Pari (pre)pogosto med borbo z neplodnostjo izgubijo sebe
Dr. Alja Stvarnik: »Meni je žal, ker velikokrat pridejo, ko je že zelo hudo med njima. Ker je zelo težko povezovati nekaj, ko je tako zelo razbolelo in na koncu. Veliko bolj humano bi bilo, da pridejo prej ali pa da hodijo čez celoten proces.« Vse prevečkrat se namreč zgodi, da par, ko premaga težko pot boja z neplodnostjo, zdrži vse vzpone in padce, ki jih neplodnost prinaša s seboj in se – ko dobi otroka – razide.
Da partnerja ohranjata dober partnerski odnos, je ključnega pomena, da se zavežeta, da je dobrobit partnerske zveze, prioriteta ter ne pozabita, kot pravi dr. Alja Stvarnik: »Da ni družine brez vaju dveh!« Za vse, ki se soočajo z izzivi plodnosti pa je pripravila tudi vodnik za dober partnerski odnos:
Vodnik za dober partnerski odnos ob neplodnosti (dr. Alja Stvarnik)
Aktivnosti brez otrok
Za ohranitev partnerske veze je pomembno, da se celoten partnerski odnos ne osredotoči izključno na prokreacijo in otroka. Odprite se odnosu, ki ostaja in romantično preživite konec tedna, ne odpovejte se zmenkom, presenečenjem, koncertom in drugim dogodkom, ki so vaju povezovali, preden sta se odločila za družino. Predvsem pa vzdržujte v partnerskem odnosu povezovanje na področjih, ki niso osredotočena na dojenčka, aktivnosti, ki so lahko ključni dejavniki za vzdrževanje in uravnoteženost na tem prepogosto telesno in čustveno zahtevnem procesu na poti k otroku.
Spolnost zaradi povezovanja
Ob neplodnosti sta želja in hrepenenje po otroku tako močna, da pogosto ne gre več za relacijsko spolnost, pač pa za ciljno usmerjeno reproduktivno spolnost, pri kateri odpadeta izraznost in čustveno uglaševanje. Dovolita si v vajin odnos preko spolnosti vrniti igrivost, naključnost in spontanost. Spolnost naj postane izraz ljubezni in navezanosti med partnerjema, ki si delita intimnost in ranljivost. Naj bo njen namen doseganje polnosti občutkov seksualnega vznemirjenja in sprostitve.
Časovni okvir
Prav tako je dobro, da si postavite neko časovnico, v kateri si označite, do kdaj ste pripravljeni vlagati v zanositev. V kolikor si ne postavite nekega okvirja, se lahko ujamete v razmišljanju o ujetosti in z občutkom neskončnosti, ki lahko vodi v nemoč in depresijo.
Drugačne poti
Priporočljivo je, da si kot družina dovolita razmišljati tudi o alternativnih scenarijih, ki vključujejo možnost, da postopki ne bodo uspešni. To pomeni, da partnerja dopuščata tudi možnost, v kateri bosta šla v postopek darovane spolne celice, posvojitve, ali da bosta bolj vključena v življenja otrok bližnjih oziroma sprejmeta odločitev, da bosta živela brez otroka. V kolikor sta se odločila za življenje brez otroka, je dobro, da si nekoliko začrtata pot, po kateri bi želela, da se vajino življenje odvija, razvija.
Na partnersko terapijo
Včasih je partnerstvo po vseh neuspešnih postopkih in razočaranjih močno iztrošeno, prav zato se lahko odločita, da bosta pozornost in energijo, ki sta jo usmerjala v prokreacijo, spet usmerila v partnerski odnos in obnovitev vajine ljubezni. Četudi lahko to deluje kot zavora na poti k starševstvu, je nujno potrebno za ohranitev vajine veze.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV