Vizita.si
Operacija

Zdravje

Kam z zdravili s pretečenim rokom uporabe?

Vizita.si
17. 04. 2020 08.00
0

Ste se kdaj vprašali, kaj storiti z zdravili, ki jim preteče rok uporabe? Vsekakor ni odgovorno, da z zdravstvenimi odpadki ravnamo tako, da jih zavržemo v smeti ali pa jih odplaknemo v odtoke, kot to počno v nekaterih gospodinjstvih. Kakšne so lahko posledice neprimernega ravnanja, si lahko preberete spodaj.

Za natančne informacije o ravnanju z odpadnimi zdravili smo se obrnili na Saro Korošec, mag. farmacije, ki nam je razložila, kam z odpadnimi zdravili in zakaj je postopek ravno takšen. Objavljamo celoten zapis. 

 »Zdravila, ki jih nismo uporabili do konca ali jim je pretekel rok uporabnosti, imenujemo odpadna zdravila. Večina odpadnih zdravil sodi med nevarne odpadke, zato je pomembno, da jih ne zavržemo med običajne odpadke, niti jih ne smemo splakniti skozi straniščno školjko. Nepravilno odvržena zdravila namreč onesnažujejo okolje. Sledi zdravil so našli v površinskih vodah (jezerih in rekah), v podtalnici, v zemlji in celo v pitni vodi. 

Uredba o ravnanju z odpadnimi zdravili določa, kako pravilno ravnamo z odpadnimi zdravili doma v gospodinjstvu. Odpadna zdravila je treba doma zbirati ločeno od drugih odpadkov, zaprta v originalni stični ovojnini (embalaži), na suhem, varnem in otrokom nedostopnem mestu. 

Odpadna zdravila lahko prinesete tudi nazaj v lekarno, kjer imamo v skladu z Uredbo o ravnanju z odpadnimi zdravili pripravljene ustrezne zabojnike za oddajo teh zdravil. Poleg lekarn lahko omenjena zdravila prepustite tudi izvajalcu javne službe v zbirnih centrih ali premičnih zbiralnicah, v specializiranih prodajalnah v posebnih zabojnikih in zbiralcu odpadnih zdravil ob kampanjah prepuščanja odpadnih zdravil. 

V lekarni velikokrat dobimo zastavljeno vprašanje, kaj sodi med odpadna zdravila. V zabojnik za odpadna zdravila sodijo tablete, kapsule, sirupi, kapljice, svečke in mazila. Med odpadna zdravila pa ne sodijo kartonska embalaža zdravil in plastične vrečke, navodila za uporabo zdravil, prehranska dopolnila, kozmetični izdelki, medicinsko tehnični pripomočki ali injekcijske igle in brizge. Priporočljivo je, da se ostre predmete (na primer uporabljene injekcijske igle), pri katerih lahko pri neprevidnem rokovanju pride do poškodb, prepusti v dobro zaprti trdni plastični posodi. Priporočam, da povprašate v vaši lekarni, kako imajo urejeno zbiranje odpadnih zdravil. Treba se je držati navodil odlaganja odpadnih zdravil, saj s tem skrbite za varnost zaposlenih v lekarni, vseh obiskovalcev lekarne in okolja.«

"Večina odpadnih zdravil sodi med nevarne odpadke, zato je pomembno, da jih ne zavržemo med običajne odpadke, niti jih ne smemo splakniti skozi straniščno školjko."
"Večina odpadnih zdravil sodi med nevarne odpadke, zato je pomembno, da jih ne zavržemo med običajne odpadke, niti jih ne smemo splakniti skozi straniščno školjko."FOTO: Thinkstock

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650