Večje tveganje za poškodbe ledvic so po drugi strani ameriški znanstveniki ugotovili pri tistih, ki se sicer prehranjujejo vegetarijansko, vendar je njihova prehrana nezdrava, poroča Reuters. Kakšna je nezdrava vegetarijanska prehrana? Sicer omejuje vnos mesa, vendar pa ljudje uživajo veliko krompirja in rafiniranih ogljikovih hidratov. Namesto celega sadja uživajo sadni sok, pa tudi gazirane in sladke pijače ter veliko sladkarij, peciva in čokolade.
Takšni udeleženci študije so za povrh pogosteje uživali več alkohola ter imeli bolj sedeč življenjski slog.
Raziskovalci Fakultete za javno zdravje Bloomberg na Univerzi Johns Hopkins v mestu Baltimore so do zaključkov prišli tako, da so analizirali podatke 14.686 udeležencev srednjih let. Podatke o svoji prehrani in življenjskem slogu so ti sicer posredovali sami. Povprečno so jih spremljali vsaj 24 let. Kronično bolezen ledvic je v tem času razvilo 4.343 udeležencev.
Tisti, ki so uživali prehrano, v kateri so prevladovala zdrava živila rastlinskega izvora, so imeli v primerjavi s tistimi, ki so se tako prehranjevali redko, za 14 odstotkov manj možnosti, da razvijejo bolezen ledvic.
Tisti, ki so zaužili največ nezdrave vegetarijanske hrane v primerjavi s tistimi, ki so je najmanj, so imeli za 11 odstotkov večje tveganje za bolezen ledvic.
Ni šlo za študijo s kontrolno skupino. Toda raziskovalci so odkrili, da zdrava rastlinska prehrana očitno ščiti ledvice. Ne gre le za uživanje sadja in zelenjave, temveč tudi polnozrnatih žit, stročnic in oreščkov. Kot je za Reuters povzela ena od dveh vodij študije dr. Casey Rebholz, je bil z boljšim stanjem ledvic povezan večji vnos zdrave hrane rastlinskega izvora ter manjši vnos živalske hrane, ni pa bila blagodejna vegetarijanska prehrana, če so jo sestavljala bolj nezdrava živila.
Tisti, ki so v študiji uživali najbolj zdravo prehrano, ki je bila zasnovana na živilih rastlinskega izvora, so sicer na dan užili od devet do deset porcij takšnih živil, torej sadja, zelenjave, stročnic, polnozrnatih žit in oreščkov. Pogosteje so bili tudi fizično aktivni, kar je ravno tako zdravo in je verjetno prav tako pozitivno vplivalo na delovanje ledvic.
Študija je bila objavljena v medicinski reviji Clinical Journal of the American Society of Nephrology. Kot je za Reuters njene zaključke komentirala dr. Michal L. Melamed s Fakultete za medicino Albert Einstein ter iz bolnišnice Montefiore v New Yorku, je mogoče, da je uživanje več sadja in zelenjave povzročilo, da so ledvice lažje izločale toksine. Dodala je, da je takšna prehrana za ledvice poleg tega lažja kot meso, ki vsebuje več kislin. "Mogoče je tudi, da ljudje, ki uživajo veliko sadja in zelenjave, več telovadijo, dovolj spijo, imajo nasploh bolj zdrav življenjski slog," je še povedala za Reuters. "Poleg tega so do sedaj študije že pokazale, da ni dobro uživati veliko procesiranega in rdečega mesa. Ni dobro niti za zdravje ledvic niti za zdravje srca." Zdrava prehrana, v kateri prevladujejo rastlinski viri živil, koristi torej tudi drugim organom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV