Vizita.si
Zasanjanost

Zdravje

Ljudje, ki radi sanjarijo v službi, so v resnici bolj učinkoviti, inteligentni in kreativni

K.B.
30. 10. 2017 16.35
12

Ste med tistimi, ki se v službi pogosto zasanjate, potem pa se zaradi tega spopadate z občutki krivde? Nikar. Zadnja študija je pokazala, da so ljudje, ki radi sanjarijo v službi, v resnici bolj učinkoviti, inteligentni in kreativni.

Zasanjanost
ZasanjanostFOTO: iStock

Zasanjanost prek dneva v resnici ni tako slaba stvar. Raziskovalci z Inštituta za tehnologijo v Atlanti so odkrili, da je lahko celo znak boljše učinkovitosti. Odkrili so, da ljudje, ki jim um pogosto uide iz naloge, ki jim je bila zadana, v resnici dosegajo boljše rezultate na testu inteligence in kreativnosti. Ko so primerjali posnetke možganov udeležencev v študiji, so odkrili, da zasanjanost prek dneva v resnici kaže na boljšo učinkovitost njihovih možganov, zaradi česar so sposobni razmišljati izven okvirov, ki se jih od njih pričakuje. S tem znajo opraviti svojo nalogo, hkrati pa uporabiti tudi svojo kreativnost.

V študiji, ki jo je izvedel inštitut v zvezni državi Georgia, so se morali udeleženci osredotočiti na določeno stvar za pet minut. V tem času je skupina raziskovalcev, ki jih je vodila Christine Godwin, opravila MRI slikanje možganov prostovoljcev, kjer so opazovali, kateri deli možganov so aktivni in kateri počivajo ter kako delujejo skupaj.  ''Opazovali smo dele možgane, ki so povezani z osredotočeno pozornostjo in uhajanjem pozornosti,'' je pojasnil dr. Eric Schumacher, ki je na ta način opazoval več kot sto prostovoljcev. ''Ko so bili kasneje možgani v mirovanju, so bili pri nekaterih možgani bolje povezani kot pri drugih. Bolj kot so povezana omrežja različnih regij možganov med počitkom, bolj učinkovito delujejo možgani, ko so aktivirani.'' Raziskovalci so kasneje primerjali podatke faze počivanja in aktivne faze osredotočenja možganov. Poleg tega opravili teste kreativnosti, fluidne inteligence in sposobnosti reševanja problema. Raziskava je vključevala tudi vprašanje, kolikokrat se posamezniki spopadejo z uhajanjem misli na druge stvari in zasanjanostjo.

''Pokazalo se je, da so se ljudje, ki so bili bolj kreativni, inteligentni in ki so imeli višjo stopnjo povezanosti različnih regij možganov, v resnici pogosteje zasanjali,'' pove dr. Schumacher in nadaljuje. ''Tisto, kar nam ti podatki pokažejo, je, da nas večina misli, da je zasanjanost napaka, saj nimamo svojih misli dovolj pod nadzorom, a temu ni tako. Ta raziskava kaže, da v nekaterih stvareh zasanjanost v resnici ni problematična, ampak je prednost.''

Ta raziskava podpira teorije, da imajo ljudje, katerih možgani delujejo učinkovito, večjo sposobnost sanjarjenja in zasanjanosti. To pa se ne zgodi zavestno, še pravi dr. Schumacher, ampak preprosto v tišini, medtem ko opravljajo druge naloge. Skupina raziskovalcev sedaj upa, da bodo njihova nova odkritja pomagala pri določanju, kdaj zasanjanost pomaga ali škodi učenju in pozornosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650