Vizita.si
Že en probiotik na dan lahko izboljša naše počutje v nekaj dneh.

Zdravje

Le z enim ukrepom si povrnite boljše počutje

Ula Novak
11. 10. 2017 13.19
0

Imate zaradi slabe prebave ves čas občutek, da ste napihnjeni kot balon? Vas boli v trebuhu, zaradi česar ste brez energije in utrujeni? Ste zaradi slabe prebave, ki vas pesti ves čas, izgubili voljo do življenja? Že samo z enim ukrepom lahko prebavo znova uravnate in si znova zagotovite zdravo črevesno mikrobioto, zaradi katere boste polni energije in dobrega zdravja.

Že en probiotik na dan lahko izboljša naše počutje v nekaj dneh.
Že en probiotik na dan lahko izboljša naše počutje v nekaj dneh.FOTO: iStock

Med prebavnimi težavami je najpogostejša napihnjenost in napenjanje, ki je celo pogostejša kot glavoboli. A le 11 odstotkov ljudi se zdravi zaradi teh prebavnih težav, je pokazala raziskava Brand Health leta 2016. Prav zato dolgo časa trpijo za neprijetnimi bolečinami v trebuhu, slabim počutjem, pomanjkanjem energije in slabim razpoloženjem. A ni treba, da je tako. Da bi znova uravnali svojo prebavo in si povrnili dobro počutje, si lahko pomagate s probiotiki. Gre za zdrave črevesne bakterije, ki nimajo stranskih učinkov, a le pomagajo, da boste hrano bolje prebavili in da se ob tem ne poškoduje črevesje. Pri uravnavanju prebave včasih le zdrava prehrana ni dovolj in takrat si moramo pomagati tudi s probiotiki.

A obstaja več vrst probiotikov in več različnih sevov probiotičnih bakterij, kjer je dobro vedeti, kateri sev bakterij lahko pomaga pri določeni težavi. Ob napihnjenosti in napenjanju pomaga probiotično zdravilo, ki vsebuje dve vrsti mlečnokislinskih bakterij Lactobacillus acidophilus LA-5 in Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12, ki dokazano pomagajo pri vzpostavljanju in vzdrževanju ravnovesja mikroorganizmov v črevesju. Gre za mlečnokislinske bakterije, ki so že naravno prisotne v tankem in debelem črevesju, a ob prebavnih težavah se pogosto zgodi, da niso dovolj zastopane in jih 'nadvladajo' drugi manj telesu prijazni mikroorganizmi. Z dodajanjem tako znova vzpostavimo nromalno delovanje prebavnih encimov, s tem pa okrepimo imunski sistem in izboljšamo gibanje črevesja. Na ta način tako preprečimo tudi prekomerno razmnoževanje škodljivih bakterij. Ko izbirate primerni probiotik zase, preverite tudi, da gre za zdravilo, saj oznaka zdravilo pomeni, da je izdelek bolj preverjen in da mora biti delovanje dokazano in zagotovljeno. Že en probiotik na dan lahko izboljša naše počutje v nekaj dneh.

Kdaj si ob napihnjenosti pomagati s probiotiki?

Napihnjenost in napenjanje se lahko pojavijo preprosto po hrani, ki nam ni ustrezala, a danes se vse pogosteje z njo srečamo tudi zaradi vse bolj stresnega načina življenja, lahko pa se pojavi tudi po nekaterih čustveno napornih obdobjih življenja.

Pogost vzrok je tudi jemanje antibiotikov, ki poleg škodljivih bakterij v telesu uničijo tudi dobre bakterije, ki skrbijo za dobro prebavo. Napihnjenost in napenjanje se lahko pojavijo tudi zaradi hormonskih sprememb, jemanja drugih zdravil ali zaradi okužbe črevesja. 

Ob napihnjenosti in napenjaju se pojavi boleča napetost v trebuhu, ki se pri nekaterih lahko kaže tudi z vidnim raztezanjem trebuha - lahko tudi za deset centimetrov med jutrom in večerom. Drugi jo občutijo kot pretirano nastajanje plinov, pretakanje po črevesju in pogostejše izločanje plinov. Navadno se napihnjenost pojavi že takoj po obroku, lahko pa tudi šele v popoldanskem času. Če se pojavi že takoj po obroku ali vsak eno uro po obroku, je motnja povezana z želodccem. Če se pojavi proti popoldnevu je vzrok v motnji v črevesju. Če se izmenjujejo dnevi napihnjenosti z dnevi brez težav, je vzrok najverjetneje posledica sprememb ženskih hormonov. Vzrokov je torej več, a nima smisla, da bi trpeli zaradi napihnjenosti. Če se z njo spopadate, vam bodo težave pomagali hitro ublažiti probiotiki.

Povrnite si dobro počutje in voljo do življenja.
Povrnite si dobro počutje in voljo do življenja.FOTO: Thinkstock

Živila, ki jih uživajte, če se spopadate z napihnjenostjo

Živila, ki pogosto povzročajo napihnjenost so mleko, sladke gazirane pijače, umetna sladila, fižol, leča in določena vrsta sadja, kot je na primer lubenica, ki vsebuje veliko fruktoze. Prav zato se jim za nekaj časa nekoliko izogibajte. Vsaj dokler se simptomi ne izboljšajo. Opazujte tudi svoje telo in bodite pozorni na to, po katerih živilih imate največ težav. Ta živila za nekaj časa izločite iz prehrane. Dodajte pa več živil, ki vsebujejo vlaknine. Veliko vlaknin je denimo v kuhani artičoki, paradižniku, brokoliju, cvetači, borovnicah, pomaranči, svežemu ananasu, bananah in kiviju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650