Vizita.si
Vitamin D

Zdravje

Kakšen je priporočen dnevni vnos vitamina D?

S.V.
12. 11. 2020 06.00
0

Veliko se govori o vitaminih, ki so pomembni za imunski sistem. Najbolj se izpostavlja vitamin C, pri čemer prevečkrat pozabimo na vitamin D, ki ga imenujemo tudi sončni vitamin. Ta pomembno prispeva k delovanju imunskega sistema. V nadaljevanju si poglejmo, kaj se zgodi, če nam ga primanjkuje, in kako lahko poskrbimo, da ga telo absorbira v priporočenih količinah.

Jesen in zima sta ključni pri okrepitvi imunskega sistema, saj so v tem času na pohodu različni virusi in obolenja. Z okrepljenim imunskim sistemom se lahko virusov obranite in poskrbite za učinkovito preventivo, ki bo pripomogla tudi k blažjemu poteku bolezni. Pomemben vitamin D med drugim prispeva k normalnemu delovanju imunskega sistema. Pomembno vlogo ima tudi pri številnih telesnih funkcijah, ki so nujno potrebne za normalno delovanje. Njegovo pomanjkanje pa je pomemben zdravstveni problem pri različnih starostnih skupinah v vseh državah. 

Raziskave pokazale na sezonska nihanja v preskrbljenosti telesa z vitaminom D

Raziskave nakazujejo, da je v poletnih mesecih naše telo veliko bolje preskrbljeno z vitaminom D kot pa v zimskih mesecih.
Raziskave nakazujejo, da je v poletnih mesecih naše telo veliko bolje preskrbljeno z vitaminom D kot pa v zimskih mesecih. FOTO: Dreamstime

Izsledki nacionalne raziskave, ki sta jo omogočila ministrstvo za zdravje in Javna agencija za raziskovalno dejavnost, so pokazali na precejšnja sezonska nihanja v preskrbljenosti odraslih prebivalcev Slovenije z vitaminom D. K sodelovanju v raziskavi so bili povabljeni naključno izbrani odrasli prebivalci Slovenije. Raziskava je potekala tako, da so na osnovi laboratorijskih analiz vzorcev krvi določali in raziskovali preskrbljenost z vitaminom D. Izsledki so pokazali, da približno štiri petine odraslih prebivalcev med novembrom in aprilom ni bilo zadostno preskrbljenih z vitaminom D, medtem ko so bili med majem in oktobrom rezultati veliko boljši. Te ugotovitve kažejo na sezonsko nihanje, predvsem nakazujejo na to, da je v poletnih mesecih naše telo veliko bolje preskrbljeno z vitaminom D. 

Glavne naloge vitamina D 

Vitamin D ima eno ključnih vlog pri normalnem delovanju človeškega telesa. Odgovoren je tudi za povečano absorpcijo kalcija, magnezija in fosforja v črevesju. Pomemben je za zdravje kosti in prispeva k delovanju imunskega sistema. Ta pa je naravni obrambni sistem telesa, ki ga v teh časih, ko so na pohodu virusi in bolezni, zelo potrebujemo. Imunski sistem nas ščiti s pomočjo celic, ki so ves čas aktivne in prepoznavajo ter uničujejo vsiljivce (to so virusi, bakterije itd.), ki želijo vstopiti v naše telo. 

Kje lahko dobimo vitamin D?

Telo v poletnem času z naravno sončno svetlobo pridobi veliko količino vitamina D. Zato je pomembno, da ste v poletnih mesecih veliko zunaj, seveda ob priporočljivih urah in zaščitah, zaradi močnih sončnih žarkov, ki lahko tudi škodujejo. V telo pride s sintezo v spodnjih plasteh kožne povrhnjice. Mnogo ljudi pa je ne glede na letni čas soncu premalo izpostavljeno, saj se zgodaj odpravijo v službo, kjer dan preživijo v zaprti pisarni. V zimskih letnih časih pa je absorpcija omenjenega vitamina še toliko bolj otežena, ker je zelo malo sončnih dnih. 

Naravni vir vitamina D je sonce. V telo pride s sintezo v spodnjih plasteh kožne povrhnjice.
Naravni vir vitamina D je sonce. V telo pride s sintezo v spodnjih plasteh kožne povrhnjice.FOTO: Dreamstime

Vitamin D lahko v telo vnesete tudi z ustrezno prehrano in prehranskimi dodatki. Hrana morda ni najboljši vir tega vitamina, vendar lahko zadovolji manjše dnevne potrebe. Največ ga najdemo v mastnih ribah, kot so losos, tuna, skuša, pomembno pa je tudi uživanje ribjega olja. Ker s hrano težko v telo vnesemo priporočljivo dnevno količino omenjenega vitamina, si lahko vsi, ki vam ga primanjkuje, pomagate s prehranskimi dopolnili. Na trgu lahko najdete dopolnilo s kombinacijo omega 3 in dodatkom vitamina D. Tako z eno kapsulo dnevno v telo vnesete koncentrirano TG ribje olje (iz sardonov, sardel in skuš) in vitamin D. 

Priporočen dnevni vnos vitamina D

NIJZ izpostavlja, da bi izdelke, ki vsebujejo visoke vsebnosti vitamina D v dnevnem odmerku občasno lahko uživali posamezniki s pomanjkanjem tega vitamina.
NIJZ izpostavlja, da bi izdelke, ki vsebujejo visoke vsebnosti vitamina D v dnevnem odmerku občasno lahko uživali posamezniki s pomanjkanjem tega vitamina. FOTO: Dreamstime

Nacionalni inštitut za javno zdravje izpostavlja, da bi izdelke, ki vsebujejo visoke vsebnosti vitamina D v dnevnem odmerku (več kot 20μg oz. 800 IE), občasno lahko uživali posamezniki, pri katerih je prepoznano pomanjkanje vitamina D. Treba pa je paziti, da ne presegajo zgornje dopustne meje, ki jo je postavila EFSA leta 2012 (100μg/dan). Uporaba takih izdelkov pa ni priporočljiva pri otrocih, še posebej pa ne pri novorojenčkih in dojenčkih do 12. meseca starosti, saj lahko predstavlja tveganje za zdravje te zelo občutljive populacijske skupine. Za nosečnice in doječe matere velja podobno kot za splošno populacijo. Uživanje odmerkov prek priporočenih dnevnih vnosov je smiselno le ob prepoznanem pomanjkanju vitamina D, z biokemijsko analizo serumskih koncentracij.

Vir podatkov: NIJZ / Inštitut za nutricionistiko

Sponzorirana vsebina 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662