Potencialne dobrobiti medicinske konoplje za ljudi, ki imajo raka (ali druge kronične bolezni), vključujejo:
- zmanjšuje slabost;
- pospešuje apetit;
- blaži bolečino;
- izboljša spanec.
Kako pa lahko konoplja uničuje raka?
Marihuana vsebuje 21 kemičnih snovi, ki jim rečemo kanabinoidi. Gre za snovi, ki aktivirajo specifične receptorje v našem telesu in ustvarjajo farmakološke učinke na osrednji živčni sistem in na imunski sistem.
THC (delta-9-tetrahidrokanabinol) je glavna psihoaktivna snov, ki jo vsebuje marihuana. Kljub temu marihuana vsebuje tudi druge spojine, kot so kanabinol (CBN), kanabidiol (CBD), kanabikromen (CBC), kanabigerol (CBG), tetrahidrokanabivarin (THCv) in delta-8-THC, ki imajo lahko farmakološke učinke. Znano je, da ima KBD na primer znatno analgetsko in protivnetno delovanje, brez občutka zadetosti, ki ga povzroča THC. Prav zato je moč iz njega narediti zdravila, ki lahko pripomorejo k izboljšanju stanja bolnikov.
V študiji na glodalcih, ki je potekala dve leti, so mišim in podganam dali različne doze THC-ja po cevki za hranjenje. Teste so izvedli tudi na celi vrsti rakavih celic. Kot piše NCI na svoji spletni strani, se je pokazalo, da:
- kanabinoidi lahko zmanjšajo rast tumorja, in sicer tako, da povzročijo celično smrt, blokirajo rast rakavih celic in razvoj krvnih žil, potrebnih za rast tumorjev;
- laboratorijski testi na živalih so pokazali, da lahko kanabinoidi uničijo rakave celice in zaščitijo normalne celice;
- kanabinoidi lahko ščitijo telo pred vnetjem debelega črevesa in imajo potencial za zmanjšanje tveganja za nastanek raka debelega črevesa ter lahko pomagajo pri zdravljenju;
- laboratorijska študija THC-ja na celicah raka jeter je pokazala, da je THC poškodoval ali popolnoma uničil rakave celice;
- ista študija THC je na raku jeter je pokazala, de je imel THC protirakave učinke;
- CBD bi lahko naredil kemoterapijo bolj učinkovito.
Študija Men's Heath Study je dokazala, da kanabis potencialno uniči rakave celice. Pri njej so analizirali 84.170 udeležencev raziskave in opazovali povezavo uporabe kanabisa in pojavnost raka mehurja. Po 16 letih opazovanja so odkrili, da je 89 uporabnikov marihuane zbolelo za rakom mehurja v primerjavi s 190 moškimi, ki niso poročali o uporabi marihuane. Po razdelitvi udeležencev študije po starosti, rasi, etnični pripadnosti in indeksu telesne mase je bila uporaba kanabisa povezana s 45-odstotnim zmanjšanjem incidence raka na mehurju.
Za zaključek lahko rečemo, da so številne študije pokazale, da kanabinoidi lahko uničijo rakave celice. Le malo teh študij je bilo preizkušenih na ljudeh, zato je prezgodaj trditi, da bodo ti učinki delovali tudi na ljudeh. Hkrati strokovnjaki, ki zagovarjajo uporabo marihuane v medicinske namene, opozarjajo, da obstaja več različnih oblik uporabe marihuane. Tista, ki je v terapevtske namene, ni enaka kajenju marihuane, kjer se veliko kanabinoidov uniči in ima lahko tudi številne negativne učinke na naše zdravje. Uporaba THC-ja prinaša tudi občutek zadetosti, kar je za mnoge bolnike neznosen občutek.
Tema je zagotovo pereča in mnogostranska, zato dviguje veliko prahu in lahko rečemo, da ne prinaša enega, lahkega odgovora. Zagotovo pa odpira številna vprašanja, o katerih se je treba pogovarjati. Dobra novica vsekakor je, da se študije o tem nadaljujejo in da uporaba marihuane v medicinske namene postaja vse manjša tabu tema.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV