Vizita.si
pljuca

Zdravje

Znak, da bi morali obiskati zdravnika

N.R.A.
20. 08. 2024 04.36
0

Naj obiščem zdravnika? To vprašanje si je že zastavil skoraj vsak od nas.

Ne glede na situacijo, simptome ali znake, je pomembno, da se v prvi vrsti zavedamo, da je vsako telo drugačno. Drugače se odzovemo na stvari in imamo tudi drugačne simptome ter znake, ki nam jih pošilja telo v različnih situacijah. 

Kar je za nekoga normalno, za drugega morda ne bo. Zato moramo v prvi vrsti poudariti pomen poznavanja lastnega telesa, saj samo mi lahko vemo, kaj je 'normalno' in kaj ne. Pa tudi to ne velja vedno, kajne? 

Vročina
VročinaFOTO: Dreamstime

Ne glede na situacijo, simptome in znake, ne pozabite, da lahko zgodnje odkrivanje številnih stanj vodi do boljših rezultatov, nenazadnje pa do boljšega zdravljenja. In samo zdravniki so tisti strokovnjaki, ki lahko z gotovostjo postavijo diagnozo, zato še enkrat poudarjamo: pravočasen odziv mnogokrat rešuje življenja. 

V nadaljevanju zato predstavljamo 10 znakov, da je morda čas, da obiščete osebnega zdravnika. 

1. VZTRAJNA IN VISOKA VROČINA

Z vročino se naše telo naravno bori proti okužbi. Vročina, ki mine v nekaj dneh, spremlja pa jo prehlad, ki nato prav tako mine, nista razlog za skrb. Vendar če visoka temperatura vztraja, hkrati pa traja več kot nekaj dni, morate poklicati osebnega zdravnika. Gre lahko za resnejšo okužbo. 

2. PREHLAD, KI NE MINE IN/ALI SE SLABŠA

Ni vedno lahko vedeti, kdaj iti k zdravniku zaradi prehlada. A če vaš prehlad ne mine ali se celo poslabša, poiščite strokovno pomoč. Natančneje, bodite pozorni na naslednje: Če prehlad spremljajo hud kašelj, ki traja več kot dva tedna, vročina in bolečina v mišicah, je vsekakor dobro, da obiščete zdravnika!

Prav tako bodite pozorni na težko požiranje, bolečine v prsnem košu in težko dihanje, ki nikakor niso običajni simptomi prehlada in lahko kažejo na resnejše stanje!

Vašo diagnozo lahko postavi samo zdravnik.
Vašo diagnozo lahko postavi samo zdravnik.FOTO: AdobeStock

3. NENADNO HUJŠANJE BREZ TRUDA

Nepojasnjeno zmanjšanje telesne teže lahko med drugim kaže na čezmerno delovanje ščitnice, sladkorno bolezen, depresijo ali bolezen jeter. Splošno pravilo je, da če ste v zadnjih šestih mesecih izgubili več kot 10 odstotkov svoje telesne teže (in če nimate prekomerne telesne teže), se naročite pri svojem zdravniku.

Kako prepoznati motnje ščitnice?
Preberi še
Kako prepoznati motnje ščitnice?

4. KRATKA SAPA

Visoka nadmorska višina, naporna vadba, debelost in ekstremne temperature so običajni vzroki za težko dihanje. Če nič od tega ne povzroča zadihanosti, se posvetujte z zdravnikom o možnosti astme, bronhitisa ali drugega stanja – še posebej, če se simptomi pojavijo nenadno in močno.

Kratka sapa
Kratka sapaFOTO: Profimedia

5. HUDA BOLEČINA V PRSNEM, TREBUŠNEM ALI MEDENIČNEM DELU

Nenormalna, intenzivna in dolgotrajna bolečina v prsih, trebuhu ali medenici lahko kaže na osnovno težavo, ki zahteva zdravnikovo pozornost. Nekateri primeri vključujejo srčni infarkt, ko je bolečina v prsnem košu, žolčne kamne, če so v trebuhu (zlasti če jih spremljata slabost in bruhanje), in vnetje slepiča ali okužbo ledvic, če so v medenici.

Kakšni so razlogi za zaprtje in kako si lahko pomagamo?
Preberi še
Kakšni so razlogi za zaprtje in kako si lahko pomagamo?

6. SPREMEMBA ODVAJANJA BLATA 

Odvajanje blata je ena od tistih stvari, ki se razlikuje od človeka do človeka, zato je najpomembnejša stvar, da poznate svoje telo in svoj vzorec. Toda če je blato krvavo ali črno, če imate drisko, ki ne mine, ali dolgotrajno zaprtje, poiščite pomoč!

7. SVETLI 'UTRINKI'

Če imate migrene, lahko včasih občutite svetle 'utrinke' ali pike v vidu. Izven teh primerov so nenadni svetli bliski lahko znak odstopa mrežnice, resnega stanja, ki zahteva takojšnjo zdravniško pomoč, da preprečite trajno izgubo vida.

Migrena
MigrenaFOTO: iStockphoto

8. ZMEDENOST ALI SPREMEMBE RAZPOLOŽENJA

Spremembe razpoloženja in nenadna zmedenost se lahko pojavijo pri težavah z duševnim zdravjem in fizičnih stanjih, kot je okužba ali interakcija z zdravili. Pazite na težave pri razmišljanju ali osredotočanju, neredne vzorce spanja in občutke tesnobe ali depresije.

Znaki, da ne skrbite dobro zase
Preberi še
Znaki, da ne skrbite dobro zase

9. PRETRES MOŽGANOV

Če ste padli na glavo ali utrpeli udarec, spremljajte simptome pretresa možganov. Ti lahko vključujejo težave s koncentracijo, glavobol, razdražljivost in spremembo vzorca spanja; če se kaj od tega pojavi, obiščite zdravnika.

Pretres možganov
Pretres možganovFOTO: Adobe Stock

10. PO POSEGU ALI ZAČETKU JEMANJA NOVEGA ZDRAVILA SE POJAVIJO NEPRIČAKOVANI SIMPTOMI

Kadar koli opravite medicinski poseg ali operacijo, se cepite ali začnete jemati novo zdravilo, se vnaprej posvetujte s svojim zdravnikom o znanih stranskih učinkih. Spremljajte jih in če se zgodi kaj neobičajnega, pokličite zdravnika. 

Vir: houstonmethodist

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662