Vizita.si
Krvaveče dlesni

Zdravi zobje

Kaj se zgodi, če krvavijo dlesni?

Tea Malnar Turnšek
25. 07. 2023 08.40
0

Krvaveče dlesni so težava, s katero se vsaj enkrat v življenju srečamo vsi. Lahko se pojavijo med ščetkanjem zob, med uporabo zobne nitke ali medzobnih ščetk ali pa celo spontano. Običajno je stanje povezano z vnetjem dlesni, strokovno poimenovanim gingivitis, ki je prva stopnja parodontalne bolezni oziroma bolezni obzobnih tkiv. Lahko pa je krvavitev prisotna tudi iz drugih razlogov.

Kakšni so vzroki za krvaveče dlesni?

1. Gingivitis / parodontalna bolezen: Gingivitis je prva stopnja parodontalne bolezni in je najpogostejši vzrok za vnetje dlesni in posledično krvavitev. Vnetje v obzobnih tkivih nastane zaradi kopičenja zobnih oblog oziroma zobnega plaka ob dlesnih in bakterijskega ter imunskega odziva na te zobne obloge. Dlesni postanejo pordele, otekle in občutljive na dotik bodisi s ščetko ali med hranjenjem. Dobra novica je, da je gingivitis obrnljivo stanje, kar pomeni, da z izboljšanjem ustne higiene lahko stanje v celoti pozdravimo, kar za napredovale stopnje parodontalne bolezni, ki že vključujejo vnetje kosti pod dlesnijo, žal ne velja več.

Krvaveče dlesni
Krvaveče dlesniFOTO: AdobeStock

2. Uporaba trde zobne ščetke ali prekomerna sila med ščetkanjem: Napačen način ščetkanja in/ali izbira pretrde ščetke lahko ravno tako privede do krvavitve dlesni zaradi mehanične poškodbe.

3. Hormonske spremembe: Spremembe v nivoju določenih hormonov med nosečnostjo, menstruacijo ali menopavzo lahko ravno tako vplivajo na dlesni, predvsem v kolikor je že prisotna določena stopnja vnetja.

Ste že slišali za apikotomijo?
Preberi še
Ste že slišali za apikotomijo?

4. Prisotnost zobnih protez ali ortodonstkega aparata: Nepravilna namestitev ali slabo prileganje lahko povzroči draženje in poškodbe dlesni ali sluznice ust. V kolikor to opažate, se posvetujte z zobozdravnikom ali ortodontom glede prilagoditve ali zamenjave pripomočka.

5. Določena zdravila: Zdravila lahko povzročijo večjo nagnjenost h krvavitvam, kot velja to pri terapiji z antikoagulanti (zdravila za redčenje krvi), lahko privedejo do povečanja oziroma hiperplazije dlesni, kar pomeni večjo občutljivost na dotik in večjo verjetnost za krvavitev (nekatera zdravila za povišan pritisk, imunosupresivi), določena pa lahko zmanjšajo količino sline, ki dlesni varuje pred vnetjem (nevroleptiki). Vpliv zdravil ni enak za vse ljudi in ni nujno, da terapija privede to teh stanj, a če opazite kakšne tovrstne težave, se pogovorite z zdravnikom glede prilagoditve odmerka ali prehoda na drugo zdravilo.

Krvaveče dlesni
Krvaveče dlesniFOTO: AdobeStock

6. Pomanjkanje vitamina C: To lahko privede do oslabljenega vezivnega tkiva in povzroči krvavitve. Vitamin C namreč prispeva k tvorbi kolagena, ki je eden ključnih sestavnih delov dlesni.

Na kaj moramo biti pozorni?

Simptomi krvavečih dlesni so krvavitev med ščetkanjem, nitkanjem oziroma med uporabo medzobnih ščetk ali hranjenjem, dlesni so otekle in rdeče barve, boleče na dotik. Prisoten je tudi slab zadah, s prostim očesom pa lahko opazimo nabiranje mehkih in trdih oblog na zobeh. V primeru draženja zaradi protez ali zobnega aparata lahko na predelu draženja opazimo otiščanec ali rano – del, ki je nekoliko privzdignjen od okolice, pordel, lahko prekrit z belkasto snovjo in boleč na dotik.

Dlesni
DlesniFOTO: Dreamstime

Kako si lahko pomagamo, če opazimo krvavitev iz dlesni?

1. Kot vedno ima vedno velik pomen ustrezna ustna higiena. Torej ščetkanje zobdvakrat na dan po dve do tri minute z uporabo mehke zobne ščetke z nežnimi krožnimi gibi. Ščetka se v toku uporabe v dveh do treh mesecih ne sme razcveteti, saj to nakazuje pregrobo ščetkanje. Poleg ščetke uporabljamo še zobno nitko ali medzobne ščetke. Kot dodatna kemična pomoč so lahko zobne paste s posebnimi sestavinami, ki lahko nekoliko omilijo vnetje ali delujejo protibakterijsko. Dodatno lahko v svoj režim vključimo še ustno vodico, ki pa je ne uporabimo neposredno po umivanju zob, ampak z vsaj polurnim zamikom. Ustna vodica namreč vsebuje nižje koncentracije fluora in ostalih protibakterijskih sestavin kot zobna pasta in če jo uporabimo neposredno po uporabi zobne paste, spiramo preparat z boljšo sestavo in jo nadomeščamo z manj učinkovitim preparatom.

2. Redno obiskujemo zobozdravnika ali ustnega higienika za čiščenje zobnih oblog in pomoč ter nasvete pri vzdrževanju ustrezne ustne higiene.

Zakaj in kdaj se odločiti za beljenje zob?
Preberi še
Zakaj in kdaj se odločiti za beljenje zob?

3. Doma za samokontrolo natančnosti higiene uporabljamo tabletke za odkrivanje zobnih oblog: Tabletke zobe obarvajo dvobarvno – svetlo in temno roza oziroma vijolično. Temna barva nakazuje predele, ki v zadnjih 24 urah niso bili ustrezno očiščeni. Na tak način lahko pozornost dodatno namenimo predelom, kjer nismo dovolj natančni in prilagodimo svoj način ščetkanja, morda vključimo s svoj režim še solo oziroma čopasto ščetko ali pa razmislimo o nakupu električne ščetke, ki nam ščetkanje olajša.

4. Prehrana: Poskušamo uživati raznoliko prehrano in vključimo živila, bogata z vitaminom C, kot so agrumi, jagode, paprike in brokoli. Izogibamo se tudi sladkim in lepljivim živilom, ki prispevajo k hitrejšemu nabiranju zobnih oblog.

Najenostavnejši načini za lajšanje zobobola
Preberi še
Najenostavnejši načini za lajšanje zobobola

5. Izogibamo se kajenju in alkoholu: Obe razvadi negativno vplivata na zdravje dlesni in povečata nagnjenost k vnetju. Predvsem kajenje neposredno vpliva na prekrvavitev dlesni in tako njeno sposobnost, da se bori proti potencialnim vnetnim dejavnikom. Zato dostikrat pri kadilcih opazimo že zelo izraženo parodontalno bolezen, a brez prisotnosti večje krvavitve dlesni, ki bi osebo prej opozorila, da je nekaj narobe. Parodontalna bolezen zato hitreje napreduje in dostikrat jo oseba opazi šele, ko se zaradi propada kostne podpore dlesni umaknejo nekaj milimetrov – zobje postanejo občutljivi na toplotne dražljaje, videti so podaljšani, med zobmi so vidni prazni prostori, ki jih več ne zapolnjuje dlesen, vse skupaj pa lahko privede tudi do majavosti zob.

Kariogena hrana – kakšen vpliv ima na naše zobe?
Preberi še
Kariogena hrana – kakšen vpliv ima na naše zobe?

6. V primeru slabega prilagajanja aparata ali zobne proteze se obrnemo na zobozdravnika ali ortodonta: Proteza ali aparat se namreč v primeru večje izgube telesne teže ne prilegata več optimalno, kar lahko privede do otiščancev. Prilagajanje tudi ni več optimalno, ko je minilo že več časa od izgube zob, saj se v tem primeru spremenijo kostni pogoji in proteza začne plesati in ravno tako lahko privede do otiščancev in bolečin.

Krvavitve iz dlesni so sicer pogosta težava, a zagotovo niso normalno stanje in vedno zahtevajo odkrivanje vzroka. Zgodnje odkrivanje gingivitisa in njegovo ustrezno zdravljenje je namreč ključnega pomena, saj v nasprotnem primeru bolezen dlesni napreduje v bolj resno obliko. Ravno tako je pomembno, da odkrijemo druge vzroke za krvavitev dlesni in jih ustrezno naslovimo. Zato bodite pozorni na dogajanje v lastnih ustih in redno obiskujte zobozdravnika za ustrezno zdravljenje in pomoč pri ohranjanju zdravih zob in ustne votline.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662