Vizita.si
krioterapija

Zdravje

Poznate to vse bolj priljubljeno terapevtsko tehniko?

S.V.
02. 08. 2023 05.00
0

Krioterapija, ki jo poimenujemo tudi hladna terapija, je ena od metod za izboljšanje zdravja in pospešitev okrevanja po poškodbah, ki je v zadnjih letih vse bolj priljubljena. Gre za terapevtsko tehniko, pri kateri se telo izpostavi izjemno nizkim temperaturam. V zadnjem času so zelo priljubljene ledene kopeli, ki so tudi ena od hladnih terapij, a pri krioterapiji gre vendarle za drugačen način, ki je nadzorovan in zato tudi varnejši. Zaradi številnih pozitivnih učinkov terapije se zanjo odloča vse več posameznikov.

Krioterapija se izvaja tako, da se telo izpostavi ekstremno nizkim temperaturam, to je lahko v obsegu od       –110 do –160 stopinj Celzija. Za doseganje želene temperature se uporablja dušik. Najpogosteje se izvaja v posebnih kriokomorah ali tako imenovanih krio savnah, kjer pacient stoji ali sedi v suhih hladnih pogojih. Terapija deluje na način, da mraz vpliva na telo tako, da povzroči začasno znižanje temperature kože, posledično pa se sproži zaporedje fizioloških odzivov, ki blagodejno vplivajo na zdravje in počutje. 

Kaj se dogaja s telesom v kriosavni?

Zaradi občutka mraza se v telesu aktivira obrambni mehanizem, ki pospeši krvni obtok, metabolizem, sproščanje hormonov ter posledično poveča količino hranilnih snovi in kisika v celicah. Telo aktivira vse svoje naravne zdravilne sposobnosti in sprošča endorfine, ki jih kasneje uporabi pri svojem delovanju oziroma zdravljenju. Ko se telo ponovno segreje, obogatena kri zaokroži po telesu in prinaša številne pozitivne učinke, ki jih predstavljamo v nadaljevanju. 

v kriosavni telo aktivira vse svoje naravne zdravilne sposobnosti in sprošča endorfine, ki jih kasneje uporabi pri svojem delovanju.
v kriosavni telo aktivira vse svoje naravne zdravilne sposobnosti in sprošča endorfine, ki jih kasneje uporabi pri svojem delovanju.FOTO: Arhiv naročnika

Kakšne so koristi krioterapije?

Hladna terapija lajša bolečine pri različnih stanjih, kot so artritis, bolečine v hrbtu, mišične poškodbe in športne poškodbe, pospešuje tudi regeneracijo po operacijah. Hladne temperature zmanjšajo vnetje in oteklino ter s tem olajšajo nelagodje, kar je vsem že zelo dobro poznano. Kadar pride do otekline, jo tudi doma ponavadi hladimo z ledom. Športniki in rekreativci se pogosto poslužujejo krioterapije za hitrejše okrevanje po poškodbah. Izpostavljenost nizkim temperaturam namreč povečuje pretok krvi v mišicah, kar pospešuje regeneracijo in obnavljanje tkiva. 

Krioterapija lahko pomaga izboljšati videz kože, saj hladne temperature spodbujajo proizvodnjo kolagena, kar pripomore k bolj gladki koži in zmanjšuje gubice. Spodbuja tudi metabolizem, kar lahko pripomore k večji porabi kalorij in posledično izgubi teže.

Izpostavljenost nizkim temperaturam sprošča endorfine, hormone sreče, ki izboljšajo razpoloženje in zmanjšujejo stres.

Za koga je primerna?

Zanjo se odločajo številni posamezniki, ki želijo izboljšati svoje dobro počutje in imunski sistem. Zelo pogosto jo uporabljajo rekreativni in vrhunski športniki ter osebe, ki okrevajo po poškodbah in operacijah. Terapija je primerna tudi za osebe, ki imajo težave s kožo ali migreno. 

Krioterapijo se odsvetuje osebam, ki so v slabem zdravstvenem stanju, imajo kronične bolezni srca in ožilja ali so prebolele infarkt, imajo povišan krvni tlak, povišano telesno temperaturo, otrokom, mlajšim od 10 let, in nosečnicam.

Za krioterapijo se odločajo tisti, ki želijo izboljšati dobro počutje in imunski sistem, imajo težave s kožo ali migreno, pomaga lahko tudi pri okrevanju po operaciji ali poškodbi, poslužujejo pa se je tudi vrhunski športniki.
Za krioterapijo se odločajo tisti, ki želijo izboljšati dobro počutje in imunski sistem, imajo težave s kožo ali migreno, pomaga lahko tudi pri okrevanju po operaciji ali poškodbi, poslužujejo pa se je tudi vrhunski športniki.FOTO: Shutterstock

Kako poteka obisk?

V Središču Vitalis, kjer nudijo storitev savnanja s tokovi mrzlega zraka, vas sprejme strokovnjak, ki vas vodi in spremlja skozi terapijo. Obisk poteka tako, da v toplih copatih vstopite v kabino kriosavne. Oblečeni ste v spodnje perilo iz naravnih tkanin. Krio strokovnjak vas dvigne s pomočjo dvižnega poda, tako da ostanejo vaša ramena v vodoravni liniji z zgornjim delom kabine in da lahko roke položite na zgornji rob kabine. Kabina se nato napolni z mešanico dušika in zraka. Vi pa se v kabini ves čas počasi premikate ali proti levi ali proti desni.

Sponzorirana vsebina 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662