Nekaj zanimivosti, v povezavi s kolcanjem
Američan Charles Osborne je kolcal 68 let, od 1922 do februarja 1990, in je bil vpisan v Guinnessovo knjigo rekordov kot človek z najdaljšim napadom kolcanja. Leta 2007 je najstnica s Floride Jennifer Mee pridobila medijsko slavo s kolcanjem, ker je kolcala približno 50-krat na minuto več kot pet tednov. Britanec Christopher Sands je kolcal od februarja 2007 do maja 2009, kolcal približno 10 milijonov krat.
Občasno, trajno in dolgotrajno kolcanje
Kolcanje (singultus) so nehotni krči požiralnika, ki jim sledi nenadno zapiranje glotisa (odprtina v zgornjem delu grla), ki nadzoruje vstop zraka.
Prehodni in kratkotrajni napadi so zelo pogosti in izzovejo vrsto šaljivih komentarjev – od tega, da nekdo misli na vas, do tega, da ste morda med obrokom popili malo preveč alkohola ali bili požrešni.
Trajno (dva dni) in dolgotrajno (več kot mesec dni) kolcanje pa je redko, a zelo neprijetno in zahteva zdravniški pregled in diagnostično obdelavo.
Vzroki za kolcanje
Najpogostejši vzroki za kratkotrajno kolcanje so napenjanje želodca, uživanje alkohola in/ali zaužitje vročih ali dražilnih snovi.
Dolgotrajno kolcanje lahko povzročijo številne druge bolezni, ki pravzaprav dražijo frenični živec, ki nadzoruje delo mišic požiralnika. Zato je treba pri iskanju vzroka biti pozoren na organe, ki se nahajajo v bližini freničnega živca.
Vzrok za kolcanje so lahko bolezni požiralnika od gastroezofagealnega refluksa (GERB, vračanje kisline iz želodca v požiralnik) do tumorjev požiralnika, pa tudi drugih tumorjev v prsnem košu, pa tudi v zgornjem delu trebuha. Vzrok za kolcanje so lahko tudi tumorji osrednjega živčnega sistema.
Vzrok je lahko tudi vnetje trebušne slinavke, pljuč, žolčnika in srčne sluznice. Zdravijo se z antibiotiki, pa tudi z drugimi podpornimi ukrepi, največkrat v bolnišnici.
Različne presnovne motnje, kot so zelo visoka raven sladkorja v krvi ter zvišanje kreatinina in sečnine v krvi zaradi odpovedi ledvic, so redek vzrok, ki ga je mogoče zdraviti s sladkorno boleznijo ali dializo.
Diagnoza
Če kolcanje traja dlje kot en dan, se posvetujte z zdravnikom, ki lahko opravi laboratorijske preiskave in rentgensko slikanje prsnega koša. Včasih bo potreben tudi ultrazvok trebušne votline. Po teh testih v sistemu primarnega zdravstvenega varstva je potrebna nadaljnja obdelava v bolnišničnem sistemu.
Ukrepi za samopomoč
Kako si lahko pomagamo, da nehamo kolcati? Nasvetov je kar nekaj, ne pomagajo pa vedno;
◾ večkratno zadrževanje diha,
◾ zaužitje suhega kruha, kristalnega sladkorja ali zdrobljenega ledu,
◾ vlečenje za jezik, s simulacijo požiranja.
Na spletu obstaja še morje drugih nasvetov, katerih učinkovitost je zelo vprašljiva. Bolje je biti potrpežljiv in dovoliti telesu, da naredi svoje. Vsekakor pa, če kolcanje traja dlje časa, kot že omenjeno, obiščite zdravnika.
Vizita e-novice
Povzeto po Adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV