Vizita.si
Prebava

Zdravje

Kako si pomagati pri težavah s prebavo?

S.V.
15. 02. 2021 09.29
0

Uživanje nezdrave prehrane, premalo gibanja, stres, hiter življenjski tempo, nezadosten dnevni vnos tekočine in vlaknin v telo so razlogi, ki lahko vplivajo na slabo počutje in neredno odvajanje. Poglejmo si, kako lahko spremenite svoje dnevne navade, ki bodo pripomogle k boljšemu počutju in prebavi.

Današnji življenjski tempo, služba in skrb za družino vplivajo na to, da včasih zmanjka časa za uravnotežen zajtrk, s katerim bi v telo vnesli vlaknine, za kosilo, ki bi vsebovalo raznoliko zelenjavo, za gibanje in umirjen čas zase, ki bi pozitivno vplivali na dobro počutje in prebavo. Pogovarjali smo se s Sabino Zupan, vodjo referenčne ambulante in diplomirano medicinsko sestro, ki nam je zaupala, kako prepoznamo slabo prebavo, kdaj imamo slabo prebavo in kako lahko v telo vnesemo dovoljšno količino vlaknin, ki bodo pripomogle k urejeni prebavi.

Kako prepoznamo slabo prebavo

Telo samo opozarja, da je nekaj narobe, zato bodite pozorni na znake, ki lahko nakazujejo na slabo prebavo. "Driska, zaprtje, vetrovi, napihovanje, mogoče tudi slab zadah – vse to so stvari, ki so povezane v zvezi s slabo prebavo," pojasni Sabina Zupan, ki se pri svojem delu vsakodnevno srečuje z bolniki, ki imajo težave s prebavo. Dodaja: "Nikakor ne pomeni, če odvajamo blato enkrat na dan, da je to zdaj slaba prebava. Nikakor ne pomeni, da je slaba prebava, če odvajamo enkrat na tri dni, kajti ljudje smo si različni ... Nekdo lahko odvaja enkrat na tri dni in je to za njega popolnoma urejena prebava, tako kot če nekdo odvaja trikrat na dan in se ob tem dobro počuti."

Kaj se dogaja v telesu, če blato zastaja

Poleg neprijetnosti, kot sta napihnjenost in bolečine v trebuhu, zastajanje blata v telesu vpliva tudi na imunski sistem. Črevesje je največji imunski organ v telesu, v njem je največ celic imunskega sistema. Za pravilno delovanje imunskega sistema je namreč zelo pomembno ravnovesje črevesne mikroflore. Medicinska sestra razloži: "Urejena prebava je pomembna, da pravi čas izločimo strupene snovi iz našega telesa. Da sami sebe ne zastrupljamo, da se dobro počutimo, da normalno delujemo, da opravljamo vse zahteve, ki nam jih življenje daje vsak dan, ne da bi pri tem ogrožali svoje zdravje."

Kako si lahko pomagate pri težavah s prebavo

Tudi v primeru slabe prebave Sabina Zupan odsvetuje, da takoj posežete po odvajalih: "Dolgotrajna uporaba odvajal pomeni, da jih bomo vedno pogosteje uporabljali in vedno več jih bomo potrebovali, ker se črevesje navadi na stimulans, ki ga daje odvajalo. Dolgotrajna uporaba lahko povzroči driske, lahko povzroča tudi kronično zaprtje in potem smo spet na začetku. Nismo odstranili vzroka in smo se znašli v začaranem krogu, kjer posegamo po vedno večjem številu odvajalnih sredstev."

Uravnotežena prehrana, gibanje, izogibanje stresnim okoliščinam in zadosten dnevni vnos tekočine ter vlaknin so naravne rešitve, ki jih lahko vnesete v svojo dnevno rutino. "Včasih iz hrane skušamo dobiti zadostno količino vlaknin, pa žal ne gre, ker obstajajo razni običaji, razni deli leta, ko nehote zaužijemo bolj težko hrano. In ta hrana malo zapaca," opozarja Sabina Zupan. V teh primerih priporoča Psylliox aktivne vlaknine, ki so naravna pomoč za urejeno prebavo. Aktivne vlaknine iz lupine semen indijskega trpotca oz. psiliuma namreč na naraven način pripomorejo k čiščenju črevesja in urejeni prebavi. Izdelek Psylliox aktivne vlaknine v sebi združuje najboljše iz tradicije za naravno urejanje prebave – slive in aktivne vlaknine psiliuma. Vlaknina v stiku z vodo nabrekne in nastane naraven gel, ki spodbudi črevesno peristaltiko in blato mehča, da se to začne lažje odvajati. Hkrati nase vleče stare obloge blata in tako očisti črevo kot krtačka ... Za urejeno prebavo Psylliox aktivne vlaknine preprosto vnesite v vašo dnevno ali jutranjo rutino in jih spijte z vsaj enim velikim kozarcem vode.  

Delovanje vlaknine psiliuma
Delovanje vlaknine psiliumaFOTO: Arhiv proizvajalca

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650