Vizita.si
Zdravila

Zdravje

Veste, kako se pravilno shranjujejo zdravila?

N.R.A.
05. 05. 2023 05.00
0

Mnoga zdravila so toplotno občutljiva in lahko pod vplivom neugodne toplote ali mraza postanejo (ne)škodljivo spremenjena, hkrati pa neučinkovita in celo škodljiva.

Spremembe zdravil pod vplivom temperature zraka lahko vplivajo na farmacevtsko obliko zdravila. Na primer maščobe, kreme ali paste se raztopijo pri povišanih temperaturah in strdijo pri visokih temperaturah. Tablete, kapsule, sirupi in raztopine pri neprimernih temperaturah lahko spremenijo organoleptične lastnosti: barvo, vonj ali okus. Toda številna zdravila, zlasti biološka, lahko spremenijo tudi svojo kemično strukturo in s tem kemično sestavo. Za vsako zdravilo proizvajalec v navodilih za zdravilo navede način shranjevanja, torej sprejemljive in nesprejemljive spremembe, ki se lahko pojavijo, če se zdravilo ne shrani pravilno.

Prevoz in skladiščenje v 'hladni verigi'

V farmacevtski industriji, transportu, skladiščenju in vseh lekarnah obstajajo številna stroga pravila, ki zagotavljajo predpisane temperaturne pogoje med skladiščenjem in prevozom zdravil, do trenutka njegove uporabe, torej dostave pacientu. To še posebej velja za zdravila, ki se prevažajo in shranjujejo v tako imenovani 'hladni verigi'. To so tista zdravila, katerih temperatura shranjevanja je predpisana na hladnem (od 8 do 15 C), in tista, ki so shranjena na zelo hladni temperaturi (od 2 do 8 C).

Zdravila
ZdravilaFOTO: Dreamstime

Farmacevtski hladilniki niso običajni hladilniki, ker mora biti v vseh kotih hladilnika ustrezna temperatura. Ne smejo zmrzovati ali zadrževati vlage. Opremljeni so s sistemom za spremljanje, ki samodejno odčitava temperaturo. Te podatke pošlje v računalnik za potrebne zapise spremljanja temperature in opozorila v primeru spremembe temperature. Takšna zdravila se prevažajo in shranjujejo pri natančno predpisani temperaturi. Ves čas je treba beležiti temperaturo njihovega okolja.

Zdravila shranjujte pri sobni temperaturi in v hladilniku

Zdravila, ki niso tako občutljiva, se shranjujejo pri sobni temperaturi in imajo sprejemljiv razpon od 15 do 30 C in optimalno temperaturo do 25 C. Poleg zdravil je shranjevanje pomembno tudi za različne medicinske pripomočke ali diagnostične trakove.

Vsaka škatla z zdravili je opremljena z navodilom za uporabo zdravila, ki med drugim navaja tudi shranjevanje. Navodila je treba vedno prebrati in jih hraniti, saj se nekatera zdravila shranjujejo drugače pred odprtjem in drugače po odprtju.

Vsaka škatla z zdravili je opremljena z navodilom za uporabo zdravila.
Vsaka škatla z zdravili je opremljena z navodilom za uporabo zdravila.FOTO: Shutterstock

Zdravila, shranjena pri sobni temperaturi, je treba hraniti v hladnejšem, temnejšem prostoru ali omari in v škatli na ločenem mestu, morda v spalnici, na hodniku ali v shrambi. V kuhinji in kopalnici je preveč temperaturnih nihanj, pogosto pa je prisotna tudi vlaga, zato ta prostor v domu ni najbolj primeren. Paziti je treba, da zdravila niso izpostavljena soncu ali viru toplote. Zdravila, ki jih je treba hraniti v hladilniku, je najbolje hraniti v najnižjem predelu in stran od sten hladilnika. 

Zdravila v razpršilcih

Omenjeni načini shranjevanja zdravil doma morda niso praktični za kronične bolnike, ki morajo redno in večkrat na dan jemati nekatera zdravila. Vedno je namreč priporočljivo, da so taka zdravila 'pri roki'. To pomeni, da naj bodo na vidnem mestu, ker jih je treba jemati redno in ob predpisanem času. Za to je najbolje uporabiti dnevne ali tedenske razpršilnike, v katerih je dnevni odmerek lepo razporejen, razdeljen na jutranji, popoldanski in večerni del. Nato lahko ločimo majhno količino zdravila, ostalo pa shranimo v izoliranem temnem in hladnem prostoru. Če v hiši ni majhnih otrok, je razdeljevalec lahko na nočni omarici ali ob daljinskem upravljalniku televizorja ali kjer koli, kjer se pacient zadržuje največ časa.

Kaj pa shranjevanje zdravil na dopustu? 

Na poti zdravila ne smejo biti v prtljagi, temveč v torbici. Med celotnim potovanjem je treba paziti, da so v toplejših mesecih zdravila na najhladnejšem možnem kraju, ne izpostavljena soncu, pozimi pa ne na mestu, kjer bi lahko z zmrznila. 

Vir: Adiva.hr 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631