Vizita.si
Kava

Zdravje

Zakaj ima kava odvajalni učinek?

V.H.
27. 02. 2023 05.00
0

Težko si zamislimo dobro jutro brez kave, ki je za mnoge povod, da morajo kmalu po njej na veliko potrebo. Kava namreč ni samo aromatičen in poživljajoč napitek, ampak lahko tudi spodbuja našo prebavo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kava je poznana po tem, da nas aktivira, zbudi in nam daje moč, še posebej takrat, ko smo utrujeni. S pomočjo kofeina se nam običajno izboljšata tudi koncentracija in zaznavanje. Skodelica tega opojnega napitka je za mnoge ljudi del vsakodnevnega rituala, zato je dobro vedeti, kako deluje na našo prebavo. 

Kako deluje kava na našo prebavo?

Kava spodbudno deluje na našo presnovo, saj velja za močan diuretik. Povečana koncentracija kave namreč izrazito poveča vsebnost želodčne kisline, ki pospeši prebavo. Za slednjo naj bi bila odgovorna prav kislost kave, ki naj bi znašala nekje med štiri in pet pH. Ob tem naj bi še spodbudno delovala na izločanje prebavnega hormona gastrina, ki sprošča mišice analne odprtine in na hormon kolecistokinin, ki med drugim uravnava praznjenje črevesja. Vse to pa so tudi razlogi, zaradi katerih gremo po kavi pogosteje na stranišče. 

Po kavi gremo lahko pogosteje na stranišče.
Po kavi gremo lahko pogosteje na stranišče.FOTO: iStock

Kdaj je njen učinek lahko škodljiv? 

S kavo pa vseeno ne smemo pretiravati, saj lahko draži črevesje ali povzroča dehidracijo telesa. Prav tako se jo odsvetuje ljudem, ki imajo želodčno razjedo ali vneto želodčno sluznico. Ker spodbuja izločanje želodčnih sokov, je bolje, da je ne pijemo na prazen želodec. 

Če nimamo težav, je kava napitek, ki si ga lahko privoščimo, a ni priporočljivo, da spijemo več kot dve ali tri skodelice na dan. 

Kava
KavaFOTO: Dreamstime


KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 580