Bolečina v križu se lahko pojavi kot nenadna močna in ostra bolečina, lahko pa je topa in dolgotrajnejša. Včasih se razširi v zadnjico in po zadnji strani stegen do podplatov. Običajno traja nekaj dni do enega tedna. Pojavi se okorelost hrbta in bolečina pri skalnjanju, včasih pa tudi mravlinčenje in slab občutek za dotik.
Vzroki za bolečine v križu
1. Akutna bolečina
Najpogosteje jo povzroči dvigovanje ali premikanje težjih predmetov, na primer pohištva. Navadno gre za nateg mišice ali vezi, bolečine lahko poslabša dodatna telesna dejavnost. Težave običajno izvenijo v 2 do 14 dneh.
2. Kronična bolečina
- Nepravilna drža: dolgotrajno sedenje za mizo, vožnja v avtomobilu, lahko tudi napetost mišic pri hudi čustveni obremenjenosti.
- Nosečnost: med nosečnostjo je hrbtenica dodatno obremenjena zaradi otrokove teže, poleg tega se pod vplivom hormonskih dejavnikov zmehčajo nekatere vezi, ki podpirajo hrbtenico.
- Osteoartroza: pri ljudeh starejših od 45 let je vzrok lahko osteoartroza, pri mlajših pa ankilozirajoči spondilitis.
- Utesnjena živčna korenina zaradi zdrsa medvretenčne ploščice ali spondiloze: bolečina navadno nastane postopoma ali nenadno. Pogosto jo spremlja išias, ki se kaže z ostrimi bolečinami, ki se širijo v zadnjico in po zadnji strani stegen do stopal.
- Bolečina lahko izvira iz kosti: predvsem pri rakavih kostnih zasevkih.
- Bolezen organov v mali medenici: vnetje v mali medenici ali okužba ledvic se lahko kažejo z bolečino v križu. Pri razjedi na želodcu ali dvanajsterniku se lahko pojavi tudi prenesena bolečina v križu.
Kaj lahko storimo sami?
Če je bolečina hujša, lahko pomaga počitek, vendar ni priporočljivo, da počivate več kot dva dni. Takoj ko je mogoče, se postopoma lotite običajnih vsakodnevnih aktivnosti. Bolečino lahko blažite z jemanjem nesteroidnih protivnetnih zdravil, ki so na voljo v lekarni brez recepta. Prav tako pomagajo topli ali mrzli obkladki. Če močnejša bolečina traja več kot dva dni oziroma se poslabša, se pogovorite z zdravnikom. Ko se umiri, je priporočljivo, da začnete redno izvajati vaje za krepitev hrbtnih mišic in boljšo gibljivost hrbtenice. Vpišite se na kakšno telesno aktivnost, ki vključuje te vaje, denimo joga, in jo redno izvajajte. Pomembno je tudi, da se naučite pravilno dvigovati težka bremena in da skrbite za pravilno držo. Vzemite si tudi več časa zase in za načine obvladovanja stresa – sprehod v naravi, joga, meditacija, igra z otroki, druge kreativne stvari, ki vas veselijo.
Pri manjšem deležu ljudi z bolečino v križu so bolečine kronične narave in ovirajo vsakdanje dejavnosti in lahko celo vodijo v depresijo. Takrat je zdravljenje in obvladovanje bolečine bistvenega pomena. Pomaga tudi, če se posvetujete s kakšnim fizioterapevtom, nekaterim pomaga tudi obisk kiropraktika ali osteopata.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV