Znaki hipotermije sprva niso zelo očitni, zato je zelo pomembno, da se jo naučite prepoznati. Še posebej morate biti previdni pri starejših ljudeh in otrocih, saj je pri njih nevarnost za pojav hipotermije večja kot pri zdravi odrasli osebi.
Pojavijo se lahko naslednji simptomi:
– tresenje,
– upočasnjen srčni utrip,
– upočasnjeno dihanje,
– zaspanost,
– zmedenost,
– otežen govor in nerodnost,
– bledoličnost,
– pomodrela koža,
– hiperventilacija,
– halucinacije,
– izguba zavesti.
*Pri otrocih so poleg naštetih znakov prisotni še svetlo rdeča in mrzla koža ter zelo nizka stopnja energije.
Normalna telesna temperatura človeka je nekje od 35 do 37 °C. Za stanje hipotermije ali podhladitve velja, da telesna temperatura pade pod 35 stopinj Celzija. To pa se zgodi v primeru, ko naše telo hitreje izgublja toploto, kot pa mu jo uspeva proizvesti. Če ne ukrepamo dovolj hitro, lahko telesna temperatura stalno upada. Pozimi se je še posebej treba izogibati raznim stoječim vodam, na katerih se naredi sloj ledu, saj nikoli ne vemo, kje je sloj lahko tanjši ali pa je na ledu kakšna razpoka in posledično lahko pademo v ledeno vodo, pri čemer hipotermija pospešeno nastane. V kolikor je temperatura vode okoli 0 stopinj Celzija, izgubimo zavest v zgolj 15 minutah. Če je temperatura za 10 stopinj višja, pa zavest izgubimo v povprečju od 30 minut do ene ure, zaradi podhladitve pa lahko umremo že v roku ene do dveh ur. V vodi se namreč telo za nekaj desetkrat hitreje ohlaja kot na zraku, še posebej v primeru povišanih telesnih dejavnosti.
Kakšni so vzroki za nastanek hipotermije?
Hipotermija lahko nastane spontano, ko se temperatura sredice telesa ohladi. Najpogosteje do pojava hipotermije pride v hladnem okolju. Lahko nastane tudi pri temperaturah od 0 do 10 ºC ter v vetrovnem vremenu, po nekaterih podatkih pa tudi v zaprtem prostoru. Veliko tveganje za nastanek imajo novorojenčki ter starejše, neaktivne osebe, ki živijo v premalo ogrevanih prostorih. Tudi pri ljudeh, ki so podhranjeni, lahko v primeru, ko v telesu ni več goriva, ki bi ga telo lahko uporabilo za segrevanje, pride do pojava hipotermije. Dejavnika tveganja poleg starosti in podhranjenosti sta še zastrupitev z alkoholom in nizek krvni sladkor.
Poznamo tri vrste hipotermije
– Blaga hipotermija: padec telesne temperature blago pod 35 ºC. Značilnosti blage podhladitve so jasna zavest, prisotni sta drgetanje in vznemirjenost. Srčni utrip in dihanje sta pospešena.
– Zmerna hipotermija: Telesna temperatura pade na od 28 do 32 ºC. Pojavita se zaspanost in otopelost. Drgentanje preneha, dihanje in bitje srca pa sta upočasnjena.
– Huda hipotermija: telesna temperatura nižja od 28 ºC. Bolnik je nezavesten, dihanje in bitje srca pa sta komaj zaznavna, plitva in neredna. Če je temperatura telesnega jedra nižja od 24 ºC, govorimo o navidezni in klinični smrti.
Kako ukrepati v primeru hipotermije?
Če je telesna temperatura nižja od 35 °C, nemudoma pokličite nujno medicinsko pomoč (112). Nato začnite z ogrevanjem osebe. Kadar pri osebi opazite znake hipotermije, je prvo, kar je treba narediti, osebo umakniti iz hladnega okolja, jo pokriti s toplo odejo in ji zagotoviti topel napitek. Treba je uporabiti tudi tople obkladke ali termofor. Ko segrevate osebo, začnite najprej pri centralnih delih telesa, kot so prsni koš, vrat, glava in dimlje. Nikoli ne segajte po alkoholnih pijačah.
Preventivni ukrepi zoper hipotermijo
Kadar so zunanje temperature izredno nizke, potem je treba obleči več plasti toplih, tudi volnenih oblačil. Izogibati se je treba nikotinu in alkoholu, saj oba zmanjšujeta zmožnost telesa za uravnavanje temperature. Treba je tudi uživati zadostne in redne obroke s hranilnimi vrednostmi ter piti zadostne količine vode in ostalih brezalkoholnih tekočin. Če so zunanje temperature nizke, se zadržujte poleg toplotnih virov, če ste kje na prostem, pa poiščite zavetje, ki vas bo ščitilo pred vetrom. Izogibajte se uživanju kofeina, nikotina, alkohola in večjih količin sladkorja. Če je le mogoče, odstranite mokra ali vlažna oblačila in jih zamenjajte s suhimi, ne pozabite zaščititi vratu in glave. Če ni mogoče najti varnega zavetja pred mrazom, si lahko pomagate s stikom kože na kožo ter se stisnete skupaj z drugo osebo. Najlažji način ohranjanja telesne temperature pa je, če počepnete in z rokami objamete kolena ter dlani skrijete pod kolena ali pazduho. Bodite previdni pri ohranjanju svoje telesne temperature, saj vsaka večja sprememba temperature lahko vodi v resna in nepopravljiva stanja, ki lahko v najslabšem primeru povzročijo tudi smrten izid.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV