Stanje je zelo pogosto, zlasti pri ženskah. Približno 25 odstotkov vseh odraslih žensk ima krčne žile, izključeni pa seveda niso niti moški. V večini primerov se krčne žile pojavijo na spodnjih nogah.
Vzroki za krčne žile
Krčne žile se pojavijo, ko vene ne delujejo pravilno. Vene imajo enosmerne ventile, ki preprečujejo povratni tok krvi. Ko ti ventili odpovejo, se začne kri zbirati v venah, namesto da bi 'pot' nadaljevala proti srcu.
Žile se nato povečajo. Krčne žile pogosto prizadenejo noge. Tamkajšnje žile so najbolj oddaljene od vašega srca in gravitacija oteži, da bi kri tekla navzgor.
Nekateri možni vzroki za krčne žile vključujejo:
- nosečnost,
- menopavza,
- starost nad 50 let,
- dolgotrajno stanje,
- debelost,
- družinska anamneza krčnih žil.
Simptomi krčnih žil
Primarni simptomi krčnih žil so zelo vidne, deformirane vene, običajno na nogah. Morda vidne žile spremlja tudi bolečina, oteklina, občutek teže in srbenje nad ali okoli razširjenih ven.
V nekaterih primerih lahko pride do otekanja in spremembe barve. V hudih primerih lahko vene močno krvavijo in lahko nastanejo razjede.
Diagnosticiranje krčnih žil
Vaš zdravnik bo verjetno pregledal vaše noge in vidne žile, medtem ko sedite ali stojite, da bi diagnosticiral krčne žile. Morda vas bodo vprašali o morebitnih bolečinah ali simptomih, ki jih imate.
Vaš zdravnik bo morda želel narediti tudi ultrazvok, da preveri pretok krvi. To je ne invaziven test, ki uporablja visokofrekvenčne zvočne valove. Zdravniku omogoča, da vidi, kako kri teče v vaših žilah.
Odvisno od lokacije se lahko opravi venogram za nadaljnjo oceno vaših žil. Med tem testom vam zdravnik v noge vbrizga posebno barvilo in predel rentgensko posname. Barvilo se pojavi na rentgenskih slikah, tako da vaš zdravnik bolje vidi, kako teče vaša kri.
Testi, kot sta ultrazvok ali venogram, pomagajo zagotoviti, da druge motnje, kot je krvni strdek ali zamašitev, ne povzročajo bolečine in otekanja nog.
Zdravljenje in preprečevanje krčnih žil
Na splošno so zdravniki pri zdravljenju krčnih žil konservativni. Verjetno vam bodo svetovali, da spremenite svoj življenjski slog, namesto da poskušate z bolj agresivnimi zdravljenji - dokler se seveda da.
Spremembe življenjskega sloga
Naslednje spremembe lahko pomagajo preprečiti nastanek ali poslabšanje krčnih žil:
- Izogibajte se daljšemu stanju.
- Shujšajte ali vzdržujte zdravo težo.
- Bodite telesno aktivni za izboljšanje cirkulacije.
- Uporabljajte kompresijske nogavice (v primeru težav).
Operacija
Če spremembe življenjskega sloga ne delujejo ali če vaše krčne žile povzročajo veliko bolečin ali škodujejo vašemu splošnemu zdravju, bo zdravnik poskusil z invazivnim posegom.
Ligacija in odstranjevanje vene je kirurško zdravljenje. Med postopkom vam kirurg naredi reze na koži, prereže krčno veno in jo skozi zareze odstrani. Čeprav so bile razvite posodobljene različice operacij odstranjevanja žil, se izvajajo manj pogosto, ker so na voljo novejše, manj invazivne možnosti.
Druge možnosti zdravljenja
Trenutno je na voljo širok izbor minimalno invazivnih možnosti zdravljenja krčnih žil. Tej vključujejo:
- skleroterapija z uporabo tekoče ali penaste kemične injekcije za blokiranje večje vene,
- mikroskleroterapija, z uporabo tekoče kemične injekcije za blokiranje manjših žil,
- lasersko operacijo z uporabo svetlobne energije za blokiranje vene,
- endovensko ablacijsko terapijo z uporabo toplotnih in radiofrekvenčnih valov za blokiranje vene,
- endoskopska operacija ven z uporabo majhnega osvetljenega daljnogleda, vstavljenega skozi majhen rez, da se zapre vena
Preden izberete metodo, se vedno posvetujte s svojim zdravnikom o možnostih zdravljenja in tveganjih. Priporočena metoda je lahko odvisna od vaših simptomov, velikosti in lokacije krčne vene.
Več si lahko pogledate tudi v spodnjem prispevku.
Vizita e-novice
Vir: healthline
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV