Praznična živila in kombinacije (tudi velikonočne) niso vedno najbolj zdrave. Toda kot pove prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš, ni treba, da se jim odrečemo, če njihovo uživanje omejimo na dan praznika. “Najboljši nasvet, ki ga lahko dam, je, da se je treba zavedati, da praznik traja en dan. Če bomo enkrat na leto uživali šunko, pirhe, potico in ostale tradicionalne velikonočne dobrote, ne bo nič narobe. Občasno lahko uživamo kaj nezdravega. Na naše telo najbolj vpliva to, kakšno hrano uživamo večino časa.” Če je naša vsakodnevna prehrana zdrava, raznolika, uravnotežena, lahko občasno uživamo praznično prehrano oziroma si kdaj pa kdaj privoščimo tudi kaj manj zdravega.
Le ne pretiravajte s količinami
“Slovencem bi rekla, da ni treba kuhati za petnajst ljudi, če bo za velikonočno mizo le pet oseb,” pravi Cepuševa. To je enostaven recept, kako se izogniti prebavnim težavam. Vsak dan bi morali paziti, da naši obroki niso preveliki. Ob prazničnih dnevih, ko je hrana manj zdrava, je to še pomembneje.
Privoščite si torej velikonočne dobrote, a v zmernih količinah. Če želite pojesti manj nezdravih živil, jih lahko kombinirate z zelenjavo. Vedno je za povrh pametneje jedi pripraviti doma. Potem vemo, kakšne sestavine smo uporabili. Okusno domačo potico lahko denimo pripravimo tudi z malo manj sladkorja in maščob.
Kaj jesti naslednji dan?
“Zelo pomaga, če se naslednji dan izognemo težje prebavljivi hrani. Odpovejmo se torej ostankom potice, pirhov in šunke. Priporočam izogibanje surovi zelenjavi, ki je sicer zdrava, vendar težje prebavljiva. Raje uživajte kuhano. Pripravite si zelenjavno juho ali enolončnico, lahko tudi riž z dušeno zelenjavo. Pomagal bo čaj iz janeža s ščepcem muškatnega oreščka.” Nasploh spijte med prazniki in po njih dovolj vode.
Tradicionalno je pred veliko nočjo post
Postno obdobje traja kar 40 dni. Četudi tega ne upoštevate, se je pred praznikom smiselno vsaj nekaj dni prehranjevati malo bolj zdravo. V življenju je smiselno loviti ravnotežje. Če veste, da se boste en dan prehranjevali bolj nezdravo, nekaj dni prej ni čas, da posegate po picah, hitri hrani, sladkarijah ...
Pomaga lahko več gibanja
Ker so praznične dobrote energijsko bogatejše, se bomo bolje počutili, če se bomo v tem času več gibali. Dovolj bo zmerno, ne preveč intenzivno gibanje, ki bo izboljšalo počutje in pomagalo pri prebavi. Tudi tako se prepreči prebavne preglavice.
In če se težave vseeno pojavijo?
“Če se pojavijo prebavne težave, svetujem kakšen dan uživanje le juh in kuhanega riža. Če gre za hude težave, denimo za napad žolčnika, je treba poiskati pomoč zdravnika.”
Kaj pa bolniki?
Ne glede na to, ali je praznik ali ni, bi se bolniki morali držati navodil in priporočil svojega zdravnika. Bolezenska stanja se sicer razlikujejo, a v takih primerih je vedno dobro ostati previden.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV