
Študija univerze Harvard je bila sicer manjša in potrebuje še nadaljnje raziskovanje. A prvi izsledki so pokazali, da vročinski val vpliva tudi na naše možgane. V raziskavi so sodelovali študentje. Potekala je dvanajst poletnih dni. Tisti, ki so živeli v zgradbah brez klimatske naprave, bi se konsistentno na vsakodnevnih kognitivnih testih odrezali slabše kot študentje, ki so živeli v študentskem domu s klimatsko napravo.
“To je prvič, da smo našli škodljiv učinek vročinskega vala tudi na mlade, zdrave odrasle,” je povedal avtor študije Jose Guillermo Cedeno Laurent. “V skupini študentov, ki niso imeli klimatske naprave, so imeli daljše reakcijske čase in manjšo točnost v primerjavi z identično skupino študentov, ki je živela s klimatsko napravo.”

Raziskovalci so študijo časovno organizirali tako, da je pet od dvanajstih dni mesto zajel vročinski val. Pred tem so bile pet dni normalne poletne temperature. Sledila sta še dva dneva hladnejših temperatur. V stavbah, ki niso imele klimatskih naprav, so povprečno izmerili 26,3 stopinje Celzija. Največ pa 30,4 stopinje Celzija. V študentskem domu s klimatskim sistemom je bila povprečna temperatura 21,4 stopinje Celzija. Največ, kar so namerili, je bilo 25 stopinj Celzija.
Vsako jutro so študentje na svojih pametnih telefonih opravili dva miselna testa. Prvi je meril njihov reakcijski čas ter sposobnost osredotočanja. Drugi je meril hitrost misli in delovni spomin. Med vročinskim valom so imeli študentje brez klimatske naprave za 13,4 odstotka slabše rezultate na prvem in za 13,3 odstotka slabše rezultate na drugem. Študija je bila objavljena v zborniku PLOS Medicine. Pred tem so študije raziskovale le vpliv vročine na občutljivejše prebivalstvo – starejše, otroke, bolnike. Ta študija pa kaže, da vročina vpliva na nas vse.
Preberite si še, kaj morate vedeti, ko je vroče.

KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV