Napetost, razdraženost, glavobol, depresija in motnje zbranosti je le nekaj od dandanes znanih več kot 150 simptomov, ki se pojavijo kot posledica predmenstrualnega sindroma (PMS). Včasih, a bolj redko se pojavijo tudi občutljivost dojk, otekanje gležnjev, palpitacije, spremembe v spolnem poželenju, vrtoglavice, omedlevice in spremembe v prehranjevalnih navadah, kot so huda lakota, želja po sladkem. Prihaja lahko tudi do nespečnosti ter prebavnih težav - zgaga, driska ali zaprtje. Utrujenosti, jokavosti, občutka, da nas nihče ne razume. Tudi vse bolezni, ki so povezane s stresom, se pred menstruacijo lahko poslabšajo. Prav tako so ženske lahko v tem času bolj občutljive na učinke alkohola.
Vsi našteti simptomi se pri nobeni ženski ne pojavijo na enkrat. Včasih se izrazijo eni in drugič drugi. Težave običajno izzvenijo že prvi dan menstruacije ali dan po prvem dnevu z močno krvavitvijo in se do prihodnjega meseca ne pojavijo več. Če simptomi trajajo dlje, najverjetneje ne gre za PMS, ampak za kaj drugega, zato se o tem posvetujte z zdravnikom.
Kaj povzroča PMS?
Težave, ki jih povzroča PMS, so povezane s hormoni, ki urejajo menstrualni cikel. Nekoč smo PMS pripisovali znižanju ravni enega od spolnih hormonov - progesterona, do česar pride zadnji teden pred menstruacijo, a danes vemo, da je raven progesterona pred začetkom menstruacije dokaj visoka. Raven drugega hormona, estrogena, pa je teden dni pred menstruacijo izjemno nizka in strokovnjaki se strinjajo, da je PMS posledica ravno pomanjkanja estrogena v tem času. Simptomi PMS-a se lahko stopnjujejo s staranjem in po porodih in pri nekaterih ženskah so izjemno izraziti in zaradi njih težje opravljajo svoje delo.
Kaj lahko naredite same?
Marsikatera ženska ne potrebuje zdravljenja, saj se simptomi lahko izboljšajo že s prilagoditvijo prehrane in življenjskega sloga. Dokazano je, da zdrava prehrana z malo maščobami, polnozrnatimi žitaricami in veliko sadja ter zelenjave močno olajša simptome PMS.
Uživajte manj nasičenih maščob, sladkorja, soli, kofeina in alkohola ter uživajte več škrobnih živil, vlaknin, sadja, zelenjave, oreščkov in semen. Škrobna živila je priporočljivo uživati vsake dve do tri ure, saj na ta način preprečimo padec ravni krvnega sladkorja. Uživajte tri glavne obroke in dva manjša zdrava prigrizka. Tak način prehranjevanja je priporočljiv predvsem v drugem delu menstrualnega cikla, ko lahko pričakujete znake PMS.
Simptome lahko nekoliko ublaži tudi svetlinovo olje, za zmanjšanje otekanja delov telesa pa teden dni pred menstruacijo omejite uživanje soli. Omejite tudi uživanje slanih živil, kot so prekajena slanina, ribe, slani arašidi, čips in podobno. Ženska naj na dan ne bi zaužila več kot 5 gramov soli.
Poskusite zmanjšajti tudi količino kofeina, saj obstaja povezava med količino zaužitega kofeina in menstrualnimi krči, občutljivostjo dojk in drugimi simptomi PMS. Če vas zaradi PMS muči zaprtje, zaužijte več vlaknin, torej polnozrnatih žitaric in zelenjave. Pomaga tudi žlica otrobov vsako jutro.
Med zdravili za lajšanje bolečin PMS sta najbolj priporočljiva aspirin in paracetamol, a mnoge ženske opažajo, da blaga telesna aktivnost pomaga zmanjšati bolečine. Joga, sprehod s psom, plavanje, hoja lahko pomagajo. Tudi globoko dihanje in tehnike sproščanja.
Predvsem pa je pomembno, da v tem času poslušate svoje telo in se upočasnite. Vzemite si več časa za počitek, sproščanje in blago prijetno telesno aktivnost. Če ste utrujeni, si vzemite čas za počitek. To je obdobje, ko mora ženska prisluhniti svojemu telesu in mu podariti to, kar potrebuje, in to popolnoma brez slabe vesti. Če je to počitek, si vzemite čas za počitek. Če potrebujete čas zase, si ga vzemite. Spočijte si, meditirajte, vzemite v roke kakšno dobro knjigo, skuhajte si svoj najljubši čaj in imejte nekaj trenutkov povsem zase. Telo vam bo hvaležno.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV