Vizita.si
Kontracepcijska tabletka

Zdravje

Kakšno kontracepcijo izbrati?

S.B.
30. 10. 2019 07.47
0

Širok izbor različnih metod kontracepcije omogoča individualno izbiro glede na zdravstveno stanje, želje in način življenja uporabnice oziroma uporabnika, ki je v današnjem času vse pomembnejši. Pomembno je, da se o izbiri kontracepcije pogovorite z zdravnikom in da svoje telo poleg tega, da ne pride do neželene nosečnosti, zaščitite tudi pred spolno prenosljivimi boleznimi. Zato priporočamo, da uporabljate dvojno zaščito, kot je uporaba kontracepcijskih tablet in kondoma hkrati.

Zavedati se morate, da zdravnike vežeta prisega k poklicni molčečnosti in zaupanje v odnosu pacient – zdravnik. V kolikor ste mladoletni, upoštevanje nasvetov in danih informacij o kontracepciji in spolnih odnosih, zdravnika ne silijo v pogovor s starši, čeprav se je o varni spolnosti in kontracepcijskih metodah vredno pogovoriti tudi z njimi.

Ste se pripravljene pogovoriti o kontracepciji?
Preberi še
Ste se pripravljene pogovoriti o kontracepciji?

Kontracepcijske metode

Izbira kontracepcijskega sredstva je osebna odločitev. Nanjo vpliva več dejavnikov, kot so starost, zdravje, število morebitnih prejšnjih zanositev in porodov, izobrazba, versko prepričanje ipd. Kontracepcijsko sredstvo mora biti učinkovito in varno.

Za ženske

Zanesljive metode

Tabletke

Kontracepcijske tabletke so zelo zanesljiv način zaščite. Sodobne kontracepcijske tablete imajo manjšo vsebnost hormonov in lahko koristijo še drugače, kot le za kontracepcijo. Hormonske tablete je v Sloveniji mogoče dobiti samo na recept. Glavni prednosti tabletk sta velika učinkovitost in preprosta raba (ena tabletka na dan). Ravno tako omogočajo prilagodljivo jemanje, kadarkoli jih lahko začnemo ali nehamo jemati.

Hormonske tabletke.
Hormonske tabletke.FOTO: Dreamstime

Vagninalni obroček

Vaginalni obroček je mehak silikonski obroček s premerom 5,4 cm in debeline 4 mm. Obroček je nosilec dveh hormonov, estrogena in progestogena. Oba hormona se sproščata skozi nožnico v kri ter enako kot kontracepcijske tablete zavirata ovulacijo in preprečujeta zanositev. Pri vaginalnem obročku se hormoni v telo absorbirajo skozi nožnično sluznico.

Njegovo delovanje je podobno kombinirani tabletki, s to razliko, da je treba namesto vsakodnevnega jemanja tablet vaginalni obroček vstaviti le enkrat na mesec. Ker je treba vaginalni obroček vstaviti v nožnico samo enkrat na mesec, je zlasti primeren za ženske, ki si želijo preproste uporabe, za tiste, ki pozabljajo jemati tablete, in tiste, ki jim tablete povzročajo težave, kot so slabost, glavobol, povečanje telesne teže.

Vaginalni obroček ženska ob začetku menstruacije sama vstavi globoko v nožnico. Obroček ostane v nožnici tri tedne, nato ga odstrani. Sledi enotedenski premor, med katerim nastopi "menstruacija" oziroma prekinitvena krvavitev. Po premoru si ženska vstavi nov obroček.

Kontracepcijski obliž

Kontracepcijski obliž je podoben nikotinskemu, vendar namesto nikotina skozi kožo sprošča hormone. Kontracepcijski obliž se prilepi na suh, očiščen in ne preveč poraščen predel kože.

V terminskem obdobju treh tednov se ga zamenja vsak teden, sledi sedemdnevni premor. V tem obdobju se ponavadi pojavi menstruaciji podobna krvavitev, pogosto se zgodi popolna odsotnost menstrualne krvavitve.

Po sedmih dneh brez obliža sledi novo tritedensko obdobje. S ciklom pričnite tudi v primeru ko v tedenskem ‘brez obliža’ obdobju krvavitev ni pojenjala.

Namestitev obliža  takoj po končani menstruaciji rezultira s takojšnjo zaščito pred nezaželeno nosečnostjo. Lepilo na obližu je zelo trdovratno in lepljivo, zato redko odpade, ni pa nemogoče. Savna, plavanje, telesna aktivnost in prekomerno znojenje lahko oslabijo stik s kožo in posledično obliž odpade.

Hormonska injekcija

Kontracepcijsko cepivo vsebuje progesteron in deluje tako, da zgosti sluz na materničnem vratu, obenem stanjša maternično sluznico, pri nekaterih posameznicah pa celo prepreči sproščanje jajčeca. Skozi hormonsko injekcijo, hormone v telo vbrizgajo vsake tri mesece.

Kontracepcijska injekcija se ponavadi aplicira v stegensko ali zadnjično mišičevje, redko se injekcija vbrizga v roko. Injiciranje progesterona v prvih petih dneh po menstrualni krvavitvi, pred nezaželeno nosečnostjo, nudi takojšnjo zaščito. V kolikor se injekcija vbrizga druge dni cikla pa je na delovanje potrebno počakati sedem dni.

Priporočljiva je uporaba obeh, tabletk in kondoma.
Priporočljiva je uporaba obeh, tabletk in kondoma.FOTO: Dreamstime

Maternični vložki z bakrom ali hormoni

Maternični vložki deljujejo neposredno v maternici. Gre za klasično kontracepcijsko metodo, ki je v moderni uporabi že več kot petdeset let. V zadnjem desetletju se je temu vložku pridružil maternični vložek s hormonom. Maternični vložek je vstavljen v maternico in kontracepcijsko deluje lokalno, v maternici.

Podkožni vsadek

Preko vsadka se hormon absorbira iz podkožja. Vsadek se namesti tik pod kožo na nadlakti, kjer iz vsebnika v majhnih odmerkih neprekinjeno sprošča hormon progestogen v kri. Hormon jajčnikom preprečuje izločanje jajčec, prav tako pa povzroči odebelitev sluzi materničnega vratu, zaradi česar sta gibanje sperme v maternici in oploditev jajčeca otežena.

Podkožni vsadek je prava izbira za ženske, ki se želijo izogniti dnevni rutini in ki ne želijo zanositi. Vsadek do tri leta sprošča majhno količino hormonov v kri. Primeren je za ženske, ki želijo visoko učinkovito dolgodelujočo reverzibilno kontracepcijo in se želijo izogniti dnevnemu, tedenskemu ali mesečnemu režimu.

Dobro usposobljen zdravnik ga lahko kadar koli odstrani z manjšim posegom pod lokalno anestezijo. Ko vsadek odstrani, kontracepcijski učinek hitro poneha. Vsadek torej zagotavlja hitro povrnitev pretekle ravni plodnosti.

Slovenske ženske postavljajo dobro počutje svojih najbližjih pred lastno zdravje
Preberi še
Slovenske ženske postavljajo dobro počutje svojih najbližjih pred lastno zdravje

Manj zanesljive metode zaščite

- Diafragma
- Ženski kondom
- Spermicidi
- Merjenje bazalne telesne temperature
- Koledarska metoda

Za moške

Kondom

Kondom mehanično prepreči izliv semena v nožnico. Kondom varuje pred okužbo s spolno prenosljivimi boleznimi (aids, genitalni herpes, papiloma virus, gonoreja…), zato ga posebno priporočamo osebam, ki menjavajo spolne partnerje in mladim na začetku spolnega življenja. Lahko ga kupite v lekarnah, drogerijah, na bencinskih črpalkah in še v nekaterih drugih prodajalnah.

Pri odpiranju kondoma pazi, da ga ne poškoduješ, zato ne uporabljaj zob, škarij ali drugih ostrih predmetov. Kondom vzemi iz ovitka in preveri, če je pravilno obrnjen. Kondom natakni na trd penis (v erekciji). Iz zgornjega dela kondoma iztisni zrak in ga odvij do korena penisa.

Kondom imejte pravilno shranjen, torej ne na soncu ali izpostavljenega ekstremnim vremenskim razmeram, v denarnici … Shranjenega imejte nekje, kjer se ne bo mogel poškodovati. Preden kondom uporabite, preverite njegov rok uporabe, ki mora biti odtisnjen na zavojčku ali škatlici.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662