Ob glavobolih, rahli vročini, kašljanju, morda rahlih bolečinah v ušesih veliko posameznikov meni, da ne potrebujejo zdravnika in bo dovolj, če se bodo le malo ulegli in spili skodelico čaja. Res je, da vsak glavobol morda še ni razlog za obisk zdravnika, saj ga lahko omilite ali delno preprečite že sami. V kolikor pa se vam na primer ta ponavlja ali pa gre za migreno in vzrok hujše bolezni, se o zdravljenju posvetujte z zdravnikom. To je le en primer, kdaj je priporočljivo obiskati zdravnika, a poglejmo si še nekaj splošnih smernic.
Kdaj obiskati zdravnika?
Pomembno je, da ste pozorni na simptome, ki vam glasno sporočajo, da je treba za nasvet poklicati zdravnika. Pravočasno odkritje bolezni lahko namreč v veliki meri poveča možnosti za ozdravitev tudi pri hudi bolezni ali poškodbi. Znakov, kot so na primer bolečine v glavi, ponavljajoč se kašelj, kri v blatu, povišana telesna temperatura, driska, nenadne težave z vidom itd., nikar ne ignorirajte. Tudi če se vam zdijo te težave nepomembne, pokličite zdravnika in ga vprašajte za nasvet. Danes je to zelo enostavno, saj lahko osebnega zdravnika pokličete kar po telefonu, zavarovalnice pa vam v sklopu posebnih polic omogočajo tudi video posvet s specialistom splošne oz. družinske medicine.
Video posvet
Žiga Hladnik, dr. med., specialist družinske medicine, ki tudi izvaja video posvete, nam je zaupal, da je osnova ugotavljanja težav vedno pogovor. "Najprej damo pacientu čas, da sam pove, kakšne so njegove aktualne težave, in ga po potrebi usmerjeno vprašamo o podrobnostih. Nato ga vprašamo o boleznih v družini, preteklih boleznih, zdravilih, ki jih jemlje, alergijah in podobno." Ni vedno treba, da zdravnik vpraša vse. Kaj vas bo vprašal in ali se bo seznanil z vašimi preteklimi težavami, je odvisno od težave, ki jo boste navedli v video pogovoru. To dr. Hladnik ponazori s konkretnimi primeri: "Na primer pri zvinu gležnja je manj pomembno, ali je imel klicatelj raka na debelem črevesu v družini, pri prebavnih težavah pa je to lahko zelo pomembno. Druga možnost, ki jo imamo, je pregled preteklih izvidov. V aplikacijo se lahko naložijo izvidi specialista, laboratorija in raznih preiskav, ki jih lahko pogledamo in nam pomagajo pri odločitvi, kako dalje."
Pri video posvetu je eno najpogostejših vprašanj, kako bo zdravnik postavil diagnozo, če ne more narediti telesnega pregleda. Dr. Hladnik pravi, da so ključnega pomena pri postavljanju diagnoze zgodba o razvoju težav, ki jo pove bolnik, in usmerjena vprašanja zdravnika. "Na ta način lahko zberemo kar 80–90 % podatkov. Telesni pregled, laboratorijske preiskave in slikovne preiskave torej v večini primerov dajo manj informacij, nikakor pa niso nepomembne. Včasih so tudi nujno potrebne. Diagnoza po telefonu in tudi videoklicu je praviloma delovna diagnoza. To pomeni, da govorimo o določeni verjetnosti za bolezen. V družinski medicini se namreč pogosto srečujemo s stanji, ko bolezen še ni razvita v takšni meri, da bi bila diagnoza zanesljiva. Videoklic nam omogoči tudi sliko in s tem oceno klicatelja na splošno ali njegovega prizadetega dela telesa, kar že predstavlja tudi del telesnega pregleda in na ta način dopolnjuje sam pogovor."
Halo Doktor
V času epidemije je dostopnost do splošnih zdravnikov otežena. Ko pa nastopijo težave, si vsi želimo, da nas zdravnik vidi in nam postavi diagnozo. S storitvijo Halo Doktor, ki jo omogoča zavarovalnica Generali, so vam zdravniki splošne oziroma družinske medicine dostopni na daljavo. To storitev nudijo v okviru zdravstvenega zavarovanja Specialisti z asistenco, ki omogoča hitrejšo obravnavo pri zdravnikih specialistih v samoplačniških ambulantah. Halo Doktor omogoča video posvet z zdravnikom splošne oziroma družinske medicine, ki lahko tudi izdaja napotnice za specialistične preglede v okviru zavarovanja Specialisti z asistenco.
Bodite pozorni na simptome in ne odlašajte z obiskom zdravnika, sploh danes, ko so vam na voljo tudi iz udobja domačega kavča. Video posvet z zdravnikom vam omogoča takojšnji dostop do zdravnika splošne medicine, kar pomeni tudi bistveno hitrejše in zgodnje odkrivanje zdravstvenih težav.
Sponzorirana vsebina