niti knjig v postelji! Vse te dejavnosti lahko povečajo budnost in otežijo spanje.

Kaj se lahko zgodi, če greste spat z mokrimi lasmi?
Preberi še
Kaj se lahko zgodi, če greste spat z mokrimi lasmi?

Ne jejte in ne pijte tik pred spanjem

Uživanje pozne večerje ali prigrizkov pred spanjem lahko aktivira prebavni sistem in vas obdrži pokonci. Če imate gastroezofagealni refluks (GERB) ali zgago, je še bolj pomembno, da se izogibate uživanju hrane in pijače tik pred spanjem, saj lahko to poslabša vaše simptome. Poleg tega lahko pitje veliko tekočine pred spanjem preobremeni mehur, kar zahteva pogoste obiske stranišča, ki motijo vaš spanec.

GERB
GERBFOTO: AdobeStock

Naj bo vaše spalno okolje udobno

Temperaturo, osvetlitev in hrup je treba nadzorovati, da bo spalnica ugodna za spanje. Vaša postelja mora biti udobna, in če imate hišnega ljubljenčka, ki spi v sobi z vami, razmislite o tem, da bi hišni ljubljenček spal nekje drugje, če ponoči povzroča hrup.

Starejši odrasli, ki manj spijo, imajo večjo verjetnost, da bodo zboleli za več kroničnimi boleznimi
Preberi še
Starejši odrasli, ki manj spijo, imajo večjo verjetnost, da bodo zboleli za več kroničnimi boleznimi

Odpravite vse skrbi, preden greste spat

Če ugotovite, da ležite v postelji in razmišljate o jutrišnjem dnevu, razmislite o tem, da si vzamete nekaj časa, morda po večerji, da pregledate dan in naredite načrte za naslednji dan. Cilj je, da se tem stvarem izognete, medtem ko poskušate zaspati. Koristno je tudi, da si pred odhodom iz službe naredite seznam recimo službenih opravil za naslednji dan. To odpravlja vsaj en sklop pomislekov.

6 načinov, kako vam lahko spanje pomaga pri izgubi teže
Preberi še
6 načinov, kako vam lahko spanje pomaga pri izgubi teže

Zmanjšajte stres

Obstajajo številne sprostitvene terapije in metode zmanjševanja stresa, s katerimi boste morda želeli poskusiti sprostiti um in telo pred spanjem. Primeri vključujejo progresivno sprostitev mišic, tehnike globokega dihanja, podobe, meditacijo in biološko povratno informacijo.

7 razlogov, zakaj se pojavijo težave s spanjem
Preberi še
7 razlogov, zakaj se pojavijo težave s spanjem

Razmislite o sodelovanju pri kognitivni terapiji

Kognitivna terapija nekaterim ljudem z nespečnostjo pomaga prepoznati in popraviti neustrezne misli in prepričanja, ki lahko prispevajo k nespečnosti. Poleg tega vam lahko kognitivna terapija med drugim zagotovi ustrezne informacije o normah spanja, spremembah spanja, povezanih s starostjo, in vam pomaga določiti razumne cilje glede spanja.

Vir: webmd

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662