Ko je ekstremna vročina, se svetuje, da ostajamo v zaprtih klimatiziranih prostorih, ko je to mogoče. Naj bodo zaprta okna in zagrnjene zavese in če je le mogoče, ne zahajamo na prosto. Posamezniki, ki so še posebej na udaru za hudo dehidracijo in vročinski udar, morajo biti še posebej pozorni.
Koliko vode bi morali popiti na dan med vročino?
Pomembno je, da pijete več vode kot običajno, ko je vroče, ker vaše telo izgublja tekočino hitreje, piše net.hr.
Vaše telo izgublja tekočino s potenjem in voda jo lahko nadomesti. Večja je verjetnost, da boste dehidrirani, ko je vroče, zato bi moralo pitje vode v vročem in vlažnem vremenu pomagati pri boju proti dehidraciji. Voda pomaga tudi pri zniževanju telesne temperature.
Če je na 'običajen' dan normalno, da popijemo vsaj dva litra tekočine, bi morali med vročinskim valom spiti vsaj tri litre vode. Priporočljivo je popiti približno osem kozarcev vode na dan, kar je približno 1,5–2 litra na dan. Toda v vročem vremenu in še posebej, če telovadimo, se bodo naše potrebe po vodi povečale. Na vroč dan bi morali popijte do tri litre na dan, vendar je pomembno, da to razporedite čez dan in ne popijete preveč naenkrat.
Nosečnice naj v vročem vremenu vsak dan popijejo 8 do 12 kozarcev vode. Dehidracija lahko povzroči pomanjkanje hranil, ki so ključnega pomena za zdravje nosečnice in razvijajočega se otroka.
Redno pijte negazirano vodo in nizkokalorične pijače brez kofeina, alkohola in sladkorja, da ne bodo še dodatno dehidrirali. Osvežite se lahko le tako, da v ustih stopite dve kocki ledu. Dehidraciji zaradi vročine se izognite s pitjem razredčenega soka. kot je limonada, odrasli pa vsake 1-2 uri, otroci pa vsakih 15-20 minut eno do dve žlici ali požirku vode. Ne čakajte na občutek žeje, da bi povečali vnos tekočine, zlasti pri starejših, ki imajo šibkejši.
Kakšni so znaki dehidracije?
Po podatkih NHS, ki jih navaja net.hr, najpogostejši znaki dehidracije vključujejo:
- Občutek žeje.
- Urin je temno rumen in ima močan vonj.
- Občutek omotice.
- Občutek utrujenosti.
- Suha usta, ustnice in oči.
Da bi zmanjšali tveganje za dehidracijo, zdravniki priporočajo redno pitje vode, tudi če opazite katerega od zgoraj navedenih simptomov.
Kakšni so znaki vročinskega udara?
Vročinski udar je treba obravnavati kot nujen primer, zato, če opazite kakršnekoli znake, pokličite prvo pomoč. Znaki vročinskega udara vključujejo:
- Hitro ali težko dihanje.
- Napad.
- Izguba zavesti.
- Oseba se ne odziva.
Vročinski udar se razlikuje od vročinske izčrpanosti, za katero NHS pravi, da običajno ni resna, če se lahko ohladite v pol ure. Znaki toplotne izčrpanosti vključujejo:
- Glavobol.
- Omotičnost.
- Izguba apetita in občutek slabosti.
- Prekomerno potenje in vlažna koža.
- Krči v rokah, nogah in trebuhu.
- Hitro dihanje ali utrip.
- Visoka telesna temperatura 38 stopinj ali več.
- Žeja.
Več v spodnjem članku:
Vizita e-novice
Vir: net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV