Vizita.si
Visok krvni tlak

Zdravje

Zakaj se krvni tlak spreminja in kako ga pravilno izmeriti?

N.R.A.
13. 07. 2022 05.00
0

Ohranjanje zdravega krvnega tlaka je pot do zdravega in močnega srca. Kaj sploh je krvni tlak, katere vrste krvnega tlaka obstajajo in kako ga obdržati znotraj zdravih meja?

Krvni tlak
Krvni tlak FOTO: Shutterstock

Med potjo do srca kri kroži po žilah, njen pritisk na stene krvnih žil v vsakem delu telesa pa ustvarja silo oziroma krvni tlak. Pri merjenju krvnega tlaka dobite dve številki - zgornja se nanaša na vaš sistolični tlak, ki predstavlja krvni tlak v arterijah, ko srce črpa kri vanje ali ko se srce stisne, medtem ko je spodnja številka diastolični tlak, ki se pojavi med srčnim utripom, ko se srce sprosti, tako da lahko znova prejme kri.

Razlika med visokim in nizkim krvnim tlakom 

Visok krvni tlak ali hipertenzija je na splošno asimptomatsko stanje, pri katerem nenormalno visok krvni tlak v arterijah poveča tveganje za težave, kot so možganska kap, anevrizma, srčno popuščanje, srčni napad in okvara ledvic. Visok krvni tlak imenujejo tudi 'tihi morilec', ker se znaki in simptomi običajno ne pojavijo več let, dokler ne poškoduje pomembnih organov.

Se borite z visokim krvnim tlakom? Poskusite s tem
Preberi še
Se borite z visokim krvnim tlakom? Poskusite s tem

Nizek krvni tlak ali hipotenzija načeloma ni nevarna, razen če se začne pojavljati omotica, slabost, omedlevica, hud glavobol, zmedenost ali nezmožnost koncentriranja. Če imate katerega od teh simptomov, se posvetujte z zdravnikom, da bi ugotovili, ali gre za endokrino težavo, pomanjkanje hranil ali za zdravila. Dodatna zdravstvena stanja, ki lahko povzročijo nizek krvni tlak, so nosečnost, dehidracija, huda izguba krvi in huda okužba ali huda alergijska reakcija.

Ekstremna hipotenzija je lahko usodna, njeni simptomi pa so zmedenost, hladna, lepljiva in bleda koža (zlasti pri starejših), hitro dihanje ter šibek hiter utrip.

Krvni tlak
Krvni tlakFOTO: Dreamstime

Zanimivosti o krvnem tlaku

Zagotovo ste že slišali, da so lahko vrednosti vašega krvnega tlaka, izmerjene doma, popolnoma drugačne od vrednosti, ki so jih izmerili ob obisku zdravnika? To se lahko zgodi zaradi tako imenovanega 'sidroma bele halje'.

Krvni tlak začne rasti nekaj ur pred zbujanjem, najvišji je popoldne in najnižji med spanjem. 'Prilagodi' se vašim potrebam po kisiku, zato bo takrat, ko vadite ali delate kaj fizično napornega, rahlo zrasel. Pred merjenjem je zelo pomembno, da počivate. 

Kako meriti krvni tlak?

Ko začnete meriti krvni tlak, je pomembno vse. Pazite na svojo držo in se izogibajte govorjenju, posebej če ste med tistimi, ki so navajeni hitro govoriti - da, tudi govor lahko vpliva na vrednosti tlaka med merjenjem. Noge naj bodo sproščene, stopala pa naj bodo na tleh, saj lahko prekrižane noge povišajo sistolični tlak. Roko položite na trdno površino in jo držite poravnano s srcem, saj lahko njen položaj vpliva na diastolični tlak. Idealno bi bilo, da bi na dan, ko greste na merjenje krvnega tlaka, preskočili kofein, posebej če ste nagnjeni k visokemu krvnemu tlaku. 

Nikar ne delajte tega, če imate visok krvni tlak
Preberi še
Nikar ne delajte tega, če imate visok krvni tlak

Kako vzdrževati nizek in zdrav krvni tlak 

Ne glede na to, ali morate znižati krvni tlak ali ga ohraniti takšnega, kot je, vam lahko pri tem pomagajo nekatere življenjske navade. Poleg prehrane je ključnega pomena tudi gibanje. Izogibajte se stresnim okoliščinam ali pa vsaj najdite ustrezen način za soočanje z njimi. Redno si merite krvni tlak in redno obiskujte svojega zdravnika!

Povzeto po miss7zdrava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662