
Zadnja leta je naša družba spanje začela imeti za nekaj nepotrebnega. Jemala ga je celo kot nekaj, kar delajo lenuhi. Toda študija za študijo sedaj razkriva, da je spanje pomemben del človeškega življenja. Ni nekaj, kar bi lahko poljubno izbirali.
Ko se ne naspimo, nam možgani ne delajo, kot bi morali. Na univerzi v Kaliforniji so ugotovili, zakaj. Možganske celice se, ko nismo naspani in spočiti, med seboj ne sporazumevajo, kot bi se morale. Dobesedno se mučijo, da bi opravile svoje delo. In to pomeni, da ga opravijo slabo. Zgodi se torej, da imate ključe pred nosom, a jih ne vidite, temveč jih še vedno iščete.
Nevroznanstveniki so preučevali 12 ljudi, ki so lahko spali samo toliko, kot so jim dovolili. "Ugotovili smo, da zaradi pomanjkanja spanja nevroni ne morejo več primerno delovati," pove dr. Itzhak Fried. "To spreminja, kako zaznavamo svet okrog nas ter se nanj odzivamo." Ko se počutimo utrujeni, se torej tako počutijo tudi naši možgani. "Nevroni se dejansko začnejo odzivati počasneje, delujejo oslabljeno, sporazumevanje poteka dlje, kot je običajno," pove dr. Yuval Nir. Zaradi tega so utrujeni ljudje denimo toliko nevarnejši za volanom. "Dejansko bi morali utrujene voznike loviti tako kot pijane," doda dr. Fried. |
Že prej so študije pomanjkanje spanja povezale z večjim tveganjem za depresijo, diabetes, prekomerno težo, možgansko in srčno kap.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV