Vizita.si
Budilka

Zdravje

Gre za eno najpogostejših težav v času covida-19

J.V.
15. 04. 2020 08.00
0

Situacija, v kateri smo se znašli, nas je vrgla iz vsakodnevnega ritma in nas prisilila, da se ustavimo. Med nas sta se naselili strah in negotovost. Skrbi nas, kaj bo z našo službo, financami in seveda z zdravjem ... Marsikdo se počuti tesnobno in nelagodno in ne ve, kako se soočiti s stresom. Zaradi tega se še dolgo v noč premetava in obrača v postelji ter stremi k stropu, zjutraj pa se prebuja še bolj utrujen, kot je odšel spat. Nespečnost je zagotovo ena od najbolj pogostih posledic stresa, s kakršnim nas je soočila epidemija covida-19, posledica neprespane noči pa ni le utrujenost, ampak tudi oslabljen imunski sistem.

Epidemija covida-19 je v nas prebudila številne tesnobne občutke in skrbi, ki nam krajšajo spanec.
Epidemija covida-19 je v nas prebudila številne tesnobne občutke in skrbi, ki nam krajšajo spanec. FOTO: Shutterstock

Epidemija covida-19 je v nas prebudila številne tesnobne občutke in skrbi, ki nam krajšajo spanec. Tako te dni marsikoga ponoči pokonci držijo finančne skrbi, samoizolacija je prinesla tudi številne težave s partnerjem, naša glavna skrb pa je seveda zdravje. Ko smo pod stresom, naše telo namreč proizvaja hormone, ki nas opozarjajo na nevarnost in zaradi česar naše telo ostaja v stanju budnosti. Simptomi nespečnosti se kažejo z oteženim uspavanjem, pogostimi nočnimi prebujanji ali zgodnjimi jutranjimi prebujanji, posledice pomanjkanja spanja pa so utrujenost, razdražljivost, motnje razpoloženja, koncentracije, pozornosti in spominske motnje, pomanjkanje motivacije, energije in razpoloženja. Obenem dolgoročno ali kronično pomanjkanje spanja poveča nastanek številnih bolezni, med katerimi so najpogostejše povišan krvni pritisk, hipertenzija, debelost, sladkorna bolezen in oslabljen imunski sistem.

»Spanje je izredno občutljivo in se v času povečanega stresa zelo hitro poruši. V času epidemije covida-19 smo bolj zaskrbljeni, tudi zvečer, ko se odpravimo v posteljo, se težje umirimo in odženemo misli na krizno situacijo. Po navadi potrebujemo dlje časa, da zaspimo, se ponoči pogosteje prebujamo in s težavo zaspimo nazaj, dolga prebujanja med spanjem pa vodijo v skrajšano skupno trajanje spanja. Z večanjem števila obolelih za covidom-19, posledično skrbjo za nas same in naše bližnje ter z vse strožjimi splošnimi ukrepi se naša stiska še povečuje, kar vodi v kronično pomanjkanje spanja in slabše delovanje podnevi,« pojasnjuje priznana evropska strokovnjakinja za somnologijo, izr. prof. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med., specialistka nevrologije iz Centra za motnje spanja in budnosti Kliničnega inštituta za klinično nevrofiziologijo v UKC Ljubljana. »Vemo, da je spanje nujno potrebno za dobro fizično in psihično delovanje. Raziskave so pokazale, da spanje, daljše od 7 ur, pomembno poveča odpornost organizma proti respiratornim infektom. Zato je izjemnega pomena, da v času epidemije covida-19 spimo dovolj, saj nam kvalitetno in dovolj dolgo spanje omogoča, da se lažje spopadamo s težko situacijo, hkrati pa nas spanje samo ščiti pred okužbo z virusom.«

Kako premagati nespečnost?

Da bi prekinili začaran krog neprespanih noči in posledično kronično nespečnost, je zelo pomembno, da čim prej ukrepate. Rešitev za zdravljenje akutne oziroma kratkotrajne nespečnosti je več, ena od njih je tudi ta, da se držite rednega urnika spanja. Tako si boste uredili cikel spanja in budnost, saj bo telo natanko vedelo, kdaj je čas za počitek in kdaj za budnost.

Ustvarite tudi čim bolj udobno in mirno okolje za spanje. V spalnici naj bo primerna temperatura in čim bolj temno, saj je svetloba pogosto zelo moteč dejavnik. Pomembno je tudi, da iz spalnice umaknete elektronske naprave in jih ne uporabljate vsaj uro pred spanjem.

Čez dan se čim bolj izogibajte pitju alkoholnih pijač in napitkov, ki vsebujejo kofein. Pazite tudi na prehrano. Pojejte lahek obrok, najmanj dve uri pred spanjem, in se izogibajte začinjeni ter mastni hrani. Poleg zdrave in uravnotežene prehrane  na svoj dnevni urnik uvrstite telesno aktivnost, a vsaj tri ure pred spanjem. Odpravite se na sprehod v naravo ali pa na spletu poiščite posnetek vadbe, ki jo lahko izvajate v domači dnevni sobi.

Da bi hitreje utonili v spanec, si lahko pomagate tudi z branjem knjige ali različnimi tehnikami sproščanja, kot so npr. dihalne vaje, topla kopel, meditacija, joga, mišična relaksacija, čuječnost …

Sproščujoče aktivnosti, ki jih boste opravljali ob rahli svetlobi, bodo vašemu telesu pomagale na prehodu od budnosti do zaspanosti. Za učinkovito pri odpravljanju občasne nespečnosti pri odraslih se je izkazalo tudi novo zdravilo brez recepta Noctiben Mea®. Je prvo in edino zdravilo na slovenskem trgu, ki vsebuje zdravilno učinkovino doksilaminijev hidrogensukcinat, zaradi katere deluje že isto noč in se lahko vzame po potrebi.

Ustvarite tudi čim bolj udobno in mirno okolje za spanje.
Ustvarite tudi čim bolj udobno in mirno okolje za spanje.FOTO: Shutterstock

Kako zdravilo deluje?

Zdravilo Noctiben Mea® ima številne dobre lastnosti in poleg tega, da učinkuje hitro (že po prvem odmerku), deluje vso noč ter izboljša kakovost spanca in naslednjega dne. Priporočeni odmerek za odrasle je polovica tablete do ena tableta na dan. Enkratni dnevni odmerek je treba vzeti zvečer, 15 do 30 minut pred spanjem, in ne sredi noči ali proti jutru oziroma podnevi. Po jemanju zdravila je treba spanju nameniti dovolj časa (vsaj 7 ur). Samozdravljenje je omejeno na dva do pet dni. Starejšim in bolnikom z ledvično ali jetrno okvaro se priporoča najmanjši odmerek. Kombinacija z alkoholom ni priporočljiva. Zaradi zmanjšane pozornosti je lahko vožnja ali uporaba strojev nevarna. Zdravilo je v lekarnah na voljo brez recepta.

Besedilo obravnava zdravilo brez recepta. Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

Sponzorirana vsebina

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650