Vizita.si
Zobje

Zdravje

Kariogena hrana – kakšen vpliv ima na naše zobe?

V.H.
30. 05. 2023 05.00
0

Lepi in zdravi zobje so nekaj, kar si vsi želimo, zato jim moramo nameniti tudi malo več pozornosti. Ni skrivnost, da nanje poleg genetike, higiene in raznoraznih bakterij vpliva tudi prehrana. Slednja pa je lahko lahko bolj ali manj kariogena. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Dejstvo je, da naša prehrana vpliva tudi na zdravje naših zob. Pri tem lahko ločimo hrano, ki jim je bolj naklonjena, in živila, ki imajo velik kariogeni potencial. To pomeni, da lahko spodbujajo nastanek kariesa.

Katera hrana je najbolj kariogena? 

Med najbolj kariogeno hrano štejemo ogljikove hidrate, ki predstavljajo velik delež v naši prehrani. Med bolj kariogenimi so zagotovo enostavni sladkorji in škrobna živila, kot so kruh, testenine, riž ... Priporočljivo je, da se poskušamo čim bolj izogibati sladki in lepljivi hrani od čokolad, lizik, bombonov in dateljnov do fig in podobnih živil. Ta živila se zelo rada lepijo na zobe, hkrati pa se začnejo razgrajevati že v ustih, zato predstavljajo glavno hrano škodljivim bakterijam. Pri tem so najbolj ogroženi medzobni prostori, saj jih naša slina težje doseže, zato se hrana tam lahko zadržuje dlje časa. 

Ne pozabite tudi na medzobne prostore.
Ne pozabite tudi na medzobne prostore. FOTO: Thinkstock

Katera ima nizek kariogeni potencial?  

Nekateri ogljikovi hidrati predstavljajo manjšo grožnjo našim zobem kot drugi, saj vsebujejo manj problematične sladkorje, hkrati pa zaradi visoke vsebnosti vlaknin delujejo očiščevalno. In prav zato je priporočljivo uživati polnozrnate alternative. Poleg njih imajo nižji kariogeni potencial tudi mlečni izdelki, na primer mleko, jogurt in sir, predvsem gavda, mocarela ter čedar, kot tudi beljakovine. Zaželeni so tudi oreščki, losos, surovo sadje in zelenjava, ki vsebuje naravne sladkorje in vlaknine. V zeleni zelenjavi najdemo še veliko mineralov, kot sta fluor in fosfor, ki sta nasploh koristna za naše zobe. 

Kaj lahko naredimo sami?  

Naša slina velja za naravnega čistilca zob, zato lahko uživamo živila, ki jo stimulirajo: od izbranega sadja, sirov in oreškov do polnozrnatih izdelkov. Bakterijam najbolj ustrezajo suha usta, kjer primanjkuje sline, zato poskrbite za zadosten vnos tekočine, še najbolje vode. Po jedi si usta vedno lahko splahnemo z vodo, hkrati pa moramo vestno skrbeti tudi za ustrezno ustno in zobno higieno. Temeljito ščetkanje in čiščenje medzobnih prostorov se priporoča vsaj dvakrat dnevno, torej zjutraj in zvečer. Prav tako se lahko prehranjujemo bolj zavestno, zmanjšamo vnos visoko kariogenih živil ali pa jih poskušamo vsaj kombinirati s tistimi, ki delujejo blagodejno na naše zobe. 

Redno skrbite za higieno svojih zob.
Redno skrbite za higieno svojih zob. FOTO: iStock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650